Підвищений внутрішньочерепний тиск у новонародженої дитини: як виявити і лікувати?

Дата публікації
Перегляди
52к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Підвищений внутрішньочерепний тиск у новонародженої дитини: як виявити і лікувати?

Фото: Credits

У головному та спинному мозку новонародженої дитини циркулює рідина, так званий ліквор, причому, вона рухається під певним тиском. Нормальний внутрішньочерепний тиск для новонароджених малюків - 1.5-6 мм рт.ст., а для дітей від місяця до 14 років – в межах 3-7 мм рт.ст.

Але в деяких ситуаціях цей тиск підвищується, а кількість рідини збільшується, що призводить до гідроцефалії. Чому так трапляється? Як можна нормалізувати внутрішньочерепний тиск і чи може ця проблема відобразитися на подальшому житті дитини? Про це розповіла завідувачка амбулаторії №19 комунального підприємства «Житомирський центр первинної медичної допомоги» Галина Перчик.

Які фактори сприяють його підвищенню?

- супутні патології матері під час вагітності;

- затяжні або стрімкі пологи матері. Вони призводять до надмірного тиску на дитину, коли дитина проходить пологовими шляхами. Тобто  пологові шляхи матері давлять на ще м’яку кісткову тканину голівки дитини, в якій надалі утворюється надмірна кількість рідини. 

- гіпоксія плоду, тобто внутрішньоутробний дефіцит кисню, що призводить до набряку головного мозку.

- асфіксія в момент пологів через патологічний стан плаценти, пуповини чи органів дихання самої дитини;

- черепно-мозкові травми під час пологів, особливо травми шийного відділу хребта;

- інфекції, зокрема менінгіт, енцефаліт. Та деякі інші чинники.

Як відображається підвищення внутрішньочерепного тиску на поведінці дитини?

Діти до року поводяться неспокійно: плачуть, погано сплять, в них може тремтіти підборіддя, або навіть з’являтися судоми. Діти можуть зригувати, але ці зригування ніяк не пов’язані з процесом харчування. Тім’ячко на голові дитини може пульсувати, підніматися над рівнем кісток черепа, а сама голівка збільшуватись в розмірах. Старші діти, як правило, жаліються на головні болі, запаморочення, погане запам’ятовування інформації та блювання.

Батьки можуть і не побачити, що у дитини є проблеми, але лікар-невропатолог обов’язково її виявить, тому батькам не слід уникати медоглядів немовляти. Крім того, ще в пологовому будинку дітям, які  народилися внаслідок затяжних чи стрімких пологів, роблять УЗД голови (нейросонографію). Якщо кількість рідини в голівці дитини невелика, вона з часом розсмоктується, тобто зміни мають чисто функціональний характер. А в тяжких випадках гідроцефалії у дитини не тільки візуально збільшується голова, але, як правило, під час обстеження виявляються ще органічні ураження, зокрема недорозвиток півкуль та інші. 

Чи можна нормалізувати тиск без наслідків у майбутньому?

Можна, якщо батьки будуть постійно займатися дитиною під супроводом лікаря-невропотолога. Спеціаліст на основі результатів нейросонографії ( можливо, буде потрібно зробити ряд інших досліджень) призначає  лікування: медикаменти плюс масаж і фізіотерапевтичні процедури, які укріплюють м’язову тканину. З часом кількість рідини знижується. Але якщо є супутня патологія, то невропатолог призначає специфічне лікування наявної патології, яка призводить до підвищення внутрішньочерепного тиску дитини. 

Батькам слід пам’ятати: якщо дитина обстежується та лікується в перші місяці життя, принаймні до року, то багато проблем, зокрема і підвищення внутрішньочерепного тиску, можна ліквідувати. Для цього треба ретельно пройти всі обстеження і призначений комплекс лікування. Але часто батьки, ознайомившись з інструкцією до виписаних ліків і побачивши перелік можливих ускладнень, дуже лякаються і не хочуть лікувати дитину. Кажуть, що в такому маленькому віці їй не потрібні жодні ліки, все мине саме. Це помилкова думка. У дитини, яка вчасно не була пролікована, в подальшому житті можуть виникнути проблеми з нервовою системою. І тоді лікування буде значно складнішим і дорожчим. 

Юлія Мельничук

Наступна публікація