Чим небезпечні старі татуювання

Дата публікації
Перегляди
21к
Чим небезпечні старі татуювання

Credits

Якщо людина вирішила зробити татуювання в усвідомленому віці і в осудному стані, вона звичайно піклується про те, щоб потрапити до майстра з хорошою репутацією або як мінімум до пристойного салону. Не тільки для того, щоб отримати високу якість художнього виконання, але і щоб не підхопити інфекцію.

Про небезпеку зараження крові, шкіри вірусами, грибками та іншими мікроорганізмами знають всі. І безпечно уникнувши її, після завершення процесу загоєння тату заспокоюються. Проте лікарі вважають – зарано: татуювання навіть через десятиліття здатні підносити сюрпризи своїм "носіям".

Сьогодні вважається, що пошкодження шкіри, що відбуваються під час нанесення на неї малюнка, можуть запустити захворювання, закладені в генах, що мирно дрімали до цього: наприклад, псоріаз, червоний плаский лишай, вітіліго. За словами американського дерматолога Давала Бханусалі, це пов'язано з так званим феноменом Кебнера. Вплинути на запуск процесів постфактум вже ніяк не можна, але от утриматися від нанесення наступного татуювання, у разі якщо є дані про такі хвороби найближчих родичів, буде мудрим рішенням.

Як алергічна реакція пошкодженням шкіри може бути спровокована і екзема. Крім фізичного пошкодження, провокатором алергії називають чорнило, що використовують для створення зображення на шкірі. Підсумовуючи інформацію, що з'являється завдяки дослідженням різних країн про вплив татуювань на організм людини, сьогодні можна з упевненістю заявити, що коріння головних проблем криються в складі фарб. Саме чорнила завдають шкоду здоров'ю, навіть через роки після їхньої появи на шкірі, точніше, в шкірі.

Фарби для татуювань заносяться не в епідерміс, а в дерму, внутрішній шар шкіри, де розташовані кровоносні і лімфатичні судини, сальні і потові залози, нервові закінчення, корені волосся. У дермі барвистий пігмент викликає місцевий запальний процес. До ран від голки спрямовуються імунні клітини мікрофаги, які починають знищувати чужорідні частинки пігменту. Дрібні частинки вони руйнують швидко, а от великі – ні. Тому запальний процес триває нескінченно. Малюнок, який видно крізь верхній шар шкіри, – це мікрофаги (і фібробласти), що містять в собі частинки чорнила. І вицвітання татуювань з часом пов'язано якраз із процесом успішної боротьби організму з чужорідними тілами.

У чому ж небезпека фарби для татуювань?

По-перше, чорнило на основі металів можуть неприємно здивувати під час проходження магнітно-резонансної томографії. Досвідчені радіологи сьогодні попереджають пацієнтів, що вони можуть отримати опіки під час процедури, якщо в чорнильних пігментах їхніх татуювань є залізо.

На жаль, навіть у дуже цивілізованих країнах рідко хто знає склад фарб, якими виконані малюнки на шкірі. В Австралії, наприклад, проаналізували чорнила, використовувані в тату-салонах, і виявилося, що у них може бути присутнім 89 унікальних хімічних сполук, до того ж далеко не всі інгредієнти вказані на етикетці. Також були виявлені випадки, коли для татуажу використовувалися пігменти, не призначені для косметичних процедур. Тому прогнозувати, як шкіра кожного окремого пацієнта відреагує на МРТ, важко.

По-друге, згідно з проведеними дослідженнями, в 60% випадках у фарбах використовують пігменти, які в результаті хімічних реакцій під впливом сонця або старіння шкіри можуть виділяти канцерогенні ароматичні аміни, які є токсичними речовинами. Канцерогенність – найбільша небезпека тату. Співробітники Данської агенції з охорони довкілля, наприклад, у дослідженні, проведеному в 2012 році, встановили, що п'ята частина всіх тату-чорнил містять канцерогенні хімічні речовини. Більше того, канцерогени були виявлені у 83 відсотках найпопулярніших чорнил – чорних.

Але шкідливі не тільки чорні чорнила. Шкіра навколо тату, виконаних жовтими чорнилом, набагато швидше "горить" під сонячними променями. Насправді це форма алергічної реакції. І, за словами дерматолога Девіда Лоршера, винуватцем усього є  сульфід калію, який міститься в пігменті та викликає набряк і почервоніння навколо зони  татуювання під впливом сонця.

Червоні пігменти в тату-чорнилі часто називають причиною різних хронічних запальних процесів у шкірі. Через червоний пігмент, який містить ртуть, нерідко виникає контактний і ліхеноїдний дерматити. Реакція може бути гострою і миттєвою, а може проявитися через місяці або роки після нанесення татуювання.

Також можуть викликати різні дерматози та інші пігменти. Навіть ті, які складаються з органічних інгредієнтів, таких як сандалове дерево, цезальпіно (червоний). Не кажучи вже про пігменти з і неорганічних солей металів: хрому (зелений), марганцю (фіолетовий), кобальту (блакитний), гідроксиду заліза (охра).

Чи провокують татуювання виникнення раку шкіри, на сьогоднішній день не доведено. Але ризик не виключений повністю. Подальші дослідження того, як пігменти в фарбах і продукти їхнього розпаду реагують з хімічними елементами в тканинах людини, ведуться досить активно. 2013 року було організовано ESTP (European Society of Tattoo and Pigment Research – Європейське товариство з вивчення татуювань і тату-пігментів): група вчених об'єдналася з метою всебічно вивчити проблему і забезпечити норми безпеки в тату-бізнесі, відрегулювати діяльність татуювальників і виробників фарбувальних пігментів. Саме ESTP виявило барій, мідь, ртуть та інші небезпечні компоненти в чорнилі для татуювань. Їхні дослідження підтвердили і невідповідність між зазначеним вмістом чорнильних контейнерів і його фактичним хімічним складом, виявлених при тестуванні.

Хімічний склад чорнила турбує вчених ще й тому, що частки пігментів впливають не тільки на шкіру, але проникають і під неї. Мікроскопічні частинки фарби подорожують всім організмом і досягають лімфатичних вузлів, через що вони можуть збільшитися в розмірі і забарвлюватися в колір пігментів.

Великі і дрібні частинки можуть по-різному взаємодіяти з хімічними елементами в тканинах організму. Наприклад, Семюель Епштейн (Samuel Epstein) заявляє, що у нього є фактичні докази потрапляння наночастинок чорних чорнил в мозок і надання на нього згубного впливу – невеликих пошкоджень та різних токсичних ефектів.

Проте чіткого розуміння того, як, де і яким чином чорнила впливають на різні органи людини, немає досі. Поки відомо лише, що фарба в лімфовузлах ускладнює діагностику деяких хвороб, точніше, вводить в оману (наприклад, те, що здається злоякісними клітинами під час сканування лімфовузлів, фактично виявляється чорнилом татуювання).

Незрозуміло також, чи можуть татуювання реально зашкодити механізмам охолодження тіла. Нещодавно з'ясувалося, що поверхня татуйованої шкіри містить удвічі більше натрію, але виділяє удвічі менше поту. Вчені припустили, що так відбувається, тому що частинки пігменту блокують деякі потові залози, а безперервне запалення змінює хімічний склад дерми на ділянці татуювання.

До проблем, пов'язаних з татуюваннями, можна зарахувати і обтяжливість лікування ускладнень, викликаних втручанням у дерму. Дуже часто лікування вимагає знищення тату. Як відомо, лазер цілком успішно дробить частинки пігменту під шкірою для видалення їх з організму. Проте цей процес може спровокувати подальше поширення чорнила, а з ними і інфекцій у тканинах. Також не виключена і поява рубців після застосування лазера.

Люди з темнішою шкірою, зазвичай, змушені проводити більше сеансів для того, щоб повністю видалити малюнок. А для очищення великих ділянок тіла від татуювань потрібні роки. Що в цей час відбуватиметься із організмом, складно передбачити. До того ж навіть у сучасних лазерів все ще є колористичні обмеження: не всі кольори вони можуть стерти.

Невже все так погано? – запитаєте ви. Не зовсім. Вчені-медики припускають, що множинні тату на тілі підсилюють імунну реакцію організму людини – в теорії – допомагають йому протистояти застуді. Але це не точно.