Що робити батькам, якщо дитина потрапила в погану компанію?

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

У підлітковому віці у дітей практично завжди буває непорозуміння з батьками, емоційні зриви, або ж навпаки: підліток стає замкнутим, "йде в себе", і неможливо зрозуміти, що коїться в його душі. А коли батьки намагаються це з'ясувати, то можуть почути різку відповідь на кшталт: "Не лізь в моє життя!".

Підлітки часто опиняються під чужим впливом, потрапляють в різні компанії, про існування яких батьки не знають, але інтуїтивно здогадуються і страшенно переживають. Від самих лише важких думок і страху за майбутнє свого любого чада можна збожеволіти. Але що ж робити? І як не допустити подібного розвитку подій? Про це розповіла шкільна психологиня Житомирської гуманітарної гімназії №23 Наталія Сидоренок.

Чому діти тікають з дому?

Погана компанія – це не завжди асоціальна компанія, де є спиртне, гра в карти на гроші або наркотики. Часто діти тікають з дому в пошуках гострих відчуттів, спілкування, свободи, нових емоцій, які неможливо отримати вдома. Діти можуть просто вештатися недобудовами, влітку красти в садах урожай, а взимку збивати ялинкові іграшки з центральних ялинок свого населеного пункту: це прикольно і драйвово, адже за таке можуть спіймати та покарати! А скільки підлітків-руферів загинуло і стало інвалідами після невдалих селфи на поїздах та інших небезпечних зонах! Та попри це, школярів продовжують вабити незвідані відчуття, і вони готові ризикувати.

Хто винен?

В тому, що дитина приховує від батьків своїх друзів і не посвячує тата-маму в свої справи, винні насамперед самі батьки. Якщо вони тривалий час не звертали на дитину жодної уваги і були зайняті тільки своїми проблемами, то не дивно, що дитина заходилася шукати їм заміну. Звісно, вона може піти до шкільного психолога і розповісти про свої душевні переживання - а може просто потоваришувати з дворовими хлопцями. А ще дитина може навмисно демонструвати батькам, що вони для неї не головні, мовляв, "живу як хочу" – цим вона намагається привернути до себе увагу батьків, щоб вони нарешті її побачили та почули! І це часто спрацьовує. Батьки справді починають перейматися і ламати голову з приводу того, що ж їм тепер робити.

Як не втратити довіру дітей?

В ідеалі батьки з самого раннього дитинства повинні бути друзями для своїх дітей, щоб їм довіряли, розповідали про свої справи, мрії та друзів. Тоді і в підлітковому віці діти будуть ділитися з батьками. Звісно, в них обов'язково з'являться свої секрети, але все ж батьки знатимуть хоча б у загальних рисах, де, з ким проводить час дитина, і чим вона займається. До того ж батьки повинні бути мудрими і терплячими. Якщо навіть не дуже подобається те, чим займається компанія дитини, не можна одразу влаштовувати скандал і замикати дитину в будинку на знак покарання. Краще набратися терпіння і разом обговорити те, що турбує.

А часом потрібно просто дати дитині свободу. Наприклад, донька-підліток радісно повідомляє мамі: "Ми сьогодні заліземо на дах п'ятиповерхівки і будемо знімати захід сонця!". Зрозуміло, що у мами одразу стане серце, і вона питиме заспокійливе, але якщо влаштувати скандал і не відпустити рідне дитя на дах із друзями, то наступного разу мама просто не дізнається, де і як проводить час її донька. У такому разі можна дати дитині кілька слушних порад і попросити бути обережною. Але якщо дитина розповідає про те, що компанія замислила щось небезпечне і навіть кримінальне, батьки зобов'язані спокійно обговорити це з дитиною, пояснити, до чого це все може призвести, і відмовити. Без погроз і ультиматумів.

Головне – з'ясувати причину змін у підлітку

Не всім вдається зберегти довірчі стосунки з дітьми. Якщо батьки бачать, що дитина перебуває в депресії, їй постійно хтось телефонує, у будинку зникають гроші і сама дитина надовго йде в невідомому напрямку - потрібно обов'язково з'ясувати ситуацію. Можна обережно поспілкуватися зі шкільними учителями, керівниками гуртків, сусідами. Якщо нічого не вдається дізнатися, то, в крайньому разі, можна навіть звернутися до приватного детектива. Але це той самий крайній раз, коли батьки передчувають біду! Збирати інформацію треба так, щоб дитина нічого не дізналася і не запідозрила, інакше вона розсердиться і втече так далеко, що її не знайдеш. І все ж краще щось робити, аніж нічого не робити. Адже дитину можуть підсадити на наркотики, змусити красти - та хіба мало що може статися з недосвідченим і довірливим підлітком? Не варто чекати на щось фатальне: потрібно постаратися витягнути дитину з поганої компанії, доки не сталася біда.

Як переключити увагу підлітка?

Якщо батьки помітили, що дитина змінилася на гірше та шукає нових відчуттів з невідомими вам людьми, потрібно спробувати відвернути її і переорієнтувати. Наприклад, можна запропонувати подорож до міста або країни, де дитина давно мріяла побувати. Або запропонувати разом відвідувати спортзал, басейн, чи навчити дитину стріляти в тирі, про що вона давно просила. Дитина навряд чи відмовиться від пропозиції батьків вчитися кермувати машиною або мотоциклом. Якщо дитина займеться цікавою справою разом з вами, погана компанія піде на задній план.

Головне – налагодити довірчі стосунки зі своїми дітьми. Навчитися довіряти одне одному. Дітям приємно пишатися своїми батьками: розумними, добрими, сучасними, які стежать за собою, розбираються в ґаджетах і не проти подивитися з дитиною її улюблений фільм. У будь-яких конфліктних ситуаціях батьки повинні вміти поставити себе на місце дитини і проаналізувати: чого б їм не вистачало в такій ситуації? Можливо, тієї підтримки, яку діти від безвиході намагаються знайти деінде?

Юлія Мельничук

Залиште свій коментар

Вибір редакції