Дитина скаржиться на біль у животі: що робити

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Коли у дитини болить живіт, батьки роблять що завгодно, але не звертаються до лікаря. В яких випадках потрібна лікарська допомога, а в яких в цьому немає необхідності, нам розповів лікар-педіатр клініки "Борис" Костянтин Єліневський

Перше, про що необхідно знати батькам, – те, в яких випадках обов'язково потрібна лікарська допомога. Негайно зверніться до лікаря, якщо:

болі в животі супроводжуються підвищенням температури тіла, навіть незначним;

болі супроводжуються розладом випорожнення або блювотою;

не спостерігається розладу випорожнення, температури і блювоти, але дуже інтенсивні болі (дитина сильно кричить, плаче);

болі слабкоінтенсивні, без блювоти, температури або розладу випорожнення, але вони тривають досить довго.

Причини болю в животі

У дитини може боліти живіт з різних причин: як за гострохірургічної патології, коли необхідне втручання хірурга, так і за функціональних болів, або так званих кишкових колік, коли у дитини відбувається формування нервової регуляції кишківника і спостерігається підвищене газоутворення в кишечнику. За функціональних болів завдання лікаря і батьків – полегшити стан дитини, аби коліки не завдавали особливого занепокоєння. Цей стан дитина здатна сама перерости, без особливого втручання лікаря.

Найчастіше виникає біль через:

кишкові коліки;

гострі кишкові інфекції;

хірургічну патологію: апендицит, гострий панкреатит (запалення підшлункової залози), грижі, защемлені грижі, кишкову непрохідність.

Болі залежно від віку

Як вже було сказано, у немовлят болі пов'язані, зазвичай з кишковими коліками. При цьому вони не можуть повідомити батькам, де саме у них болить і що у них болить. Діти дошкільного віку, хоч і можуть повідомити, що у них болить живіт, але вони також не можуть повідомити батькам про місце локалізації болю. І показують переважно на ділянку пупка. Тільки досвідчений лікар може визначити місце локалізації болю і його причину. Старші діти, школярі, вже здатні конкретно повідомити, де у них болить і який характер болю.

Деякі окремі випадки

Поколювання в животі швидше за все виникають через кишкову коліку, яка пов'язана з поганим відходженням газів. Якщо цей стан минає протягом декількох хвилин і не поновлюється, можна про це не турбуватися.

Болі в правій бічній ділянці внизу живота, трохи нижче пупка – це болі, які можуть викликатися запаленням червоподібного відростка, так звані болі при апендициті. Однак не завжди це так. Зустрічається так зване аномальне роміщення цього відростка, коли при запаленні болі можуть бути і вгорі живота, і внизу, і зліва, і навіть в ділянці попереку.

Можливі болі через глистову інвазію, вони переважно, локалізуються в навколопупковій ділянці. Викликаються гостриками і аскаридами. Зазвичай, такі болі з'являються лише у випадках запущеної глистової інвазії, коли глисти живуть в організмі дитини у великій кількості. У більшості ж випадків глистова інвазія перебігає без симптомів.

За дискінезії жовчовивідних шляхів болі в животі не мають гострого характеру, вони більш ниючі, тягнучі, пов'язані з переповненням жовчного міхура. Переважно, ці болі локалізуються у верхній половині живота, вони слабкоінтенсивні, але гострі. Біль, тяжкість, відчуття нудоти переслідує день у день.

Яка допомога потрібна дитині

Якщо у дитини нетривалий біль у животі, тобто виник і швидко минув, то, найімовірніше, ви маєте справу з кишковою колікою або з наслідками якихось незначних харчових погрішностей. Якщо такий біль швидко минає і не повторюється періодично, то не треба нічого робити. Якщо ж болі в животі виникають навіть потроху, але часто, якщо болі, пов'язані з прийманням їжі (на голодний шлунок, після приймання їжі), то необхідно обстежитися у лікаря. Якщо у вас виникла думка: "Потрібно дати дитині ліки", – це теж привід звернутися до лікаря, замість того, щоб займатися самолікуванням. Педіатр або сам призначить лікування, або направить дитину на додаткове обстеження. Якщо є необхідність, то педіатр може направити на консультацію до гастроентеролога або до хірурга.
Тетяна Корякіна

Залиште свій коментар

Вибір редакції