Повернути шкірі молодість: які косметичні інгредієнти дійсно борються зі старінням

Дата публікації
Перегляди
21к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Повернути шкірі молодість: які косметичні інгредієнти дійсно борються зі старінням

Фото: Credits

Сьогодні страх старіння вже не так великий, ніж пів століття тому. Наукові досягнення подовжують життя і поліпшують його якість. А загальний рух з боротьби з ейджизмом успішно ламає стереотипне сприйняття зовнішніх виявів старіння як потворності.

Сучасне цивілізоване суспільство переконане, що старіти можна красиво і без всякої боротьби, якщо тверезо ставитися до себе і ігнорувати нав'язані маркетинговими програмами б'юті-брендів штампи. Нині неприйняття старіння означає заперечення власного досвіду, а значить, знецінювання себе. Навіть визначення "anti-ageing" потихеньку залишає індустрію краси. І косметичні засоби вже не "борються з віковими змінами", а "вирішують проблеми здоров'я шкіри" і "поліпшують регенерацію".

Пішло в минуле повальне захоплення пластичними операціями. Їх замінили ін'єкційні процедури, які не потребують тривалого процесу відновлення, наприклад: мезотерапія з плазмою, збагаченою тромбоцитами (PRP), мікроботокс і Baby Botox.

Так-так, ботокс не зник, але використовують його не тільки і не стільки для розгладження зморшок, скільки для звуження пор у разі жирної шкіри, усунення естетичних дефектів на кшталт шрамів від прищів, загоєння ран і т. д. Ін'єкції ботокса в низьких концентраціях, які застосовують у названих вище процедурах, знижують ризик іммобілізації м'язів. Відповідно, вони дарують можливість, поліпшуючи стан шкіри, зберегти "своє" обличчя.

При цьому запит споживача обходитися в догляді за шкірою без ботоксу сьогодні настільки великий, що виробники косметики, відповідаючи на нього, розширюють лінійки продуктів, які дозволяють зволожувати, вітамінізувати, збільшувати пружність шкіри і зміцнювати її захисний бар'єр. Поряд із трансформацією наявних косметичних засобів вони працюють над новинками, які зможуть забезпечити здоровий стан шкіри і зберегти його якомога довше. Очікується, що до 2021 р. світовий ринок такої "оздоровчої" косметики досягне 331 млрд доларів США.

Проте вже зараз встежити за появою нових "омолоджувальних" продуктів дуже складно – анонси б'юті-новинок, що з'являються в Мережі кожного дня. Простіше довіритися небайдужому до прогресу професійному косметологу. Або розібратися, які інгредієнти шукати в складі засобів, щоб отримати з їхньою допомогою бажаний результат.

Вітамін А, точніше ретинол (ретинальдегід, ретиноєва кислота, ретинилпальмітат, гідроксипинаколон ретиноат, гранактивный ретиноїд і т. д.), у складі будь-якого косметичного продукту забезпечує йому одну привабливу властивість: він провокує епітелій активніше оновлюватися, інтенсивніше виробляти колаген і гіалуронову кислоту. Тобто, вітамін А та його похідні можуть повернути шкірі пружність і здоровий вигляд.

Косметологи ретинолвмісні засоби радять наносити на ніч і в певному режимі, оскільки цей вітамін загострює чутливість шкіри. А також обов'язково вдень після застосування використовувати в догляді сонцезахисний крем.

Алергікам будь-яку продукцію з ретинолом необхідно тестувати перед покупкою. Загалом же, ретинолсвмісні продукти рекомендовані до використання власникам жирної або схильної до акне шкіри. І купуючи ці засоби, їм потрібно врахувати, що протягом усього періоду застосування ретинолу заборонено використовувати скраби і спиртовмісну косметику, а також деяку кислотовмісну продукцію.

Третиноїн (Tretinoin Retin-це, Renova, Avita)одна з форм вітаміну А. Цей ретиноїд використовують з метою лікування вугрової висипки, усунення зморшок, ущільнення шкіри, освітлення пігментних плям будь-якого походження. Його повинен призначити і проінструктувати про тонкощі застосування косметолог або дерматолог.

Бакухіол – екстракт насіння рослини псоралея ліщинолиста (бакучі), яку здавна використовували в східній медицині для лікування шкірних захворювань. Це натуральний інгредієнт і може входити до складу веганської косметики. За своїми властивостями бакухіол є аналогом ретинолу. Проте, на відміну від нього, бакухіол викликає менше подразнення, сухості, лущення і не збільшує світлочутливість, тому підходить шкірі будь-якого типу.

Азелаїнова кислота також називається карбоновою, на етикетках у складі вона позначається як Azelaic acid (похідне – Potassium azeloyl diglycinate). Азелаїнова кислота контролює вироблення меланіну, зменшуючи появу пігментних плям. Вона допомагає боротися з акне і вугровою висипкою, так як володіє антибактеріальною дією, а також ущільнює верхній шар епідермісу і покращує роботу пор. Азелаїнова кислота є щадною речовиною, але косметику з концентрацією цієї кислоти вище 15% повинен прописувати дерматолог.

Вітамін С стимулює синтез колагену, відповідно, повертає пружність шкірі. Він також володіє вираженим протизапальним ефектом і вираженою знебарвною дією. Ще вітамін С – антиоксидант. Він уповільнює старіння шкіри, але підвищує її світлочутливість і може викликати роздратування (алергію).

Похідні ж вітаміну С – пальмітати і ліпосоми – під впливом UV-випромінювання активізують вироблення вільних радикалів у клітинах шкіри. Тому засоби з ними варто використовувати винятково на ніч і подбати про захист від сонця вдень. Вітамін С не рекомендують застосовувати одночасно з ретинолом, кислотами, ніацинамідом, пероксидом бензоїлу, пептидами міді (copper peptides). Вони нейтралізують дію одне одного.

Коензим Q10, або убіхінон (Coenzym Q10), – вітаміновмісний компонент, антиоксидант, здатний проникати крізь епідермальний бар'єр і досягати живих шарів епідермісу. Дозволяє знизити окислювальні процеси в клітинах, стимулюєріст фібробластів (клітин сполучної тканини) і виробництва двох типів колагену. Він знижує вироблення меланіну, тим самим запобігаючи появі пігментних плям.

Мелатонін – теж антиоксидант. Він нейтралізує вільні радикали і допомагає шкірі впоратися з ушкодженнями від УФ-випромінювання, перешкоджає руйнуванню волокон колагену, знижує показник загибелі клітин, пригнічує утворення в них активних форм кисню.

Ще один антиоксидант – альфа-ліпоєва кислота. АЛК захищає не тільки клітини шкіри, але і доставляє до них вітаміни А і С від вільних радикалів. Тому ці інгредієнти часто об'єднують в одній косметичній формулі. Також АЛК впливає на глікацію – відкладення цукру на волокнах еластину і колагену, що провокує втрату еластичності (звідси – зморшки). Косметика з АЛК рекомендується для нормалізації в'ялої, запаленої, подразненої шкіри.

Ніацинамід (нікотинамід, амід нікотинової кислоти, вітамін РР) – водорозчинний вітамін B3, активний компонент косметичних засобів нового покоління, який відповідає за клітинне оновлення шкіри. Один з найбезпечніщих інгредієнтів: не підвищує світлочутливість шкіри, не викликає алергії і не протипоказаний вагітним і жінкам-годувальницям. Але і результатів застосування продуктів з цим вітаміном доведеться чекати не менше трьох місяців, за умови використання його в 5%-й концентрації – у ніацинаміду накопичувальний ефект.

Ресвератрол активує сиртуїни (білки, звані "протеїнами довголіття"), підвищуючи тим самим захисні властивості клітини, пригнічує вироблення ферментів, що руйнують колаген.

Гіалуронова кислота, сечовина, гліцерин, серин – зволожують шкіру.

Пептиди – фрагменти молекул білків, що забезпечують нормалізацію клітинних комунікацій. Вони можуть посилати сигнали клітинам, запускаючи в них ті чи ті процеси. Зміст сигналу визначає амінокислотну послідовність. Можна умовно розділити пептиди на кілька груп:

пептиди-матрикини припиняють передавання імпульсу з нервового закінчення до м'яза, подібно до ботоксу – Argireline, Syn-Ake, Myoxinol;

транспортні пептиди, які доставляють до клітин корисні речовини (наприклад, трипептид GHK переносить мідь – Prezatide Copper Acetate, Copper Tripeptide-1 або Alanine/Histidine/Lysine Polypeptide Copper HC1, AHK copper, і креми з ним у складі мають захисну та відновлювальну дію);

пептиди, що поліпшують мікроциркуляцію крові і лімфовідтікання – Acetyl Tetrapeptide-5, Dipeptide-2, Palmitoyl Oligopeptide;

пептиди, які стимулюють вироблення протеїнів (Matrixyl, Matrixyl 3000, Dermaxyl) і меланіну (Acetyl Hexapeptide-1, Palmitoyl Tripeptide-30);

інгібітори (пригнічувачі) руйнують колаген ензимів, які збільшують час життя колагену (до цього типу належить рисовий, соєвий пептид і екстракт шовку, що активно використовуються в корейській косметиці).

Виробники зазвичай складають пептидні комплекси в одному косметичному продукті, щоб вирішувати з його допомогою кілька завдань – боротися з акне і підвищувати пружність шкіри, наприклад.

Як і у будь-якої іншої, у пептидовмісної косметики є свої особливості застосування. Наприклад, продукти з пептидами міді не можна використовувати одночасно з AHA-кислотами (трипептид GHK розпадається) і вітаміном С, але вони добре поєднуються з ретиноїдами.

Лана Н.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
21к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація