Мамо, я знову літав: про що розкажуть дитячі сни

Дата публікації
Мамо, я знову літав: про що розкажуть дитячі сни

Credits

Дитячі сни можуть бути ключем до розгадки невиражених емоцій і невиконаних бажань, дзеркалом атмосфери в сім'ї і навіть шифром до життєвого сценарію.

Саме в дитинстві нам сняться сни сили, в яких ми отримуємо підказку для вирішення повторюваних в житті кризових ситуацій. Про те, як правильно тлумачити дитячі сновидіння, нам розповіла дитяча психологиня Ірина Франкова.

Фрейд порівнював дитячі сни з нічними правоохоронцями, які оберігають спокій дитини. Саме сон – реакцію на переживання дня, що залишило після себе жаль, тугу, невиконане бажання – батько психоаналізу вважав звільненням від цієї напруженості. Наприклад, дівчинці, якій так і не вдалося вдень скупатися в річці, вночі сниться купання. Схожі процеси перетворення думки на переживання відбуваються і у дорослих сновидіннях, але в них, порівняно з ясними і простими посланнями дитячого несвідомого, більше прихованої, спотвореної інформації. Дитячі сни до семи років теж обростають шифрами і символами. Втім, не так важливо, що саме сниться дитині, набагато важливіше її ставлення до подій. Відчуття польоту може бути приємним, але може також здаватися страшним.

Прийнято вважати, що жахи символізують душевні негаразди. Однак, на думку психологів, в 7-9 років жахливі сни вважаються варіантом норми, відлунням кризи сепарації від батьків, страх нових ситуацій і стосунків у школі. Деколи лякає зміст сну – лише відгомін фізіологічних процесів, що відбуваються в тілі, коли нервова система не встигає за стрімким ривком у розвитку дитини.

Щоб поліпшити якість нічного відпочинку буває достатньо підтримки організму вітамінами, зниження навчального навантаження і відключення ґаджетів за дві години до відправлення в ліжко. Але трапляється, погані сни, дійсно, відображають нездорову атмосферу в сім'ї.

"Одного разу до мене на прийом клієнтка привела сина і дочку: дівчинка скаржилася на те, що уві сні її душить мати, а хлопчик регулярно прокидався в холодному поту після битви з роботом, – розповідає Ірина Франкова. – Як з'ясувалося, батько родини мав звичку карати дітей ременем. Образа на матір, яка не могла за них заступитися, що душить дівчинку, і спроби хлопчика хоча б уві сні протистояти батькові трансформувалися в нічні жахи".

Важливо допомогти дітям позбутися жахливих сновидінь, адже жах – натяк несвідомого на те, що душевний стан дитини далеко не безхмарний, і, якщо ці послання ігнорувати, наступним рівнем може стати хвороба. Дієвий спосіб позбутися від нічних чудовиськ – запропонувати дитині намалювати свій сон, доповнивши малюнок символами захисту та безпеки. Або програти його, як у театрі: переодягнутися в персонажів сновидіння або взяти на їхні ролі м'які іграшки. Для вигнання жахів із дитячої подушки іноді достатньо одного сеансу домашньої арт-терапії.

Батьки часто цікавляться снами дітей, вважають їх безглуздими, нічого не значущими картинками і втрачають важливий канал інформації про дитину. Карл Юнг вважав, що закарбований на все життя в пам'яті яскравий дитячий сон – і є відповіддю на запитання: хто ж ми є насправді. Учений та його послідовники вважали, що в першому значущому сні прописані всі базові конфлікти, що супроводжують людину по життю, включаючи вихід з них. Приклад: в мальовничому дитячому сні знайома психологиня літала і зазирала у вікна будинків. Її цікавило, що ж роблять люди, коли їх ніхто не бачить. Послання цього сну вона зрозуміла тільки після того, як обрала професію – стала психологом. Саме в яскравих дитячих снах ми отримуємо підсказку вирішення кризової ситуації. І якщо послання сну сили розшифрувати, життя попрямує в щасливе русло.

Ольга Лєтова

Читайте також: Дитина боїться темряви: що робити батькам

Наступна публікація