Як на ранніх стадіях розпізнати розлад харчової поведінки у дитини

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Коли дитина перестає їсти і катастрофічно втрачає вагу, його батьки розуміють, що син або донька в небезпеці, і починають бити у всі дзвони. Але іноді виявляється, що вони звернули увагу на дивацтва в поведінці дитини надто пізно – в організмі відбулися незворотні зміни і можливість повернення до нормального життя під великим запитанням. Як на ранніх стадіях розпізнати розлад харчової поведінки у дитини?

В якому віці найбільш імовірний розлад харчової поведінки

Більшість випадків розладу харчової поведінки або РХП припадає на підлітковий вік. Маленьку дитину можна нагодувати, розповідаючи їй казки, читаючи вірші або умовляючи з'їсти ложечку за маму й за тата. Згодом, людина вже й сама розуміє, як важливо харчуватися – вчасно, здоровими продуктами.

А ось підлітковий період – найнебезпечніший з цієї точки зору. В цей час у дитини йде гормональна перебудова організму, тому вона стає дратівливою, млявою і апатичною, а від безпричинного смутку переходить до сильного збудження і назад. Підліток стає вразливим стосовно чужої думки, її легко образити необдуманими або необережними словами, а якщо вони до того ж стосуються зовнішності, то можуть призвести до несподіваних наслідків.

Чим небезпечний РХП

Розлад харчової поведінки небезпечний у будь-якому разі – якщо дитина недоїдає і якщо переїдає. У першому випадку він загрожує проблемами із серцево-судинною системою, збоєм менструального циклу, захворюваннями підшлункової залози і травних органів. У другому загрожує надмірною вагою, проблемами з шлунком, печінкою, кишечником і нирками – якщо для боротьби із зайвою вагою використовуються сечогінні засоби

Як відрізнити РХП від підліткової гормональної перебудови

Складність полягає в тому, що розлад харчової поведінки легко сплутати з кризою підліткового віку, якій точно так само, як і РХП, властиві ці симптоми. Тому батьки, у яких немає досвіду спілкування з дітьми, що страждають на цей розлад, легко можуть їх сплутати. Аби такого не сталося, треба звертати увагу на те, як харчується син або донька. Батькі мають насторожитися, якщо:

дитина їсть занадто багато або, навпаки, занадто мало;

вона почала худнути, що негативно позначається на здоров'ї;

вона відкидає навіть розмови про їжу, а неістотні зауваження на цю тему викликають у спалахи агресії, що призводять до скандалів;

у дитини постійно очі на мокрому місці – вона готова розридатися за будь-якого приводу, але особливо це стосується прийомів їжі;

вона відмовляється їсти разом з усіма, хоча ще недавно із задоволенням обідала або вечеряла разом зі своєю сім'єю;

ввона проводить багато часу перед дзеркалом, розглядаючи себе з усіх боків – перевіряючи, скільки зайвих грамів набрала за останні півдня;

її морозить навіть в жарку погоду, і вона постійно кутається в кофту або світшот;

в неї з'явилися дивні звички, пов'язані з їжею – наприклад, вона може розділити все що лежить на тарілці на безліч дрібних шматочків і повільно, з перервами, їх їсти, або взагалі з'їдає рівно половину від будь-якої порції.

Якщо хоча б декілька пунктів з цього списку збігаються з поведінкою сина або доньки, важливо негайно звернутися до фахівця, який допоможе вивести дитину з цього стану.

Що можуть зробити батьки

Проте, поки справа не дійшла до прізначення серйозних заходів, батьки теж можуть подбати про те, щоб їхні діти не страждали від РХП.

По-перше, якщо у вас з дитиною немає довірливих стосунків, потрібно постаратися їх налагодити. Тоді ви будете впевнені, що зі своєю проблемою дитина прийде до вас, а не буде шукати вихід сама, ризикуючи власним здоров'ям, а то й життям.

По-друге, важливо стежити за тим, як дитина поводиться, і особливо – як вона харчується. Чим раніше ви помітите перераховані вище ознаки РХП, тим легше вам буде впоратися з цим станом.

За допомогу у розкритті теми дякуємо психологу Марині Єлисеєвій.

Олександра Волошина

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції