Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Не надто приємно, коли на ділянку пробираються чужі або взагалі безпритульні собаки та кішки, кроти і т.д.. Навіть якщо тварина не їсть огірки або капусту, грядки вона може суттєво попсувати. До того ж, про санітарію в такому випадку залишається тільки мріяти. Як захиститися від непроханих гостей?

Кіт і пес

 

животные в саду_1
Getty Images

 

Звичайно, найкращою перешкодою для собак, що забігають на вашу ділянку, буде паркан по всьому периметру ділянки. Це не обов'язково дороге задоволення: "парадною" можна зробити тільки фасадну частину огорожі, а боки і тил огородити сіткою-рабицею. Для надійності огорожу варто продублювати навколо клумб і грядок з особливо цінними культурами, тільки зробити її вже не такою високою. До речі, сітка в такій огорожі – не єдиний варіант: якщо ви встановите навколо клумби досить високий декоративний парканчик, собака навряд чи буде через нього стрибати.

Для котів це не перешкода, паркан вони також подолають. Тому доведеться боротися з ними іншими методами. Зробіть для грядок "бордюрчик" з рути, лимонника, лаванди, розмарину, садової герані: котам не подобається його запах. Ті, для кого складно знайти ці рослини, можуть скористатися чайними пакетиками б/у, просочивши їх ефірною олією названих рослин. Або навіть просто зробити тканинні кульки, наповнивши їх засобами від молі. Щоправда, на вулиці аромат ні в пакетиках, ні в пакетах довго не протримається: щонайбільше 2-3 дні. Собаки до запахів більш стійкі, з натуральних засобів подіяти на них може хіба тютюнова суміш, змішана з перцем.

Є дуже простий спосіб знищити у тварин бажання вдиратися до ваших грядок: розкласти між ними те, на що незручно ставати м'якими лапами. Це можуть бути колючі барбарис, магонія, шипшина, глід, розкриті шишки сосни. Можна навіть отримати користь з необхідності перекрити для тварин проходи між грядками: засипати їх подрібненої деревної корою. Таке покриття – чудова  мульча, яка буде перешкоджати зростанню бур'янів в міжряддях, затримувати там вологу. До речі, яєчна шкаралупа також може бути вигідна в цьому плані: пухнасті гості також не люблять ходити по ній, а для рослин шкаралупа – чудове добриво. Ті, хто не має можливості "мостити доріжки" для непроханих гостей, можуть придбати в зоомагазині спеціальні пристосування з пазурками.

І зовсім просте: в зоомагазинах зараз досить широкий вибір засобів (хімічних і електронних), які відлякують тварин.

До речі, для своєї кішки ви можете зробити окремий куточок у дворі, де вона буде з задоволенням проводити вільний час. Здається, як можна втримати кішку на місці? Дуже просто: посадіть у "котячому" куточку рослини, які просто обожнюють ці пухнастики: котовник, валеріану, полин.

Як влаштувати заячий переполох

 

животные в саду_3
Getty Images

 

Якщо ділянка розташована на околиці, туди можуть заходити зайці: погризти кору молодих дерев, поласувати рослинками або виритими цибулинами рослин. Звичайно, стовбури дерев на зиму можна (і потрібно) захистити, наприклад, обернувши рубероїдом. У теплу пору року зайців можна "ганяти" рослинними запахами: вони не люблять часник, астру, люпин, мордовник. Якщо зайці влаштовують на ваш город постійні набіги, купіть в садівничому магазині кілька пакетів кісткового борошна і посипте ним грядки – звірята надовго залишать їх у спокої. До речі, таке борошно – чудове добриво, тож отримаєте подвійну користь.

Деякі з успіхом використовують відволікальний маневр: за межами ділянки, на вільній території висівають люцерн або конюшину – поки зайці не знищать ці посіви, за свої грядки можете не хвилюватися.

Земля тремтить – кріт біжить

 

животные в саду_4
Getty Images

 

Кроти і землерийки, в принципі, вважаються корисними для ділянки тваринами, адже поїдають багатьох шкідників. Розпушування і допомогу дренажу ґрунту деякі затяті захисники тварин також ставлять їм у заслугу. Але господарям грядок таке "розпушування" зазвичай не подобається. Які тільки способи боротьби не придумані для боротьби з цими звірятами! Найпоширеніші: заливання нірок водою, викурювання димовими шашками, виганяння з допомогою різких неприємних запахів (гасу, креозоту тощо). Ці способи нелегкі, але результат дають, особливо якщо провести кілька подібних заходів поспіль. Про негуманність тут не може бути й мови: якщо нора заливається водою або в неї валить отруйний дим, звір тікає іншим ходом. Звичайно, він може влаштувати нору в іншому місці, але якщо і її обробити, він зрозуміє, що тут йому не раді і краще пошукати ділянку з більш лояльними господарями, а то й знайти вільну.

Є і менш клопіткий спосіб вигнання кротів і землерийок з ділянки, ніж заливання в нори десятків літрів води або улаштування "газових атак". Ці звірки категорично не сприймають вібрацій. Коли земля вібрує, вони сприймають це як загрозу і рятуються втечею. У садівничих магазинах можна знайти апарати, що створюють виброхвилі. Але все залежить від того, наскільки часто ви вмикаєте такий апарат. Якщо надовго не виходить або ви приїжджаєте на дачу лише у вихідні, звірята сприймуть це як тимчасову незручність. На противагу купленим приладам деякі майструють саморобні апарати. Все дуже просто: в землю вкопується порожнє металеве відро (а краще – бак), у нього через отвір в кришці встановлюється довгий металевий шест з пропелером на кінці. Вітер крутить лопаті, вібрація йде жердиною. а з бака хвилі поширюються по землі. До того ж постійно. Кілька таких "млинів", і кроти з землерийками покинуть ділянку.

Бажаний гість

животные в саду_2
Getty Images

Ось хто з тварин дійсно бажаний на дачі, так це їжаки. Апетити у цих тварин хороші – слимаків, равликів і їм подібних вони "хрумкают" у великих кількостях. А втрати врожаю практично не завдають. Щоб привабити їжака на свою ділянку, можна розставити в затишних місцинках під кущиками блюдечка з печивом, розмоченою вівсянкою, горішками, сухим кормом для домашніх тварин. До речі, якщо частування буде з'являтися в блюдцях регулярно, їжачок може привести з собою ціле колюче сімейство.

Ольга Маріуц

Залиште свій коментар

Вибір редакції