Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Як не пропустити запалення легенів у дитини

Аж ніяк не завжди лікареві вдається почути хрипіння за пневмонії, особливо коли малюк непосидько і крикливий. Та й розвивається запалення легенів у дітей доволі швидко: буквально вчора лікар нічого, крім ГРЗ, не запідозрив, а сьогодні вже пневмонія.

Що потрібно знати пильній мамі, аби не пропустити цього важкого захворювання, нам розповіла педіатр першої категорії, кандидат медичних наук Ганна Гнилоскуренко.

Запалення легенів (пневмонія) – досить важке захворювання, причиною якого можуть бути різні фактори: віруси, бактерії, найпростіші, глисти тощо. Причина розвитку пневмонії багато в чому залежить від віку. Найчастіше діти хворіють бактеріальною та вірусною пневмонією, рідше атиповою (збудник – особливі внутрішньоклітинні мікроби) або грибковою. У маленьких діток зазвичай основними збудниками є стафілокок, стрептокок. А ще так звана гемофільна паличка (гемофілюс инфлюєнца), від якої нині проводиться планова вакцинація. Для дитини віком до 5 років ризик захворіти на пневмонію досить високий, здебільшого через ту саму гемофільну паличку.

Симптоми пневмонії

Основним симптомом запалення легенів, звісно, є кашель. Але насторожити має і загальне погіршення стану дитини. Придивіться, чи немає у вашої дитини таких ознак:

- дитина стала млявою, відмовляється пити і їсти;

- тримається стабільно висока температура. Але не потрібно забувати, що підвищення температури – необов'язковий симптом за пневмонії;

- дитина починає частіше дихати, з'являється задишка;

- в акті дихання починає брати участь додаткова мускулатура, дитина дихає ніби з напругою;

- шкіра дитини може стати блідою, а навколо носа і губ може з'явитися синява;

- хоча цей симптом не належить до клінічних, але є спостереження, що яскраво-червона щічка (права або ліва) може свідчити про запалення у відповідній легені.

- вірусна пневмонія найчастіше починається з ГРВІ, поява описаних вище дихальних розладів у цьому разі дозволяє запідозрити пневмонію.

Діагностика пневмонії

Встановити діагноз «пневмонія» лікарю допоможуть:

- дані про початок захворювання і про його перебіг до моменту звернення (так званий анамнез);

- дані огляду дитини і так звані фізикальні дані. Лікар може прослухати легені дитини за допомогою стетоскопа (аускультація) і за необхідності «простукати» (перкусія). Не завжди під час прослуховування можна почути характерне хрипіння, але лікаря насторожує «ослаблення» дихання над ділянками інфільтрації в легеневій тканині;

- дані лабораторних обстежень. На користь пневмонії, поряд з усім перерахованим вище, свідчитимуть такі показники, як підвищення ШОЕ та лейкоцитів у загальному аналізі крові, зміни у лейкоцитарній формулі;

- рентген легенів. На знімку чітко видно, чи є ділянки інфільтрації в легеневій тканині, і які вони за розміром. Але, незважаючи на високу інформативність рентгенівського методу, рішення про формулювання діагнозу лікар ухвалює самостійно, використовуючи всі наявні у нього дані.

Атипова пневмонія часто ховається під різними масками, її іноді буває важко розгледіти навіть досвідченому лікарю. Наприклад, у практиці був випадок, коли провідним симптомом у дитини була блювота ночами протягом декількох днів, причому лише тоді, коли дівчинка лягала на один бік. Лише виключивши шлунково-кишкову патологію, вдалося встановити, що саме з цього боку була невелика ділянка атипової сегментарної пневмонії, яка «ховалася» від прослуховування за лопаткою.

Как не пропустить воспаление легких у ребенка
Getty Images/Fotobank

Лікування пневмонії

У більшості випадків для лікування пневмонії у дітей застосовуються антибіотики. Вибір препарату залежить від передбачуваної причини (мікроба-збудника), віку та можливої наявності супутньої патології: вроджені вади, патологія шлунково-кишкового тракту тощо. В більшості випадків на початку лікування призначаються антибіотики широкого спектру. Крім антибіотиків, у лікуванні пневмоній зазвичай використовують відхаркувальні препарати, які роблять кашель продуктивним і полегшують відходження мокротиння, а також використовують фізіотерапевтичні процедури. У стаціонарі у важких випадках використовують кисень, внутрішньовенне лікування, комбінації з декількох антибіотиків.

Вдома або в стаціонарі?

Для того, аби помістити дитину із запаленням в стаціонар, є чіткі показання:

1. Вік дитини. Дитину до 3 років, згідно з протоколом, зобов'язані госпіталізувати.

2. Слід лікувати в стаціонарі дітей з важкою формою захворювання та за наявності супутньої патології.

Діти старші від 3 років з нетяжким запаленням можуть проходити лікування вдома під щоденним контролем лікаря, а батьки повинні забезпечувати адекватний догляд:

- чітко дотримуватися схеми лікування, рекомендованої лікарем;

- дотримуватися питного режиму. Аби мокротиння було продуктивним, дитина повинна випивати достатню кількість рідини, причому не тільки соку, а й чистої води;

- дотримуватися режиму харчування, сну і відпочинку;

- добре провітрювати кімнату, в якій перебуває дитина, а також робити вологе прибирання двічі на день;

- робити з дитиною фізіотерапевтичні процедури: вібраційний масаж, дихальну гімнастику і т.д.

Чому вони повторюються?

У медичній практиці відомі так звані рецидивні, або часто повторювані пневмонії. Якщо у дитини одне за одним виникають запалення легенів, слід задуматися про причини рецидивів. Одна з причин – неадекватне лікування пневмонії. Інакше кажучи, захворювання, яке не доліковане як слід, може незабаром повторитися. Ще існують причини, пов'язані з порушеннями імунітету. У такому разі дитину треба додатково обстежити. Якщо ж дитина була з усією відповідальністю пролікована в стаціонарі, а імунолог не знайшов жодних порушень імунітету, то причину слід шукати вдома, у неправильному догляді. Наприклад, дитина перебуває в приміщенні, в якому є грибок, або воно погано провітрюється і прибирається. Часто хворіють діти, які не знають, що таке загартовування.

Тетяна Корякіна

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу педіатру першої категорії, кандидату медичних наук Ганні Гнилоскуренко, клініка «Медісвіт» (medisvit.com)

Залиште свій коментар

Вибір редакції