Залежність від тренажерного залу: у чому небезпека для здоров'я

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Мода на здоровий спосіб життя, на жаль, не завжди має на увазі саме здоров'я. Часто здоровий спосіб життя підмінюється різними крайнощами, які тягнуть за собою негативні наслідки для тіла і психіки. Одна з таких крайнощів – надмірна активність в тренажерному залі.

Сімейний лікар, дієтолог медичного центру "Академія вашого здоров'я" Катерина Мартовицька розповіла нам про те, з якими проблемами до неї звертаються чоловіки і жінки, для яких тренажерний зал став сенсом життя.

Вразливе серце під горою м'язів

Бодибілдери часто починають звертатися до лікаря у 35-40 років. Поширені скарги: болі в серці під час тренування, задишка, слабкість, запаморочення. Часто ці симптоми проявляються після сушіння: стимуляції організму за допомогою дієти (сильне обмеження в харчуванні і вживання білків) і препаратів, коли організм позбавляється від жиру і води. Крім цього, організм таких людей перенасичений хімічними речовинами, тому що на додаток до тренувань для нарощування м'язової маси приймаються стероїдні гормони. Багато людей, які багато і часто тренуються з метою наростити м'язову масу, приймають енергетики у великих дозах – додаткові речовини, які впливають на серцево-судинну систему. Серце при цьому ніби стає більш толерантним до фізичних навантажень, але в такому режимі воно виснажується. Все в комплексі призводить до зношування організму, головним чином серцево-судинної системи.

Організм людей, які регулярно сушаться, живе "в умовах пустелі", в постійному стресі. При цьому у таких людей часто відсутнє критичне мислення: вони вважають свій спосіб життя здоровим, а людей, які не займаються в тренажерному залі з такою ретельністю, – "здихлями".

Також часта скарга всіх, хто займається цілеспрямованим нарощуванням м'язової маси, – розлад випорожнення і висипання на шкірі внаслідок порушеного метаболізму. Для активного росту м'язів потрібні білки, тому вони складають основну частину дієти. Але така кількість білка нефізіологічна для організму і призводить до порушення обміну речовин.

Мета виправдовує засоби?

Серед жінок бодибілдерів набагато менше, але вони також часто "сушаться" за допомогою дієт і активних фізичних навантажень. На тлі цього найпоширеніша скарга, з якою приходять досить молоді жінки, – порушення або припинення менструального циклу. При цьому вага може бути цілком нормальним. В анамнезі у таких жінок – тривале жорстке урізання раціону і щоденні тренування. Навіть після повернення до нормального харчування місячні нерідко не відновлюються.

Жирова маса жінці потрібна, щоб підтримувати в нормі гормональний фон. Навіть якщо жінка не збирається народжувати дітей, гормони, які продукуються яєчниками, потрібні для підтримки кісток, м'язової маси, для підтримки здоров'я шкіри, волосся, молодості. На тлі дієт і надмірних фізичних навантажень може бути раннє виснаження яєчників і взагалі зношування організму. В дієтотерапії таких жінок дуже важливо споживання жирів.

Що адекватно для здоров'я?

У багатьох людей, які проводять багато часу в тренажерному залі, своє поняття здоров'я: промальовані м'язи, великий відсоток м'язової маси, ні грама жиру. При цьому в харчуванні присутня велика кількість білка і споживається велика кількість води, а силові навантаження присутні майже кожен день. Це свого роду субкультура, в якій свої правила. Але здоров'я – це насамперед баланс, в який входять всі аспекти життя: харчування, фізичне навантаження, психологічне здоров'я.

Шкодять здоров'ю:

силові навантаження без кардіо, тобто без розігріву;

силові і кардинагрузки займають по кілька годин на день;

силові навантаження відбуваються щодня, і в організму немає часу на відновлення, він працює на знос.

Здоров'я людини має індивідуальні відтінки. Залежить від його способу життя, віку, фізичних навантажень, режиму роботи і відпочинку, харчування, стресового фону. Щоб бути здоровими, потрібно включати щоденні кардіонавантаження, тобто навантаження, які підвищують частоту серцевих скорочень без нарощування м'язової маси (швидка ходьба, біг підтюпцем, плавання, бігова доріжка, велосипед, орбітрек). Такі навантаження тренують серце і дуже корисні для жителів мегаполісу. М'язові скорочення і робота серця у разі кардіонавантажень дозволяють боротися з надлишком адреналіну і кортизолу, які підвищуються у разі стресового режиму і гіподинамії.

Якщо фізичного навантаження не було до цього моменту, можна підібрати те навантаження, яке в цей період життя буде прийнятним. Наприклад, якщо є обмеження після хвороби, переламу, у післяопераційному періоді, то фізична активність повинна включатися поступово, під контролем фахівця. Якщо є великий надлишок ваги, таким людям теж одразу йти в тренажерний зал або займатися бігом протипоказано. Спочатку потрібно скинути зайві кілограми, а поки нормальним навантаженням для людей з великою вагою буде ходьба або плавання.

Важливо також відрегулювати харчування і сон. Якщо ви не досипаєте, додайте собі хоча б півгодини сну, і ви почуватиметеся краще. Те ж саме можна сказати тим, хто не звик пити воду. Чиста вода необхідна нашому організму, але не варто змушувати себе силоміць, достатньо в перший час випивати по склянці чистої води.

Тетяна Корякіна

Залиште свій коментар

Вибір редакції