Собака на вулиці: за що і як карають власників собак

Собака на вулиці: за що і як карають власників собак

Фото: Credits

У країнах Євросоюзу утримання потенційно небезпечних порід собак прирівнюється до носіння холодної зброї. Там досить суворі правила вигулювання собак, так само як і відповідальність за порушення цих правил. У нашій країні теж є правила, яких треба дотримуватися під час вигулювання собак. На жаль, як показує практика, мало хто цих правил дотримується.

За нашим законодавством, собаки діляться на декоративних, безпородних (метисів) і потенційно небезпечних. До числа потенційно небезпечних входить 30 порід собак. Метиси цих порід теж вважаються потенційно небезпечними. Такий розподіл відображено в правилах вигулювання собак. Залежно від того, яку породу ви завели або тільки збираєтеся, у вас буде відповідальність за поведінку вашого собаки на вулиці.

Як вигулювати собаку?

Якщо декоративну або безпородну собаку ви маєте право вигулювати без повідка або намордника, то на потенційно небезпечні породи це не поширюється. Гуляти в місцях загального користування з собакою потенційно небезпечної породи можна тільки з повідцем і намордником. І все ж для безпеки собаки і спокою перехожих краще вигулювати на повідку і собаку іншої породи. Собаку може налякати якийсь звук, і він може втекти. Крім того, за статистикою частіше кусають людей саме декоративні породи, тоді як собаки потенційно небезпечних порід бувають добре навченими і вихованими.

Вигулювати собак можна лише в дозволених місцях, а не в місцях загального користування. Часто власники вигулюють тварин недалеко від дитячих майданчиків, у скверах, де гуляє багато людей. У таких місцях є ризик, що собака зірветься з ланцюга, і, якщо не заподіє ніякої фізичної шкоди іншій людині, але може завдати психологічної травми.

Фото: Getty Images

Де вигулювати собаку?

На жаль, у столиці дуже мало спеціально відведених місць, де дозволено гуляти з чотирилапим другом так, щоб відпустити з повідця і дати вільно побігати. Влада пояснює це занадто щільною забудовою міста. Наразі підписані папери, згідно з якими під спеціально обладнаний майданчик для вигулювання собак виділено два місця: у Святошинському та Солом'янському районах. Проте фінансування для того, щоб облаштувати ці зони для вигулювання собак, немає.

Вигулювати собаку можна з технічного боку  будинку, якщо будинок розташований так, що є така можливість. При цьому, як було сказано вище, потенційно небезпечна тварина вигулюється на повідку і в наморднику. Правилами передбачено також вигулювання собак у відчужених зонах, вздовж залізниці, в лісопарковій смузі. Можна вигулювати собаку в парку, якщо робити це не там, де ходять люди, і якщо це не стосується місць історичного значення. За територією міста, в місцях, де немає людей, собаку можна вже спокійно пустити з повідка.

На території Києва є 13 місць, огороджених сіткою, де можна вигулювати собаку без повідка і намордника. Правда, ці місця не обладнані для вигулювання, огорожа вже зламалася від старості. В деяких місцях ще збереглися попереджувальні знаки про можливості вигулювання. Ось адреси цих зон: Подільський узвіз, вул. Якіра,2/20, вул. Д. Запольського, 4-А, вул. Дегтярівська, 9, вул. Пугачова, 17, вул. Дегтярівська, 28, вул. Макарівська, 1 (Подільський узвіз), вул. Якіра, 14-А, парк "Супутник", "Солом'янський Ландшафтний парк", парк "Оболонь", вул. Р. Сталінграда, 6а, вул. Прирічна, 15-19, вул. Північна (перетин вул. Прирічній та вул. Північній).

Якщо ви хочете не просто вигулювати собаку, але і займатися дресируванням, то краще звертатися в кінологічні організації, яких у Києві не так багато. Приміром, є Федерація службово-спортивного собаківництва, у якої є великий обладнаний майданчик для дресирування в лісі в с. Горенка Києво-Святошинського району.

Фото: Getty Images

Відповідальність власників собак

Якщо ви господар собаки, на вас покладається така відповідальність:

Якщо у вас собака, що належить до числа потенційно небезпечних порід і ви його вигулюєте без повідка і намордника, то, згідно зі статтею 154 Адміністративного кодексу, на вас чекає адміністративне покарання. Це перше попередження або штраф від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів. Про порушення можуть повідомити мешканці або перехожі, акбо інспектори, які здійснюють рейди саме з цією метою. Якщо протягом року скарги на вас повторюються, то ви будете притягуватися до відповідальності вже за 2 частиною тієї ж статті, і ваше порушення буде розглядатися вже в судовому порядку. За рішенням суду у вас можуть навіть відібрати собаку.

Якщо ваша собака незалежно від породи, когось вкусив і укуси зафіксовані, вас карають за 2 частиною статті 154 Адміністративного кодексу, і це розглядається в судовому порядку. Тут вже залучаються кінологічні організації, щоб встановити, чи напад був спровокований, чи собака просто агресивний. Залежно від встановлених фактів встановлюють або штраф, або вашу тварина конфісковують.

Якщо ваш собака напав на іншу, це прирівнюється до пошкодження майна і розглядається, знову ж таки, за статтею 154. У цьому випадку ви будете покарані штрафом.

Існує також відповідальність за порушення правил благоустрою території міста (штраф від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів за ст. 152), а також штраф за знищення або завдання шкоди зеленим насадженням (штраф від 10 до 30 неоподатковуваних мінімумів за ст. 153).

Фото: Getty Images

Застрахуйся — і будеш спокійний!

Ви можете застрахуватися на випадок різних варіантів завдання шкоди вашому собаці. У цьому випадку, якщо собака з якоїсь причини пошкодив машину або інше майно, вкусив людину, вкусив іншу собаку, завдав особі якихось збитків, тоді страхова компанія виплачує компенсацію тій особі. Вам достатньо оформити страховий договір від 1 до 3 років. Вартість такого страхування дуже символічна.

Чи є покарання за жорстоке поводження?

Якщо тварину б'ють, якщо доведено факт отруєння собаки (догхантерство), то за статтею 299 Кримінального кодексу порушується кримінальна справа. У цьому випадку людина, викрита у жорстокому поводженні з тваринами, отримує або штраф до 500 неоподатковуваних мінімумів або позбавлення волі до 3 років. У країнах Євросоюзу під таку відповідальність потрапляють ще й власники собак, які виганяють їх на вулицю. На жаль, у нашій країні поки що це не можна довести, оскільки не введено обов'язкове чипування тварин. Вживлення чипа дозволяє ідентифікувати знайдену собаку і зв'язатися з її господарем.

Кому скаржитися?

Якщо ви не власник собаки і хочете поскаржитись на господарів чотирилапих, які порушують ваш спокій, ви можете поскаржитися в КП "Центр ідентифікації тварин", в будь-яке з відділень. Можна зателефонувати на гарячу лінію (044) 332-12-34, в контактний центр 1551 або залишити онлайн-заявку. Ви повинні розповісти, де проживає тварина, та описати суть вашої скарги.

Корякіна Тетяна

За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо заступниці директора КП "Центр ідентифікації тварин" Світлані Васильєвій.

Наступна публікація