Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Заради цвітіння ми згодні цілий рік пестити і плекати "колючку", носитися з нею оселею, намагаючись відшукати місце, де їй буде комфортно, нервувати, побачивши дивну пляму на шкірці під колючками, годинами листуватися на форумах з такими ж, як і самі, "кактусолюбами". І з завмиранням серця чекати: коли ж?

Якщо очікування цвітіння затягується, це викликає тривогу, адже зазвичай кактус повинен цвісти щорічно, починаючи з три-чотирирічного віку. Але якщо "тіло" кактуса має абсолютно здоровий вигляд, а проблема тільки у відсутності цвітіння, панікувати зарано. Просто треба з'ясувати, через що кактус настільки образився, що не хоче потішити вас чарівною красою?

Виховання кактуса

Кактусы_6
Getty Images/Fotobank

Як не дивно, але причиною того, що кактус не цвіте, може бути те, що ви його розбалували. Тобто приділяли надто багато уваги: добре поливали, досхочу підгодовували, посадили в просторий горщик, підібрали тепленьке містечко. Таке життя просто не може не подобатися! Навіщо його міняти? У цій розкоші кактус стає егоїстом – хоче якомога довше пожити для себе коханого – без "дітей". А немає "дітей" (молодих відростків) – немає і квітів.

Треба сказати, що багато рослин саме в екстремальних умовах, що межують з виживанням, наважуються на потомство. Природа запрограмувала таку поведінку, щоб забезпечити виживання роду, адже кактус не в курсі, що він у цьому світі не єдиний, що існують ще мільйони кактусів, і раптове зникнення через одного бездітного кактуса колючому роду не загрожує. Тому будьте впевнені: якщо ви припините годувати свого улюбленця і станете ставитися до нього трохи суворіше, подітися йому нікуди – через деякий час зацвіте.

Менше води

Кактусы_5
Getty Images/Fotobank

Для кактусів дуже важливий водний режим. Навесні і влітку його потрібно поливати частіше: 1 раз на 3 дні, причому не досхочу, а тільки, щоб земля в горщику була трохи вологою. Взимку "пайку" потрібно зменшити до мінімуму і "напувати" колюче створіння не частіше, ніж 1 раз на 2-3 тижні. У холодну пору року кактуси "сплять" – як люди вночі. Не станете ж ви будити людину, щоб запропонувати їй попити? Якщо ви вже занадто нервуєте щодо того, що земля в горщику "як камінь", для заспокоєння почитайте спеціальну літературу, де фахівцями чітко прописано: завдяки уповільненому обміну речовин кактуси у великій кількості води взагалі не потребують, а взимку тим паче, оскільки під час "сплячки" їхній метаболізм знижується до мінімальної позначки. Якщо ви станете в цей час рясно поливати кактус, він може прокинутися і почати рости – в кращому разі. В гіршому може почати чинити опір: коріння відмовляться всмоктувати воду і перекачувати її наверх, в тіло кактуса. Результат може бути нерадісний – загнивання коренів і загибель усього колючого створіння. Квіток, зрозуміло, ні в тому, ні в іншому випадку ви не дочекаєтеся.

Дієта для кактуса

Кактусы_3
Getty Images/Fotobank

Суперечки кактусівників на тему "чи потрібне кактусам підживлення" не вщухають, напевно, відтоді, коли ці рослини стали вирощувати у ролі кімнатних. Деякі фахівці ратують за те, що "годувати" їх взагалі не треба. В принципі, це логічно: на батьківщині кактусів, в пустелі, жирних, поживних земель немає. Інші висувають аргумент, який також важко спростувати: а мінерали? Хоча, чесно кажучи, з мінералами в пустелі теж негусто, тож якщо і підгодовувати, то лише зрідка (коли кактус прихворів, прив'яв і всім своїм виглядом показує, що не проти "перекусити"). Використовувати в цьому разі потрібно лише готові підгодівлі для кактусів – в них міститься комплекс саме тих речовин, які рослинам потрібні. Не варто думати, що смаки лісових і пустельних кактусів дуже різняться: колючим вихідцям з тропічних і субтропічних лісів органіка теж не до смаку. Єдина відмінність в їхньому меню – кількість підгодівлі: для лісових кактусів "їжі" потрібно вдвічі більше. І ті, і інші види кактусів підгодовують тільки в період зростання – приблизно з кінця березня до вересня.

Зимовий сон

Кактусы_2
Getty Images/Fotobank

Те, що кактуси родом із тропіків і субтропіків, зовсім не означає, що їм має бути тепло завжди – холодна пора буває скрізь. Кактуси в цей період пристосувалися спати. Зимова сплячка для них – не лише можливість відпочити. Так, якщо температура істотно знижується, вони завмирають. Але це тільки здається, що життя у ваших улюблених "зелених їжачків" зупинилося – насправді зараз рослини закладають квіткові бруньки. Для кактусів це така важлива і непроста справа, що їм доводиться зупиняти практично всі життєві процеси, щоб зосередитися на одному. Якщо зимівля тепла, на жаль, зупинити вегетацію не вдасться. А значить, для закладання квіткових бруньок сил не вистачить.

Кактусы_7
Getty Images/Fotobank

У кожного виду кактусів своє поняття про комфортну температуру для зимового сну. Маммілярія, гімнокаліціум, нотокактус, ехінопсіс згодні на +12-15°С, ребуцій, лобівія, ехіноцереуси, астрофітум – на +8-10°С, у ескобарії, необесеї міцний сон спостерігається при температурі близько 0°С.

В квартирі таких прохолодних приміщень, звичайно, не знайти, але виручають відкриті вікна, утеплений балкон.

В принципі, правила стимуляції цвітіння кактусів не такі складні. Можна навіть сказати, що дотримання їх набагато спростить ваше життя. І подарує чарівне цвітіння, якого ви так давно чекали.

Ольга Маріуц

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції