Дискінезія жовчних проток у дитини: діагностика та лікування

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Якщо у дитини болить живіт, кажуть: "щось не те з'їла". Це справедливо і щодо такого захворювання, як дискінезія жовчних проток.

Дискінезією жовчних проток (ДЖП) вважається порушення рухової активності жовчного міхура і жовчних проток без органічних змін. У дитини при цьому порушується процес жовчоутворення і жовчовиділення, утворюється застій жовчі, що призводить до порушення діяльності шлунково-кишкового тракту.

Під час ДЖП порушується процес всмоктування поживних речовин, особливо жирів. Адже для того, щоб жири краще перетравлювалися ферментами, вони повинні бути розбиті на більш дрібні "крапельки", і цю функцію якраз виконує жовч. ДЖП супроводжується реактивним панкреатитом – запальним процесом в підшлунковій залозі.

Розрізняють гіпотонічну дискінезію і гіпертонічну.

Під час гіпотонічної ДЖВП тонус жовчного міхура знижений, тому відтік жовчі недостатньо швидкий, тобто жовчі виводиться менше, ніж потрібно. Це призводить до того, що порушується процес перетравлення жирів.

Симптоми гіпотонічної ДЖП:

проблеми з травленням через погане перетравлювання жиру, в копрограмі можна виявити велику кількість нейтрального жиру;

рідкий стул або жирний стул, маслянистий, рясний;

може бути відчуття тяжкості в животі в зоні правого підребер'я.

Гіпертонічна ДЖП пов'язана з підвищенням тонусу жовчного міхура, а отже, з підвищеним виділенням жовчі.

Симптоми гіпертонічної ДЖП:

порушень у травленні не простежується, але через 1-1,5 години після їжі виникають гострі болі в зоні печінки.

Діагностика ДЖП

Найбільш інформативним способом діагностики дискінезії ЖП є фракційне дослідження шлункового соку з переходом в дуоденальне зондування. Суть цього методу – визначити кількість шлункового соку, жовчі, активність ферментів. За цими показниками можна визначити, як функціонує підшлункова залоза, жовчний міхур і ЖП. На жаль, цей метод використовується досить рідко. Масово для діагностики ДЖП застосовується метод ультразвукового дослідження (УЗД), але цей метод менш інформативний. Чітко виявити це захворювання досвідчений лікар може лише в момент скорочення жовчного, а в цілому на УЗД можна визначити лише розмір внутрішніх органів, що у кожної людини є індивідуальним показником і не допоможе визначити функцію цього органа. Крім цього, УЗД відображає наявність утворень, гнійників, морфологічних змін в органах.

Причини ДЖП:

порушення режиму харчування;

неправильне харчування. Мається на увазі:

вживання продуктів, що містять емульгатори, стабілізатори, барвники, підсилювачі смаку тощо;

фаст-фуд у всіх виявах: починаючи від сухих сніданків і закінчуючи гамбургерами з "Кока-колою";

продукти, до складу яких входять трансгенні жири, переважно це маргарини та кондитерські вироби.

занадто великі навантаження на нервову систему (школа, додаткові заняття, комп'ютер та інтернет тощо) разом з відсутністю рухової активності і прогулянками на свіжому повітрі.

Як вилікувати ДЖП

У дитячого організму досить велика компенсаторна здатність, тобто за усунення причин організм сам здатен відновитися. Тобто лікування необхідно почати з усунення причин ДЖП. Для початку слід урівноважити розумове і фізичне навантаження, чергувати їх. Важливо, щоб, замість соціальних мереж, дитина проводила час на свіжому повітрі. Також слід дуже ретельно стежити за харчуванням, уважно читати етикетки на продуктах і не купувати все, що рекламують.

Лікар-гастроентеролог, як правило, призначає лікування ДЖП, але воно не дасть очікуваних результатів, якщо ви не усунете основні причини захворювання. Якщо ж ви ігноруватимете проблему, дискінезія жовчоних проток може призвести до більш серйозних наслідків, один з яких – ожиріння.

Дякуємо за консультацію лікарю-педіатру, неонатологу клініки "Педіатр" Михайлу Соколовському, pediatria.com.ua.

Корякіна Тетяна

Залиште свій коментар

Вибір редакції