Тім'ячко на голові малюка: коли заростає і які зміни мають насторожити

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Більшість мам на початку догляду за новонародженою дитиною трохи хвилюються: як все зробити правильно і обережно, аби не травмувати тендітні кісточки малюка? Особливо побоюються миття голови немовляти і розчісування волосся через тім'ячко. Про те, чи потрібен спеціальний догляд за тім'ячком і які зміни в ньому повинні насторожити, розповіла завідувачка відділення постінтенсивного виходжування недоношених новонароджених Житомирського обласного перинатального центру Майя Смоляр.

Які функції тім'ячка?

Тім'ячко – це та частина голівки дитини, де тимчасово немає повного окостеніння. Найбільший розмір тім'ячка – на маківці, де кістки не сходяться разом, залишаючи ділянку ромбоподібної форми. Фізіологічно дитина влаштована так, що під час пологів ці кісточки черепа трохи деформуються, дозволяючи голівці плода пройти через родові шляхи. Крім того, тім'ячка – це своєрідний резерв, за рахунок якого потім буде рости мозок новонародженої дитини.

В нормі у дитини 6 тім'ячок. Найбільше знаходиться на тімені, друге за величиною – потиличне, воно характерне для недоношених дітей. Найменші розташовані з боків черепної коробки.

Коли заростають тім'ячка?

У доношеної дитини до моменту народження залишається тільки одне велике тім'ячко. Всі інші повинні бути закриті. Іноді можуть залишатися сліди потиличного тім'ячка, яке протягом першого місяця має закритися. А бічні тім'ячка обов'язково заростають до моменту народження.

Коли закривається тім'ячко?

У нормі велике тім'ячко закривається в період від року до 1,5 року. Якщо закриття відбувається раніше, наприклад, в 6-8 місяців, то, можливо, це варіант норми або сімейна схильність, проте на це потрібно звернути увагу і проконсультуватися з педіатром. Передчасне закриття тім'ячка може вказувати на вияв певних проблем.

Що робити, якщо тім'ячко активно пульсує або западає?

Якщо тім'ячко пульсує у дитини під час плачу, на це не варто звертати увагу, але якщо помітна пульсація в спокійному стані дитини або під час сну, то потрібно звернутися до дільничного педіатра, а той направить до дитячого невролога. Швидше за все, у дитини підвищений внутрішньочерепний тиск або так званий гідроцефальний синдром.

Буває, тім'ячко, навпаки, западає всередину. Таке може бути лише у дітей першого місяця життя. А якщо воно западає після першого місяця, то це говорить про те, що дитина втратила рідину з діареєю або не доїдає. Батьки повинні знати, що нормальне тім'ячко має бути на рівні кісток черепа. У спокійному стані воно не повинне ані пульсувати, ані западати.

"Шкірки" тім'ячка – це нормально?

Батьки повинні розуміти, що тім'ячко не вимагає особливого догляду. Голова немовляти миється і волосся розчісується, як зазвичай. Але якщо на тім'ячку є сліди лущення шкірки, то до купання їх можна змастити оливковою або кукурудзяною олією, а після купання обережно вичесати голову. Але тільки якщо в цьому є необхідність. Іноді такі "шкірки" на голові дитини можуть свідчити про прояви діатезу, тому за ними потрібно спостерігати. Якщо вони з'являються знову і знову, варто звернутися до педіатра.

Юлія Мельничук

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції