Як відростити у дитини рівні зуби

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Красиві рівні зуби – предмет гордості, одна зі складових частин чарівної зовнішності. Все, що заважає зубам рівно рости, набагато простіше виправити в дитинстві. Як? Про це нам розповів лікар-ортодонт стоматологічної клініки «Смайл» Андрій Чубенко.

Наскільки рівно будуть рости зуби, залежить від прикусу. Зустрічаються також патології, за яких деякі зуби ростуть криво. Прогнозувати, яким буде прикус і якими будуть зуби, можна навіть у немовлят, ще на беззубих щелепах.

У нормі верхня щелепа має перекривати нижню. Проте всі діти народжуються з так званою новонародженою прогнатією, коли нижня щелепа виходить вперед. Це безпосередньо пов'язано зі ссанням. З часом нижня щелепа йде назад і стає за передню. Коли починається прорізування зубів, встановлюється висота прикусу, і щелепи стають на свою висоту. Формується прикус спочатку змінний (на молочних зубах), а потім постійний. По суті, вони нічим не відрізняються один від одного. Крім того, що в пізньому прикусі, перед зміною, в нормі передні молочні зуби мають розходитися, і між ними мають утворюватися щілини. Якщо ж щілини з якихось причин не утворюються, це означає, що постійним зубам місця буде замало.

Від чого залежить прикус:

- спадковий фактор. Існують вроджені патології прикусу, що передаються у спадок;

- вид вигодовування: грудне або штучне. Якщо дитина довго була на грудному вигодовуванні, то шанси на хороші зуби будуть вищими;

- характер харчування. Якщо дитина не любить їсти тверду їжу, то немає природного навантаження на молочні зуби;

- наявність шкідливих звичок: гризти нігті, ручки та інші предмети. Кістки у маленьких дітей ще м'які і податливі, і звичка гризти різні предмети може призвести до патології прикусу;

- аденоїди. Відсутність нормального носового дихання призводить до розвитку патологічних прикусів;

- логопедичні патології. Наприклад, анатомічно великий язик.

Можуть зустрічатися також окремі патології зубів. Це ті випадки, коли ортодонт каже, що прикус в нормі, а деякі зуби стоять нерівно. Усі зуби у більшості, особливо передні, прорізуються нерівно. Це нормально, тому що щелепи розміщуються в перпендикулярному положенні. За мірою прорізування зуби розвертаються, з ростом щелеп місця для зубів додається, і вони розправляються. Але трапляється так, що молочний зуб ще не випав, у той час як постійний вже почав прорізуватися, він не дає постійному рости в правильному положенні. Цієї проблеми можна уникнути, якщо своєчасно видалити молочний зуб. З часом завдяки дії губ, язика, жорсткої їжі, всі зуби стають на місце. Якщо цього не відбувається, тоді зуби можна виправити, вдавшись до допомоги ортодонта.

Коли до ортодонта?

У 2-3 роки, коли молочні зуби вже прорізалися, а дитина стала відносно контактною, її вже можна привести на первинну консультацію, щоб лікар (стоматолог і ортодонт) подивився, як у неї розвиваються зуби. В такому віці вже зустрічаються патології прикусу. Наприклад, коли нижня щелепа виходить вперед і не дає нормально сформуватися верхній щелепі. Таких дітей можна лікувати за допомогою ортодонтичної апаратури. Найчастіше це знімна апаратура – пластинки. Чи буде дитина носити цю пластинку – залежить від самої дитини і наполегливості батьків. Також бажано періодично відстежувати, як прорізуються зубки.

Якщо буде необхідність відстежувати розвиток ситуації, тоді ортодонт порекомендує, як часто приходити до нього на прийом. Зазвичай, на диспансерному лікуванні пацієнти приходять кожні півроку. За певних ситуацій необхідні більш часті консультації.

Якщо лікар не знаходить жодних патологій, в будь-якому разі слід раз на 3 місяці відвідувати стоматолога. Досвідчений стоматолог завжди помітить проблему і порекомендує консультацію ортодонта. Патологія може виникнути в будь-якому віці, поки не закінчиться розвиток зубощелепної системи прорізуванням зубів мудрості. Під час прорізування зубів мудрості може почати розвиватися патологія. Зуби можуть викривитися, особливо в передній ділянці. В деяких випадках лікар може порекомендувати видалити зуби мудрості ще до прорізування.

Як боротися за рівні зуби?

Лікар-ортодонт дає рекомендації залежно від того, чи є явна патологія або тільки передумови до її виникнення.

З передумовами слід працювати залежно від того, з чим вони пов'язані. Якщо з утрудненим носовим диханням – лікар порекомендує вирішувати проблему аденоїдів аж до оперативного втручання. Якщо у дитини є шкідливі звички, то треба з ними жорстко боротися, залучаючи батьківські хитрощі, а також допомогу невролога або психолога. З окремими зубами, що стоять криво, допомагають впоратися регулярні логопедичні або ортодонтичні вправи.

З патологією прикусу краще боротися в максимально ранньому віці. Що раніше зайнятися виправленням прикусу, то простіше буде його виправити. Вже в 3 роки, якщо лікар порекомендував лікування, батькам варто виявити наполегливість у виконанні рекомендацій ортодонта. За патології прикусу застосовується знімна ортодонтична апаратура (різноманітні пластинки), і незнімна – брекети. Різні патології вимагають різних термінів і режимів носіння ортодонтичної апаратури.

Пластинки. Застосовуються зазвичай для дітей молодшого віку.

Плюси. Вони легко знімаються і вдягаються. Пластинки абсолютно безболісні.

Мінуси. Малюк може зняти пластинку і забути надіти, в той час як носіння пластинки менше ніж 12 годин неефективне.

Брекети. Застосовуються в підлітковому віці, коли зуби вже повністю помінялися. Зараз це вік 12-14 років.

Плюси. Незалежно від бажання дитини, брекети носяться цілодобово. Брекети бувають різних видів: як металеві, так і абсолютно прозорі. Бувають брекети, які клеяться до внутрішньої поверхні зубів. Таким чином, дитина може сама вибрати брекети, які вона згодна носити.

Мінуси. Незнімне лікування дорожче. Існують ранні методики встановлення брекетів, з 6-7 років. В цьому випадку дитина буде перебувати в брекетах до моменту прорізування всіх зубів, а це 5-7 років. Враховуючи, що далеко не кожна дитина вміє якісно чистити зуби, можна уявити, що за такий термін може статися із зубною емаллю.

Как вырастить ровные зубы у ребенка
Getty Images/Fotobank

Профілактика для рівних зубів:

1. Тривале грудне вигодовування;

2. Прийом твердої їжі, яка стимулює нормальний розвиток щелеп: морква сухарі, яблука. Жувальні гумки до такої їжі не належать!

3. Своєчасна консультація лор-лікаря, і за необхідності санація аденоїдів;

4. Рішення логопедичних проблем, якщо вони є;

5. Відсутність шкідливих звичок.

Поки щелепи ростуть, можна на них вплинути тією чи іншою мірою. Коли щелепи припиняють рости, патології можна виправити лише в тому обсязі, наскільки дозволяють розміри щелеп.

Тетяна Корякіна

Залиште свій коментар

Вибір редакції