Закреп у новонародженої дитини: що робити батькам

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

У багатьох новонароджених дітей час від часу виникають закрепи. Іноді вони минають самі, але буває, що мамі треба вжити конкретних заходів, щоб нормалізувати перистальтику кишківника дитини. Тим більше, що ід час закрепів діти стають неспокійними: плачуть, погано сплять та їдять, капризують. Що саме допоможе налагодити процес випорожнення дитини? Коли треба хвилюватися, а коли – ні? Про це розповіла завідувачка амбулаторії №19 комунального підприємства «Житомирський центр первинної медичної допомоги» Галина Перчик.

Яка норма випорожнень у немовляти?

Для дітей до 4-х місяців життя норма випорожнень – в середньому до 7 разів на добу, кашкоподібний стул жовтуватого чи гірчичного кольору. А коли частота дефекацій зменшується до одного разу на 36 годин (півтори доби), треба пильніше спостерігати за самопочуттям дитини і застосувати деякі методи для покращення ситуації. За новими європейськими протоколами, за нормального стану дитини (не плаче, грається, їсть, не зригує) невипорожнення до 3 днів вважається нормальним. Тобто це говорить про те, що незрілий шлунково-кишковий тракт має функціональні порушення. Але якщо випорожнень немає більше ніж три доби поспіль, і дитина веде себе неспокійно, це вже той крайній випадок, коли треба допомогти дитині випорожнитися, застосувавши конкретні механічні дії. Але в 99% випадків проблеми зі стулом можна вирішити, якщо дотримуватися правильного харчування матері та дитини, застосовувати фізичні вправи для немовляти, стежити за вживанням достатньої кількості рідини та дотримуватися інших нескладних правил. 

Треба пам’ятати, що всі органи новонародженої дитини поступово адаптуються до самостійного життя, в тому числі і шлунково-кишковий тракт. Тому можуть бути різні збої в його роботі. 

Якщо мама годує грудьми…

Якщо немовлята годуються молоком матері, їх здоров’я та самопочуття дуже залежать від режиму харчування мами і тих продуктів, які вона споживає. Дуже важливо, скільки мама (а значить, і дитина через її молоко) споживає рідини. Бажана кількість – від 1,5 до 3 літрів в день.

Важливі також емоції мами: якщо вона спокійна, врівноважена, в хорошому настрої, то і дитина буде почувати себе спокійно, а якщо мати нервує та переживає стреси, в неї може зменшитися кількість молока. Це може сприяти розвитку закрепу у дитини, крім того, дитина може просто недоїдати. 

Якщо після 6 місяців починається прикорм, і частка грудного молока зменшується в раціоні, кількість випорожнень зменшується до 2–3 разів на добу, а стул стає більш оформлений. 

Що робити у разі закрепу?

Якщо ви помітили, що дитина стала не так часто випорожнюватися, кал стає твердим, дефекація заподіює малюку дискомфорт (плаче, стає неспокійним) - треба звернути увагу на деякі важливі моменти.

Спочатку нормалізувати раціон харчування матері. Якщо мама споживає лише білки та жири, це може визвати закреп у дитини. В її раціон потрібно включити більше рослинних компонентів, тобто продуктів, які багаті клітковиною: яблука, курагу, гарбуз, хліб з борошна грубого помелу та інші. Але фрукти та овочі бажано варені або печені, тому що після сирих у дитини збільшується газообмін. Вживати більше таких круп, як вівсянка та гречка - вони мають більшу кількість клітковини. Крім того, треба включити в раціон кисломолочні продукти: йогурти та кефіри. Лікарі рекомендують готувати їх самим, бо ті, що продаються в магазинах, бувають надміру перенасичені консервантами. А консерванти зупиняють перистальтику і закреп може, навпаки, посилитись. Мамі треба виключити з раціону жирні сорти м’яса: баранину та свинину. А ще відмовитися від солодощів, від яких, крім закрепів, можуть бути і алергічні реакції у дитини, тому що організм ще не адаптований. І обов’язково стежити за тим, скільки вона вживає рідини (оптимально – 2-3 літри на день). Деякі мами вживають кропову водичку, заварюють насіння фенхеля та різноманітні чаї, які через молоко матері отримують діти. Це можна робити, але напувати цими напоями самих немовлят не варто. 

Якщо мама не годує груддю, а після адаптованої суміші в дитини закреп, треба цю суміш замінити на іншу. Буває, що в організмі дитини мала кількість умовно-патогенних бактерій, і тому їй потрібні суміші зі збільшеним вмістом пробіотиків. 

Ще один важливий момент: для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту дитина обов’язково має рухатись. Треба робити їй масаж, перевертати на животик, робити ніжками так зване «колесо» та інші вправи. Це дуже добре стимулює перистальтику. В момент масажу у дитини з матір’ю налагоджується гарний психоемоційний контакт, що теж дуже позитивно впливає. 

Не треба забувати і про спадковість. Якщо у батька, мами чи в інших родичів немовляти була чи є проблема з закрепом, тоді, скоріше за все, у дитини теж будуть такі проблеми. Це означає, що матері ще пильніше треба спостерігати за її випорожненнями і чітко дотримуватися всіх перерахованих правил. 

Якщо і це не допомагає?

Проблема закрепу може бути пов’язана з гіпертонусом сфінктера дитини, який закриває анальний прохід. Його треба трошки розслабити, а це досягається масажами животика, ніжок та місцевим подразненням анусу (до нього треба дуже акуратно доторкнутися).

Можна використовувати гліцеринові свічки, які вважаються найбезпечнішими. Але їх застосовувати потрібно лише в екстрених випадках. В найбільш тяжких ситуаціях, коли дитина не може самостійно випорожнитися більше 3-х днів, і ви спробували все, що могли, але покращення не відбулося,залишаються мікроклізми. Невелику спринцівку наповнюють водою чи настоєм ромашки – приблизно 20-30 мл. Причому рідина повинна бути саме кімнатної температури, бо тепла вода буде просто всмоктуватися через слизову кишечника, і результату не буде. А якщо у дитини постійні затяжні запори і постійно треба робити клізми, це свідчить про те, що, можливо, існує якась органічна патологія. Треба обов’язково проконсультуватись з суміжними спеціалістами, а саме хірургом та гастроентерологом, і знайти причину.

Юлія Мельничук

Залиште свій коментар

Вибір редакції