Підвивих шийного хребця у дітей: чому стається і як його лікувати

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Рухливі й активні діти, які люблять бешкетувати, битися, займатися різними видами спорту, часто отримують підвивих шийного хребця. В результаті виникає гострий біль у шиї, голова приймає вимушене положення, діти лякаються й плачуть, а у батьків починається паніка. Тата-мами негайно викликають швидку або самі везуть дитину до травматолога.

Про те, наскільки небезпечний підвивих в шийному відділі хребта і як його лікувати, розповів ортопед-травматолог вищої категорії консультативної поліклініки Житомирської обласної дитячої клінічної лікарні Володимир Хабаров.

Чому відбувається зміщення хребця?

Підвивих в шийному відділі хребта найчастіше пов'язаний з так званим вивихом першого шийного хребця. Хоча фактично це підвивих другого хребця відносно першого. Річ у тім, що перший шийний хребець має кільцеподібну форму, а другий шийний хребець – так званий "зуб", на який ніби насаджується перший хребець, і рухи відбуваються навколо цього "зуба". З огляду на анатомічні особливості дітей, у яких зв'язки ще недостатньо міцні, при різких рухах можуть відбуватися підвивихи: перший хребець зміщується в більшій чи меншій мірі щодо другого шийного хребця. Зсув може бути в будь-яку сторону. Дитина миттєво відчуває гострий біль, настільки, що не може повернути голову, особливо в той бік, де підвивих, і тому доводиться тримати її в певному вимушеному положенні. Але навіть якщо дитина в змозі повернути голову, то амплітуда повороту буде зовсім невелика. Іноді підвивих тягне за собою і неврологічні порушення: якщо зачеплено артерії, які проходять уздовж хребців, порушується кровообіг і дитина відчуває запаморочення і шум у вухах.

Чому таке трапляється?

До зміщення шийного хребця можуть призвести не тільки перекиди, пірнання або бійка дітей, але й просто різкий поворот голови. А часом буває, що дитина вдягає одяг з вузькою горловиною, трохи потягнула або різко смикнула головою – і вже підвивих. Досить часто буває, що дитина прокидається і розуміє, що їй боляче повернути голову. Лягала спати – усе було в порядку, а встала – і з'явилася проблема. Справа в тому, що уві сні діти можуть невдало повернутися, різко змінити положення та отримати підвивих, навіть не прокидаючись.

Що таке петля Гліссона?

Пропустити таке захворювання досить важко, адже дитина скаржиться на гострий біль і не може нормально повернути голову, тому батьки одразу звертаються до ортопеда-травматолога. У таких випадках використовується консервативне лікування (вправляти підвивих досить небезпечно, це може закінчитися летальним результатом).

Існує так звана петля Гліссона, яка захоплює підборіддя. Петля Гліссона чіпляється на гачок або поперечину за допомогою троса (мотузки, гумки), а до другого краю троса прикріплюється тягарець, вагу якого визначає лікар. Дитина лягає на ліжко, вдягає зашморг Гліссона, і після цього вантаж на протилежній стороні троса повільно відпускається. В такому положенні дитина перебуває певний час. Під впливом тягарця хребець поступово стає на місце. Це відбувається в середньому за 2-3 дні. Лікування проводиться в стаціонарних умовах під постійним наглядом лікаря. Пацієнту обов'язково вводять знеболюючі препарати, а також проводять фізпроцедури, щоб швидше зняти набряк і позбавити болю. А після впливу петлі Гліссона, коли дитина вже може нормально рухати головою, їй на шию вдягають комір Шанца. Спеціальний жорсткий комір забезпечує спокій в шийному відділі хребта, щоб відновилися пошкоджені зв'язки і повністю  минув набряк.

Чи можна обійтися без петлі Гліссона?

Якщо травма свіжа, не дуже серйозна і дитина не зазнає сильних болів, то їй можна одразу вдягти комір Шанца, в якому пацієнт має ходити кілька днів. При цьому вона не перебуває в стаціонарі, а живе звичайним життям. Такий комір створює спокій, необхідний для того, щоб поступово зійшов набряк у місці підвивиху, і тоді хребець сам стає на місце.

Деякі діти отримують підвивих першого шийного хребця по кілька разів на рік. Тут грають роль анатомічні особливості дитини або занадто активний спосіб життя.

Трапляються також патологічні підвивихи. Наприклад, у разі хвороби Гризеля – захворювання глотки. Сутність її полягає в тому, що при запаленні глотки утворюється набряк, який може змістити шийні хребці. Проте таким захворюванням займаються не ортопеди, а отоларингологи.

Юлія Мельничук

Залиште свій коментар

Вибір редакції