Як уберегти дитину від куріння

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Якщо запитати курців зі стажем, коли вони вперше закурили, то більшість відповість, що ще у підлітковому віці. І хоча сьогодні курити не так модно, як було у 80-ті роки, й у кафе та офісах вже ніхто не димить, проте лікарі-наркологи стверджують, що курців, на їхній погляд, значно не поменшало.

Проходячи повз навчальних закладів, завжди бачиш групки школярів і студентів, які курять і теревенять "про те, про се". Багато з них згодом так і не зможуть побороти шкідливу звичку, проклинаючи "помилки молодості". Адже кинути курити набагато складніше, ніж почати.

Аби вберегти дитину від куріння, батькам треба намагатися переконати її в тому, що куріння – не для неї. Як це зробити?

Якщо батьки чи бабусі-дідусі все життя прожили з цигаркою, то переконати дитину не починати курити буде неймовірно складно. Якщо, звичайно, старше покоління не "заробило" на курінні серйозні захворювання, які дійсно можуть стати причиною того, чому не потрібно починати курити. Наприклад, батько через куріння довгі роки страждає від задушливого кашелю, який заважає жити не тільки йому, але і всім домашнім, а у матері – проблеми з легенями з тієї ж причини. Якщо дитина побачить, які важкі наслідки для здоров'я спричиняє куріння, вона сто разів подумає, починати курити чи ні.

Краще за все, коли батьки – приклад для наслідування, а значить, потрібно самим не курити. При цьому з нетерпимістю ставитися до сигаретного диму, що отруює повітря і тим, хто курить у громадських місцях. Дитина зазвичай копіює поведінку дорослих, і якщо в сім'ї курців немає, це збільшує шанси на те, що дитина не потягнеться за цигаркою.

Якщо ви бачите, що дитина з цікавістю дивиться на курців і для неї солодкий цей "заборонений плід", не провокуйте на куріння погрозами на кшталт: "Якщо тільки відчую запах диму, бережися у мене"... Чим сильніші погрози, тим солодший "заборонений плід". Тому зі словами батькам потрібно бути обережнішими. Головне – не провокувати дитину нишком взяти сигарету, особливо в переломний підлітковий період, коли у дітей яскраво виражене почуття непокори і протесту.

Ненав'язливо покажіть дитині, що від курця погано пахне (дайте дитині понюхати попільничку), що у неї жовті нездорові зуби ("подивися на сусіда Васю – одразу видно, що він – завзятий курець"). Дитина не захоче, щоб і від неї так тхнуло, до того ж будь-який підліток бажає подобатися протилежній статі, тому і білизна зубів має величезне значення. Дитина не захоче, щоб від неї сахалися, а поцілунок сприймався як зіткнення з попільничкою, повною недопалків.

Важливе значення грає висока вартість сигарет. Проведіть спільний підрахунок, в яку суму виливається куріння для сімейного бюджету і що можна було б купити на гроші, які доводиться витрачати на сигарети. Така математика діє дуже позитивно.

Найчастіше першу сигарету дитина викурює за компанію з однолітками, тому потрібно стежити, з ким спілкується рідне чадо і які в нього друзі-приятелі. Потрібно намагатися зробити так, аби у дитини просто не було часу на байдикування: записати її в гуртки та секції, розписавши весь день по хвилинах. Тоді будуть зовсім інші інтереси (спорт, танці, малювання), і саме в цьому середовищі дитина шукатиме однодумців. Якщо дитина зайнята улюбленою справою, їй і на думку не спаде починати курити.

Стежте за харчуванням дитини. Менше жирної, смаженої та солоної їжі, яка провокує бажання палити. Давайте більше фруктів, після яких смак сигарети здається особливо огидним.

Дуже важлива ситуація в сім'ї. Чим менше конфліктів і сварок, тим менше бажання дитини йти наперекір батькам, щось доводити і курити на знак протесту, або просто тому, що батькам до неї байдуже.

В крайньому разі можна розіграти невеличку виставу: вдайте (або попросіть когось із добрих знайомих), що закурили сигарету, і одразу ж зайдіться диким кашлем, покажіть, що вас нудить, вам дуже зле (очі витрішкуваті і взагалі непритомний стан). Нехай дитина злякається так, що їй і на думку не спаде пробувати курити.

Розкажіть, що куріння – це не тільки звичайні сигарети, але й електронні цигарки та кальян. Поясніть, що маркетологи заради успішних продажів використовують дуже гарну рекламу, але це не означає, що в неї треба вірити і наслідувати екранного героя. Підприємці просто заробляють величезні гроші на реалізації сигарет та іншої шкідливої продукції, але навіщо ловитися на їхню вудку? Потрібно бути розумнішими і витрачати гроші більш розбірливо. До речі, батьки можуть знайти приклади доль акторів-красенів, які померли від раку легень (тому що багато курили).

Ще один серйозний аргумент проти куріння: того, хто не курить, набагато складніше долучити до наркотиків, ніж того, хто курить. Ніхто не зможе підсунути сигарету з небезпечним вмістом.

Навчіть дитину говорити тверде "ні", коли їй пропонують щось сумнівне, зокрема, сигарети або алкоголь. Дитина повинна вміти відстоювати свої принципи і не піддаватися на вмовляння або вимоги інших. Щоб вистояти в нинішньому складному житті, потрібно мати власну точку зору.

Юлія Мельничук

Залиште свій коментар

Вибір редакції