У дітей виникає безліч запитань. Для вас це звичні речі, а для них справжнє диво. Знайомити з навколишнім світом через досліди цікаво та пізнавально.
"Кожна дитина на початку власного життя талановита і навіть геніальна, але її потрібно навчити орієнтуватися у сучасному світі, щоб із мінімумом витрат досягти максимального ефекту"
Г.С. Альтшуллер
Використання методу спроб і помилок дає гарні результати.
Ранок починаємо весело, несподівано з’явився сонячний зайчик, вистрибнув з матусиного люстерка.
Дінь! Дінь! Завітав зайчик сонячний до нас.
Ні! Ні! Ні! Хіба ж бувають сонячні зайці.
Вони сіренькі влітку, взимку білі, як сніжок.
А я промінчик сонячний, стрибаю цілий день.
І ти поглянь в люстерко та посміхнись мені!
Агов зайчисько! Постривай.
Наздоганяй!!! (Ільяшенко Т.)
Дайте дитині люстерко, вона впіймає сонячний промінець, зайчик весело бешкетує. Розкажіть, як він з’явився. Сонячний зайчик - це відблиск, відбитий сонячний промінець від дзеркальної поверхні. А чи з’явиться сонячний зайчик, якщо в руках буде папір? Кулька? Експериментуйте. Подякуйте сонечку за чудовий ранок.
Не забувайте говорити дитині приємні слова: Ти моє сонечко. Ти моя радість.
Сонечко яскраве посміхається, а поруч тінь.
Новий дослід. Приймаємо різні пози, тінь повторює. Спробуємо втекти, а вона за нами біжить. Розглядаємо тінь від паперової скляночки, від іграшки, від будинку, капелюха. Увечері зверніть увагу на тінь, чи не виросла вона?
Чому з’являється? Бо є джерело світла, вдень це сонце, і світло не проходить крізь предмет, за ним утворюється тінь. Запропонуйте дитині намалювати тіні предметів, придумати казку або загадку.
Покажіть вдома театр Тіней.
Дослід: чарівний пісок
Гра з піском дозволяє дитині пізнавати світ, розвивати фантазію, створювати казкові композиції. Залежно від віку дитини надавайте інформацію, починайте з простих пояснень, це стосується кожного досліду.
Мокрий пісок приймає форму, в яку його покладемо: фігурки, будиночки. Коли висихає, він розсипається, іноді діти дуже засмучуються, встигніть пояснити та послухати розповідь, для кого ця будівля, що тут є незвичайного.
Цікаво залишати відбитки на мокрому піску: камінціми, мушлями, руками, ніжками. Домалюйте відбитки, викладіть навколо камінці, перетворіть відбиток від руки в птаха, фантастичну тварину, рибу тощо.
А чи залишаються відбитки на сухому пісочку? Сухий пісок сиплеться, наповнює міскості, приємний на дотик, теплий, навіть іноді гарячий.
Чи розчиниться він у воді? Залийте пісок водою, він стане мокрим.
Піщинки покладіть на долоньку, розгляньте їх.
Візьміть два маленьких камені, потріть між собою, з’являться частинки, це є пісок. Сонце, вітер і вода поступово перетворюють великі камені на пісок.
А де ще багато піску? Так, у пустелі.
Є вулканічний пісок, під час виверження вулканів потрапляє на земну поверхню. А що таке вулкан?
Дослід: виверження вулкана
Беремо звичайний лимон, ставимо обов'язково в миску, відрізаємо верх, видаляємо середину, сік зливаємо. Нам знадобиться: засіб для миття посуду, сода, барвінок натуральний. Все змішуємо, доливаємо сік лимона. Спостерігаємо виверження вулкана. Це цікаво, дітям подобається.
Для старших дітей поясніть, сода вступає в хімічну реакцію з соком лимона, або оцту.
Дослід: гребінець
Візьміть папір або фольгу, порвіть на маленькі шматочки, гребінцем погладьте волосся. Притуливши гребінець до шматочків, побачимо дивні переміщення. Малеча с задоволенням повторює, радіє, а старшим дітям розкажіть про статичну електрику.
Дослід: шишки
Відпочиваєте біля лісу, спостерігайте за рослинами.
Є багато прикмет про погодні явища.
Приклад: Вранці туман стелиться по воді – день потішить теплом.
Перед дощем реп’ях розкриває свої колючки.
А соснові шишки залишаються відкритими в суху погоду, а коли йде дощ, закриваються.
Візьміть шишки, покладіть у воду. Через годину шишки закриваються.
Відкриваються і закриваються вони через вологість, щоб сприяти розсіюванню насіння. А навіщо насіння розсіювати? Послухайте дитину. Ставте запитання: «А що буде якщо насіння шишок не буде проростати?» Доповніть розповідь. Бережіть природу!
Дитина — дослідник, спостерігає, робить висновки. Будьте чарівником!
Читайте також: Як відпочинок із дітьми зробити веселим, корисним та цікавим