Яку їжу давати дитині з собою до школи

Яку їжу давати дитині з собою до школи

Фото: Getty Images

Незважаючи на те, що практично у всіх вітчизняних школах є їдальні, батьки традиційно дають з собою дітям або перекуси, або повноцінні обіди. Ми попросили лікаря-педіатра, дитячого гастроентеролога медичної мережі "Добробут" Тетяну Гнатенко дати свої рекомендації, які продукти краще класти в ланчбокс школяреві, а які не варто.

В українських державних школах харчування в початкових класах безкоштовне, діти їдять на великій перерві після другого уроку. В їдальні їм дають зазвичай рибну або м'ясну страву з гарніром, іноді омлет або запіканку, а на десерт – чай або компот і булку. З п'ятого класу за обіди дітей платять батьки. В їдальні на вибір пропонується перше, друге, випічка і питво. Також діти можуть самі купити щось з випічки або соків. Але, оскільки за кишенькові гроші діти часто купують солодощі, чипси або сухарики, тобто шкідливу їжу для дитини, багато батьків вважають за краще дати дитині з собою те, що і смачно і корисно. Про це зараз і йтиметься.

Що давати для шкільних перекусів

У більшості випадків у школі є можливість поїсти в їдальні. Тобто, говорячи про продукти, які дитина може взяти з собою в школу, ми маємо на увазі перекуси. Що можна дати з собою? Це повинно бути смачно, щоб дитина не проігнорувала мамину турботу, і корисно. Можна дати з собою горіхи і сухофрукти. Це буде чудовою альтернативою солодощів. Це і ситно, і дає дитині енергію для мозку і м'язів, живить організм корисними речовинами, і водночас нешкідливо для зубів і не перебиває апетит. Ба більше, сухофрукти можна заготувати самостійно з літа.

Традиційною їжею для шкільних перекусів є бутерброди. Рекомендується для бутерброда використовувати цільнозерновий хліб. Не вітається варена ковбаса і сосиски, оскільки вони швидко псуються. Не варто також класти на бутерброд копчену ковбасу. Масло і майонез також не ті продукти, які можна покласти на бутерброд дитині. Правильним рішенням буде покласти шматочок відвареної або запеченої грудинки або м'яса, припустимо тонку скибочку сиров'яленої шинки. Гарним варіантом є бутерброди з твердим сиром, оскільки він добре зберігається, калорійний і є джерелом кальцію для дитячого організму. З бутербродами обов'язково слід дати дитині овочі. Це можуть бути скибочки огірка, перцю, різноманітна зелень. Пропонуйте бутерброд з листям салату, за смаком може бути додана рукола. Діти добре сприймають моркву. Краще вибирати соковиті, солодкі сорти. Морква містить багато каротину (провітаміну А), який корисний для зору і шкіри. Моркву можна почистити, порізати невеликими шматочками і покласти в бокс для шкільних ланчів.

Добре в школу давати фрукти. Бажано щільні, які тримають форму, як-от яблука або груші. М'які фрукти (персики, абрикоси) давати не варто, цитрусових також краще уникнути. Правильніше дати кілька маленьких фруктів, ніж один великий. Наприклад, якщо дати дуже велике яблуко, дитина навряд чи встигне його з'їсти за зміну. Такі особливості краще враховувати.

Якщо ви хочете дати дитині в школу випічку, бажано, щоб вона була домашня, з борошна грубого помелу (гречана, кукурудзяна, цільнозернова), на маслі, а не на маргарині. Магазинну випічку на маргарині і з наповнювачами давати з собою не варто, вона висококалорійна і містить шкідливі жири.

Для того щоб дитина не забула з'їсти те, що їй дали, важливо зручно і красиво запакувати їжу. Зараз в магазинах великий асортимент дитячих ланчбоксів, в яких кілька відділень. У ці відділення можна розкласти бутерброди, овочі і фрукти для перекусів. Бутерброди можна загорнути в харчову плівку, щоб дитині зручніше було їх їсти. Також правильним буде покласти серветку.

Крім їжі, слід не забувати про питво в школу. Це може бути пляшка 0,33 або 0,5 л з чистою водою. Можна давати сік, але не часто, і бажано з тих фруктів, які ростуть у нашій кліматичній зоні: яблука, груші, виноград. Сік не повинен містити цукру і консервантів. Завдяки природній кислоті він буде додатково стимулювати апетит.

Які продукти не потрібно давати дитині

Якщо ви дбаєте про повноцінне здорове харчування своєї дитини, то не варто давати в школу "швидку" їжу: куплені гамбургери, шоколадні батончики, солодощі, чипси, сухарики. Також варто бути обережними з кисломолочними продуктами. Якщо ви все ж хочете дати дитині сирок чи йогурт, ви повинні бути впевнені, що вона досить швидко їх з'їсть, а не буде носити в рюкзаку протягом дня, і продукт прокисне. Також важливо, щоб упаковка була твердою, і той самий йогурт не розчавився і не розтікся у шкільному рюкзаку.

Дітям, які мають проблеми з шлунково-кишковим трактом, можна порадити звернутися перед школою до лікаря-гастроентеролога. Можливо, лікар вважатиме за необхідне порекомендувати дієтичний стіл навіть у дитячому закладі. В такому разі з висновком від лікаря батьки звертаються до школи, і в результаті дитина в їдальні отримує спеціалізоване харчування. Наприклад, за дисфункцій жовчного міхура рекомендована Дієта №5, тому, якщо на загальний стіл дають смажені котлети або рибу, то за дієти №5 дитині запропонують їх запеченими або відвареними.

Не забувайте про сніданок перед школою

Навіть правильно зібрана в школу їжа не вирішує повністю проблему харчування школяра. Важливо, щоб дитина перед школою снідала. Часто діти, прокинувшись, не хочуть їсти. У цьому разі варто вставати на півгодини раніше, щоб у дитини перед школою був час на пробудження і сніданок. Для пробудження апетиту можна дати дитині випити півсклянки води натщесерце. Також корисно для апетиту зробити невелику зарядку протягом 3-4 хвилин. Кілька кругових рухів передпліччя, руками вперед і назад, кілька присідань сприяють пробудженню організму і моториці шлунково-кишкового тракту. І можна очікувати, що навіть "малоїжка" попросить поснідати вдома. На відміну від шкільного перекусу, сніданок повинен бути теплим. Це може бути молочна або безмолочна каша, омлет, запіканка, чай.

Яку їжу дають до школи в різних країнах

Німеччина. Традиційно тут дають в школу бутерброди з сірого хліба з сиром, ковбасою або рибою, шматочки фруктів або сухофрукти, печиво. Також дають пляшку з водою або напоєм.

Австралія. Традиційний вміст ланчбокса – сендвічі, фрукти, десерт; також діти беруть з собою пляшку з водою.

Канада. Позаяк обіди в школі дорогі, батьки часто збирають дитині термос з гарячою стравою і свіжі овочі. Як перекуси даються фрукти, йогурт і батончик з мюслі.

Ізраїль. Здебільшого батьки дають дітям в школу сендвічі з різними начинками.

Франція. Зазвичай, у школах дітей добре годують. Але на обідню перерву відводиться достатньо часу для того, щоб батьки могли забирати дітей і годувати вдома.

Тетяна Корякіна

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу лікарю-педіатру, дитячому гастроентерологу медичної мережі "Добробут" Тетяні Гнатенко (med.dobrobut.com).

Читайте также: Адаптація дитини до школи: поради батькам

Наступна публікація