Долина нарцисів: чим небезпечно спілкування з самозакоханою людиною

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Вважається, що нарцисичний розлад більшою мірою характерний для чоловіків, але також трапляється і у жінок.

Як зрозуміти, що ти перебуваєш поруч із нарцисом, розповідає психотерапевтка, кандидатка психологічних наук Надія Терещенко.

Ми досить регулярно зустрічаємося з людьми, у яких порушений так званий нарцисичний баланс. Це досить розмита шкала – нарцис може бути дуже приємною людиною, але з деякими особливостями. І в той самий час інший нарцис може бути реально деструктивним, атакувати, контролювати і руйнувати вашу особистість.

Але насправді в більшості випадків нарциси дуже привабливі і приємні в спілкуванні і справляють гарне враження. Для них важливий ваш відгук – нарцису потрібно бачити своє відображення, захоплений погляд іншої людини, яка вважає їх розумними, красивими та успішними.

Як відрізнити, що це не просто приємне спілкування з привабливою, красивою і розумною людиною?

По-перше, нарциси постійно перевіряють своїх співрозмовників, а особливо своїх близьких і друзів, або тих, хто їм подобається, у кого вони закохуються – наскільки ця людина їм підходить. Якщо вам раптом хочеться підбирати красиві слова, ви починаєте думати, а чи правильна в мене мова, а чи рівно я сиджу, чи не стирчить у мене з зачіски волосинка, а коли я востаннє була на манікюрі? – тобто з'являється відчуття, що потрібно бути "ліпшою версією себе", і це викликає напруженість. Саме це той самий тривожний дзвіночок, що, можливо, ви перебуваєте поруч з нарцисом і дивитеся на себе його очима.

По-друге, для нарцисів характерно контролювати своїх партнерів. Вони починають перевіряти – де ви, з ким ви, чи достатньо закохано дивитеся, а чи не дивилися ви в бік іншого чоловіка, чи не занадто ви захопилися роботою? Адже супутниця нарциса повинна постійно дивитися тільки на нього, при цьому захоплено. І це також дуже відчутна напруженість.

По-третє, сама проблема нарцисичної особистості полягає в тому, що у неї дуже багато сорому, страху, заздрості, але водночас нарцису страшно визнати свою недосконалість. На поверхні – тільки його грандіозність, але за нею криються відчуття сорому і страху викриття, що він недостатньо хороший, сильний, красивий і т. д., і що всі зможуть це побачити. Тому для нарцисів характерне замкнуте коло ідеалізації-знецінення, з якого складається його життя. Приміром, сьогодні він почувається прекрасним і чудовим, а завтра він в депресії, тому що відчуває, що він нікчема. Бувають різні ступені цих коливань, але це одна з важливих характеристик.

Це стосується і його спілкування з близькими. В якийсь момент він вас ідеалізує, дарує дорогі подарунки, квіти, повторюючи, що ніколи не зустрічав такої дівчини. А потім просто зникає або втрачає інтерес, кажучи про те, що він розчарувався або ніколи і не кохав, що товсті щиколотки і запах якийсь неприємний. Причому це все "вивалюється" дуже відкрито і без емпатії. Це теж цикл – "ідеалізація-знецінення", коли вас спочатку зводять на п'єдестал і ви почуваєтеся богинею, а потім у якийсь момент з цього п'єдесталу різко скидають.

Зрозуміло, це дуже болісно, і тут ми підходимо до іншого запитання – а що у вас самої з нарцисовим балансом? Адже вам всього лише сказали пару слів про те, що ви неймовірна, красива, унікальна... І ви готові йти за цими словами, знаючи, що від цієї людини можна отримати захоплення, і тому готові терпіти все інше, не помічаючи контролю, знецінення та інших недоліків нарцисичної особистості.

Читайте також: "Вершники апокаліпсису": як порушення комунікації призводять до розлучення

Залиште свій коментар

Вибір редакції