Нічний дожер: чому ми їмо, коли треба спати

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Нічний дожер: чому ми їмо, коли треба спати

Credits

Той, хто скаже, що жодного разу не відкривав дверцята холодильника пізно ввечері або вночі, швидше за все, збреше. Напевно, таке траплялося в часи студентської молодості, коли готувалися до іспитів або писали курсову ніч безперервно, або у разі далеких перельотів і супутньої їм зміні часових поясів. І тоді ви точно знаєте, що навіть найпростіша їжа, яка вважається вдень звичайною, вночі здається особливо смачною. Але люди їдять у темний час доби зовсім з інших причин. Так хто і чому страждає від нічного дожера і як з ним впоратися?

Різновид харчового розладу

Психологи впевнені: нічний апетит – різновид харчового розладу. На щастя, далеко не всі любителі перекусити в темний час доби страждають від такого відхилення – вчені вважають, що таких людей лише близько двох відсотків від усього населення Землі. Діагноз "різновид харчового розладу" можна поставити тим, хто...

...чверть свого добового харчового раціону з'їдає після восьмої вечора;

...двічі-тричі на тиждень встає вночі, щоб поїсти;

...кого ввечері і вночі розбирає апетит, а вранці їм зовсім не хочеться їсти;

...не поївши, не може заснути;

...страждає від безсоння;

...кого переслідує відчай, тривожність, відчуття безнадійності і низька самооцінка.

Якщо ви відповісте ствердно на три і більше названих вище пунктів з п'яти, вам є про що замислитися.

Причини нічного апетиту

Нічний апетит не виникає просто так, на порожньому місці – як правило, у нього є серйозні психологічні причини. Про що варто говорити в такому випадку?

Невдачі в особистому житті. Складна ситуація в особистому житті найчастіше стає причиною харчових розладів – починаючи від анорексії і булімії і закінчуючи нічними апетитом. Кинув хлопець? Чоловік зраджує? Однокласник, у якого закохана, звертає увагу не на тебе, а на подругу? Будь-який з цих випадків – стрес, заїдаючи який на якийсь час почуваєшся краще: кров приливає до шлунка і переживання відступають на другий план. Щоправда, через кілька годин потрібна нова "доза", але це, як кажуть, питання друге.

Вагітність і народження дитини. Радісні події – вагітність і народження дитини – призводять до післяпологової депресії набагато частіше, ніж нам би того хотілося. Додайте до цього повністю підлеглий дитині режим дня і необхідність вставати – заколисувати і годувати її ночами, коли можна попутно і самій заглянути в холодильник.

Хворобливі зміни. Переїзд до іншого міста або іншої країни, особливо якщо він був небажаним, перехід на іншу роботу, часто замість радості приносить розчарування, і подолати стрес – знову-таки – допомагає їжа.

Як боротися з нічним апетитом

З нічним харчуванням не тільки потрібно, але і можна боротися – існує кілька прийомів, які допоможуть вам зробити це. Зрозуміло, вони не стосуються особливо запущених випадків, коли необхідно звертатися до фахівця.

Налагоджуємо режим харчування. Перш за все, потрібно налагодити режим харчування відповідно до загальноприйнятих норм – точніше, зі знаменитою формулою: сніданок з'їж сам, обід розділи з другом, вечерю віддай ворогові. Постарайтеся вранці з'їдати якомога більше, тоді в обід порції будуть менші, а ввечері можна буде обмежитися легким перекусом – бананом та яблуком або взагалі не їсти.

Аналіз випадків нічного апетиту. Почніть аналізувати випадки свого нічного апетиту, і через якийсь час ви зможете відповісти на запитання, коли вам найбільше хочеться їсти вночі. Найкраще завести для цього спеціальний зошит, в яку ви будете заносити всі випадки нічних перекусів, а заодно і супутніх їм обставин. Можливо, виявиться, що вас тягне заглянути до холодильника після здавання чергового номера журналу, в якому ви працюєте, сварки з мамою або перегляду слізної мелодрами. У більшості випадків достатньо буде виключити ці обставини або, якщо таке неможливо, перенести їх з вечора на будь-який інший час доби.

Відмова від дієт. Не варто в боротьбі з нічним апетитом заганяти себе в кут, переходячи на жорсткі дієти. Пуття  з них все одно не буде, так навіщо себе мучити? Якщо вам зовсім несила відмовитися від пізніх перекусів, купуйте собі що-небудь легке – нежирний йогурт або сир, салат з яблук і моркви або пару апельсинів.

Геть самокритику. І вже, звичайно, потрібно утриматися від самокритики. Одного разу вирішивши для себе, що ви більше не будете їсти вночі, тримайте дане собі слово, і вам не потрібно буде лаяти себе за те, що ви знову відкривали холодильник в недозволений час. В іншому разі вам доведеться постійно картати себе за нестриманість, знижуючи тим самим свою впевненість у собі.

За допомогу у розкритті теми дякуємо психологу Марині Єлисєєвій.

Олександра Волошина

Наступна публікація