Ані холодно, ані спекотно: яка має бути температура вдома і як одягти дитину на вулицю
Коли в сім'ї росте дитина, у батьків постійно виникає безліч запитань: чи дитині не спекотно та чи не холодно в квартирі, чи можна їй гуляти, коли на вулиці вітер та дощ, як її правильно одягати тощо.

На питання про комфортну температуру для дітей відповідає завідувачка амбулаторії №19 КП "Житомирський центр первинної медичної допомоги" Галина Перчик.
18-21 градус у квартирі — це нормально
Оптимальна температура повітря для дитини грудного віку, яка повинна бути вдома, плюс 18-21 градус. Деякі батьки вважають, що за такої температури дитині холодно і роблять температуру вищою, але це неправильно, тому що дитина може перегрітися і буде млявою, неспокійною, часто прокидатися. Якщо є такі симптоми, потрібно перевірити, чи дитина не надто тепло вдягнена.
Не варто забувати про повітряні ванни для малюка. Дитинку викладають голою на ліжко на 10-15 хвилин і вона отримує задоволення від того, що їй не заважає одяг і підгузок, вона вільно грається ніжками та ручками. Водночас оптимальна вологість повітря у кімнаті повинна становити приблизно 50-80%. Повітря має бути свіжим, а кімната — провітреною.
Як правильно провітрювати кімнату
Перед тим як провітрити приміщення, дитину потрібно винести з кімнати, а потім відчинити вікно на 10-15 хвилин. Тоді вікно зачиняють і через 20-30 хвилин дитину заносять до кімнати. Важливо й те, наскільки кімната чиста. Щодня потрібно робити вологе прибирання: стирати пил із меблів і протирати підлогу. А зимою доводиться додатково зволожувати повітря: розвішувати поряд із дитиною вологі рушники або вмикати спеціальний зволожувач повітря.
Скільки та як гуляти
Якщо дитина народилася взимку, коли на вулиці холодно, спочатку потрібно зробити адаптивну прогулянку на балконі на 10-15 хвилин. Як одягнути дитину? Правило таке: на себе — один шар одягу, на дитину — два шари. Додатково дитину замотують у плед або ковдру, не забуваючи про шапочки. Деякі батьки бояться, що дитина надихається холодним повітрям і прикривають її рот і ніс хустиною або ковдрою. Але це неправильно. Справа в тому, що коли дитина видихає повітря, воно конденсується і тканина, яка прикриває рот і ніс, стає вологою. Тоді обличчя може переохолодитися. Краще накрити саму коляску якоюсь тканиною, яка добре пропускає повітря. Але довго гуляти все ж-таки не можна, оптимально — півгодини, максимум годину, тому що в колясці утворюється парниковий ефект і дитина може переохолодитися.
Зимою допускається прогулянка дитини за температури навіть у мінус 10 градусів морозу, якщо немає вітру, снігу та ожеледиці.
Краще гуляти порційно, тобто декілька разів на день, але менше за часом. Наприклад, три рази на день по 20 -30 хвилин. Це, звісно, складніше для мами, але краще для дитини. Всім відомо, що на свіжому повітрі діти краще сплять, тому мами намагаються надовше затриматися на вулиці. Але є й мінус: діти звикають до свіжого повітря, в якому більше кисню, і вдома становляться більш вередливі: не хочуть засинати, капризують, часто просинаються...
Як зрозуміти, що дитина не змерзла?
Коли мами гуляють з дитиною взимку, вони завжди хвилюються: чи комфортно дитині, чи не змерзла та чи не перегрілась вона? Як це зрозуміти? Для цього потрібно швидко просунути руку між лопатками у дитини, якщо там тепло й сухо, отже, все нормально. А якщо прохолодно, значить, дитині холодно і потрібно додатково накрити її ковдрою. Якщо між лопатками мокро, то вона вже перегрілася. Тоді її накривають ковдрою і негайно несуть додому переодягатися, бо на вулиці переодягати категорично не можна.
Школярам — гуляти за різної погоди
Якщо говорити про дітей дошкільного й молодшого шкільного віку, то для них оптимальна температура в квартирі — 18-20 градусів (тобто на один градус менше), враховуючи фізіологічні особливості їхнього організму.
Для дошкільнят і молодших школярів гуляти можна й потрібно тоді, коли дитина цього бажає і якщо їй комфортно на вулиці. Вона не повинна бути перегріта, бути мокрою чи переохолодженою. Оптимально — гуляти 1-2 години за різної погоди. Дитина має насолоджуватись прогулянкою, а якщо їй не зручно і некомфортно в одязі, або вона змерзла, потрібно вести додому.
Якщо діти часто хворіють, це погано чи нормально?
Природно, що маленькі діти часто хворіють, тому що їхній організм і імунна система ще тільки розвиваються. Найчастіше діти починають хворіти тоді, коли ідуть у дошкільний заклад. Чому? До того, як дитина йде у дитсадок, вона хворіє на ті ж самі інфекції, якою хворіють її батьки та оточення, родичі, а коли йде в садочок, вона зустрічається з новою інфекцією, на яку ще не хворіла.
Якщо дитина хворіє часто — це нормально, і тут не потрібно шукати патології. Головне, щоб хвороба минала без ускладнень. Тобто, якщо у дитини нежить, хвороба повинна минути без синуситу чи отиту. Якщо дитина застудилася, хвороба має пройти без бронхіту чи пневмонії. Інакше кажучи, якщо дитина обходиться легкими катаральними явищами, навіть із температурою, це не вважається, що вона часто й важко хворіє. Цілком нормально, якщо дитина хворіє до 12 разів на рік гострими вірусними інфекціями, але без ускладнень(!). А якщо є ускладнення, можна говорити про те, що організм дитини не так добре реагує на інфекцію, як повинен.
Частоту захворювань, а особливо ускладнень, у дошкільнят та дітей молодшого шкільного віку може дещо зменшити вакцинація проти грипу, проти пневмококової і гемофільної інфекцій. Це, звісно, не означає, що після щеплення дитина взагалі не буде хворіти, але навіть якщо захворіє, ця хвороба мине легко, швидко та без ускладнень.
Читайте також: Чому дорослим не можна відмахуватися від запитань дитини