Пуповинна грижа у дітей: діагностика та лікування

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Навколо такої пуповинної грижі у народі ходить багато міфів. Грижу лікують навіть замовляннями. Як традиційна медицина ставиться до такої проблеми, як грижове випинання у дітей, нам розповів дитяча хірургиня вищої категорії, дитяча ортопедка-травматологиня медичної мережі "Добробут" Тетяна Верещагіна.

Пуповинна грижа — це випинання органів черевної порожнини через дефект черевної стінки, в цьому випадку пуповинного кільця. Пуповинне кільце — це м'яз, навколо пупа.

Види пуповиннних гриж

У дітей пуповинні грижі бувають вроджені і набуті. Вроджені грижі виникають в перший місяць після народження. Після народження, після того, як акушерка відрізає і перев'язує пуповину, пуповинне кільце повинне скоротитися. М'язи живота сприяють цьому скороченню. Але у деяких дітей, внаслідок неправильного розташування колагену у волокнах сполучної тканини пупкового кільця і в навколишніх м'язах, пуповинне кільце закривається або закривається не повністю, внаслідок чого відбувається грижове випинання. Це найчастіше буває в ослаблених дітей, гіпотрофічних, недоношених. У цьому разі закриття пуповинного кільця відбувається значно довше, ніж у здорових дітей.

Набуті грижі з'являються у дітей будь-якого віку за підвищення тиску в черевній порожнині, при закрепах, метеоризмі, при дуже сильному крику. Якщо при цьому є слабкість пуповинного кільця, тобто схильність до грижі, то рано чи пізно грижове випинання може з'явитися.

Діагностика пуповинної грижі

Пуповинну грижу, як вроджену, так і набуту дуже легко діагностувати. Вроджену грижу батьки помічають після відпадання пуповини як випинання в зоні пупа, яке посилюється під час крику дитини, напруженості живота. Це випинання може бути різних розмірів — від горошини до маленького "райського" яблучка. Ставить діагноз пуповинна грижа педіатр або хірург. Розходження пуповинного кільця визначається за допомогою промацування. При напруженні дитини з'являється випинання в зоні пупка, а за легкого натискання вона знову повертається до черевної порожнини.

Найчастіше пуповинн грижі не завдають дискомфорту. Але іноді трапляється так зване пристінкове защемлення, коли частина кишечника затискаються в пуповинному кільці, при цьому порушується правильне проходження їжі і калових мас кишечником, і оскільки стінка кишечника чутлива, то виникає больовий синдром. Дитина в цьому випадку може бути дуже неспокійною.

Лікування пуповинної грижі

Вроджені грижі мають тенденцію до самовидужання. Тому лікарі не бачать потреби в оперативному лікуванні, якщо немає ніяких порушень. До 5 років вроджені і набуті грижі, як правило, не оперуються. Показанням до більш раннього оперативного втручання може бути пристінкове защемлення з больовим синдромом.

До консервативного лікування належать такі заходи:

гімнастика. Рекомендований спеціальний комплекс вправ на м'ячі. Також обов'язково потрібно робити гімнастику для зміцнення прямих м'язів живота: піднімати ніжки дитини "куточком", робити "велосипед", імітувати ходьбу;

масаж для пуповинного кільця покращує місцевий кровообіг і сприяє стяганню пуповинного кільця;

правильне харчування, особливо для гіпотрофічних дітей.

Проблема пуповинної грижі має бути вирішена до шкільного віку. Якщо ж пуповинне кільце не закривається, а, навпаки, має тенденцію до збільшення, завдає болю, потрібно прооперувати дитину до шкільного віку. Техніка операції дуже проста: вшивання пуповинного кільця. При цьому робиться облямовувальний розріз над або під пупом і накладають кисетний шов. У більш пізньому віці іноді вдаються до методу пластики місцевими (власними) тканинами.

Профілактика пуповинної грижі

Насамперед важливо нормалізувати стул дитини, тобто забезпечити правильне харчування, щоб звести до мінімуму крики від болю в животі. Якщо дитина на грудному вигодовуванні, то мама повинна утриматися від їжі, яка спричиняє метеоризм або закрепи. Дитині на штучному вигодовуванні разом з педіатром слід підібрати суміш, яка б не спричиняла метеоризм, не було явищ дисбактеріозу.

Для профілактики пуповинної грижі необхідно робити гімнастику. Після того, як пуповина відпала, слід викладати дитину на живіт перед кожним годуванням, починаючи від 2-3 хвилин і до 10-15 хвилин. У положенні на спині робити вправи "велосипед", "куточок", імітацію ходьби. Всі ці вправи будуть зміцнювати м'язи живота.

Корякіна Тетяна

Залиште свій коментар

Вибір редакції