Як вирощувати квіти у затінку і на сонці

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Рослини люблять сонце так само, як люди: хтось більше, хтось менше. Без сонця нема життя, але і його надлишок може бути небезпечний. Але тоді, як люди свої стосунки з сонцем можуть регулювати (сховатися від спекотних променів в будинку або вийти на відкриту місцевість, коли сонця не вистачає), рослини залишаються на місці – там, де їх посадили.

Добре, коли сад щодо освітлення влаштований за законом золотої середини: сонце "обходить" всі куточки, достатньо їх прогріваючи і висвітлюючи, а надлишки променів забирають на себе крони дерев або будівлі. Але, на жаль, так буває не завжди: переважно в саду є і тінисті місця, куди сонце ледь пробивається, і відкриті майданчики, на яких часто від ранку до вечора – справжня спека. Які рослини здатні витримати такі умови і як допомогти їм не тільки виживати, але і почуватись комфортно, рости, цвісти на радість нам?

На сонці

розы
Getty Images

На відкритих ділянках сонячні промені безпосередньо контактують з зеленню і квітами рослин, а також ґрунтом. Волога випаровується швидко – і з тканин рослин, і з ґрунту. На щастя, багатьох "зелених і квітучих" еволюція навчила виживати в таких умовах. Деякі можуть навіть протриматися під палючим сонцем за виключно рідкісних поливів кілька місяців. Список красивих посухостійких садових рослин великий: наперстянка, бадан, седуми, роджерсія, лаванда, гвоздика (особливо гвоздика сиза), мак, вербена і пр.

За достатніх поливів, регулярного підгодовування і утримання  ґрунту в пухкому вигляді відкриті сонячні майданчики – улюблені місця більшості пишноквітів: троянд, лілій, півоній, флоксів, мальв, гіпсофіли. До групи затятих "сонцепоклонників" належать також рудбекія, айстри, іриси, дзвіночок карпатський, геліопсис, монарда, ехінацея, кореопсис, книпхофія, дельфініум та багато-багато інших красивих квітів.

мальвы
Getty Images

Сонцелюбні рослини можуть виносити напівзатінок (деякі навіть щільне затінення), але цвітіння за таких умов буде слабким або зовсім припиниться. Пояснюється це просто: для закладання квіткових бруньок необхідна достатня кількість сонця.

Догляд за рослинами на ділянках з безпосереднім впливом сонця має свої особливості. І починати потрібно з правильної посадки. Зробіть посадкові лунки більш глибокими і покладіть туди компосту або листового перегною не шкодуючи: ці "розпушувачі" будуть проводити вологу безпосередньо до коріння рослин. Є сенс внести в посадкові ямки спеціальні вологозатримувальні гранули, вермикуліт, перліт, гель: під час поливу вони будуть вбирати частину вологи, а потім поступово віддавати її рослинам. І не нехтуйте мульчуванням: випаровування вологи з  ґрунту буде уповільнене, якщо її вкрити пухким, але досить товстим шаром стружки, тирси, подрібненої кори дерев. Під час прополювання бур'янів з ділянки не виносьте, а підкладайте під квіткові кущі: висохлі, вони перетворяться на прекрасну мульчу. До речі, бур'яни з ділянок з впливом сонця потрібно видаляти особливо ретельно, щоб культурним рослинам не доводилося з ними конкурувати за кожну краплю вологи.

У затінку

гортензия
Getty Images

Тінистий куточок саду можна зробити дуже романтичним. Є безліч рослин, які не тільки чудово почуваються без постійного сонячного освітлення, але і полюбляють затінок. Правда, затінок може відрізнятися. Так, у вас у саду може бути куточок, в який сонце наповну не заглядає практично ніколи (наприклад, між будівлями або з північного боку будинку). Також може бути ділянка, захована від сонця кронами дерев, які ростуть поблизу. Або просто легке затінення, яке створює листя високих чагарників.

В щільному, глухому затінку добре почуваються тільки рослини з лісового "родоводу", для яких життя в гущавині дерев природне. Практично неможливо помилитися, висаджуючи в сильному затіненні папороті, хости, гейхери. Купени, дзвіночки крапиволистні, аріземи, колхікум (пізньоцвіт) теж не будуть проти таких умов. А якщо в затіненому кутку ще й волого: вітрогонки дубравні, астильби, морозники, волжанки, примули покажуть себе у всій красі. У "темряві" виростають розкішні ліани: дівочий виноград, актинідія, гортензія черешкова, аристолохія крупнолиста, жимолость каприфоль. А малятка-землепокривні – барвінок, брунер, живучка повзуча, тиарелла, зеленчук, будра плющовидна – утворюють щільні "килими".

Ажурний затінок – чудове укриття від прямих сонячних променів рослин, які у всьому віддають перевагу помірності. Такі умови є комфортними для лілейників, спіреї, медунки, люпину, астранцію, вербейника, аконіту, бузульника, наперстянки, роджерсії, вузьколистої півонії (воронці) та ін.

клематис
Getty Images

Для деяких рослин легкий затінок – необхідна умова зростання, так як під спекотним сонцем вони вигорають. Наприклад, деякі сорти клематисів (тангутський, Пінк Фентезі, махрові дрібноквіткові) погоджуються рости тільки "під прикриттям". Є й сорти троянд, які чудово ростуть в тінистих куточках: простоквіткова Фортуна, дрібноквіткова Афельблют, махрова Гераніум та ін.

Догляд за рослинами у затінку повинен бути відповідним. Найголовніше – не допускати густоти насаджень і перезволоження, аджеці фактори часто провокують хвороби рослин і розмноження шкідників.

Висновок: прекрасний може бути будь-який куточок саду – якщо ми його таким зробимо.

Ольга Маріуц

Читайте також: Ароматні квіти і трави – в саду, на балконі, терасі

Залиште свій коментар

Вибір редакції