Міські легенди: отруєна їжа, шприци в сидіннях і мертвий хом'ячок в коробці від смартфона

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

У чорному-чорному місті була чорна-чорна вулиця, на чорній-чорній вулиці стояв чорний-чорний будинок. В чорному-чорному будинку був чорний-чорний під'їзд, а в чорному-чорному під'їзді були чорні-чорні двері. За чорними-чорними дверима розташована чорна-чорна кімната, в чорній-чорній кімнаті на чорному-чорному столі стоїть чорна-чорна труна. У чорній-чорній труні лежить чорний-чорний небіжчик: "Віддай своє серце!"

Якщо ви жодного разу не чули цієї моторошної історії, значить, ви ніколи не були ані в піонерському, ані в дитячому оздоровчому таборі. Втім, навіть якщо вам це вдалося, це не означає, що ви ніколи не стикалися з так званими міськими легендами – аналогами дитячих страшилок для дорослих. Що таке міські легенди та звідки вони беруться?

Як з'явився термін

Коли з'явилися міські легенди, достеменно невідомо – ймовірно, це відбулося незабаром після появи міст, але це, як ви розумієте, неточно, оскільки найдавніші з них історики датують 4-м століттям до нашої ери. А ось з виникненням терміну "міські легенди" все простіше – таке словосполучення вперше з'явилося у статті в науковому журналі Journal of the Folklore понад п'ятдесят років тому. Відомий і його автор – Вільям Еджертон. В статті розповідалося про якийсь дух, який в темних закутках з'являється перед самотніми перехожими і просить їх надати допомогу жителю міста, який помирає.

Еджертон запитав себе: чому, переказуючи одне одному цю історію, дорослі – і в більшості своїй серйозні люди – тремтіли, як п'ятикласники під ковдрою табірної палати, але й одночасно отримували ні з чим не порівнянне задоволення, тому не могли зупинитися і продовжували лякати тих, хто її ще не чув. Правда, відповісти на нього йому не вдалося, але, опублікувавши ту, першу, статтю і давши казкам для дорослих назву, він поклав початок цим дослідженням, якими займалися багато вчених-соціологів.

Показник наших страхів

Міські легенди, хоч би який стосунок мали вони до дійсності, ніколи не виникають на порожньому місці. Вони спираються на страхи, які існують у суспільстві, в рази збільшуючи їх в наших очах. Люди бояться заразитися СНІДом – з'являється історія про те, що якась невиліковно хвора цією недугою людина засовує заразні шприци під оббивку сидінь громадського транспорту. Вони впевнені, що споживати їжу в закладах громадського харчування небезпечно для здоров'я – це породжує легенду про те, що якийсь божевільний труїть страви в ресторанах і кафе. Найбільший страх люди, зазвичай, переживають за своїх дітей – недивно, що значна кількість міських легенд розповідає про маніяків, що викрадали дітей, яких віддавали згодом на усиновлення багатим іноземцям, а то й на органи.

Головною ознакою описаних вище легенд є їхня достовірність, що говорить про те, що вони складаються не зовсім безконтрольно і з цілком певною метою. Найчастіше ті, хто свідомо чи підсвідомо над ними працюють, хочуть привернути увагу людей до якоїсь існуючої проблеми. Зайняті на роботі батьки стали менше часу приділяти своїм дітям? Ось вам легенда про маніяка. До речі, таких історій було багато в усі часи, хоча прийнято вважати, що в той час дітьми займалися більше, ніж зараз. Зростає кількість ВІЛ-інфікованих? Отримайте страшилку про заражені шприци. На цьому тлі деякі міські легенди можуть мати абсолютно нешкідливий вигляд – наприклад, історії про автостопника, який просить його підвезти, а в дорозі зникає, оскільки є примарою або перевертнем. Здавалося б, звичайна страшилка – не більше того. Насправді вона теж може бути попередженням водіїв про небезпеку брати в машину незнайомих людей.

Міські легенди можуть вбивати

Хоча міські легенди краще від усіляких соціологічних досліджень розповідають про страхи, які відчувають люди, насправді вони не що інше, як фольклор – усна народна творчість. І в цьому сенсі вони мало чим відрізняються від казок, які народ передає з вуст у вуста протягом століть. Проте, на відміну від казок, вони можу впливати як на окремих людей, так і на тих, кого історики називають народними масами. Історії такого впливу відомі – вони далеко не такі нешкідливі, як може здатися на перший погляд. Міські легенди можуть штовхати людей на кримінальні дії, аж до вбивства.

Широко відомою в цьому сенсі стала історія активістки екологічного руху Джун Вейнсток, що приїхала з Аляски до гватемальського містечка Сан-Крістобаль, щоб взяти участь у святкуванні так званого Святого тижня. Коли один з місцевих хлопчиків зник у розпал свята, серед людей миттєво рознеслася звістка про те, що його викрала приїжджа американка, аби продати на органи. Якби не легенда, яку місцеві мешканці роками передавали з вуст у вуста протягом десятиліть, в таку версію, можливо, ніхто б не повірив, тут же ні в кого сумнівів не виникло: так воно і є! Джун Вейнсток не вбили тільки дивом, втім, вона так і не опритомніла – побита жителями Сан-Крістобаля жінка провела решту життя "овочем" – вона нічого не розуміла і не відчувала.

"Кіт у мішку"

Міські легенди, які курсували у суспільстві сотні років тому, мають спільні корені з сучасними історіями, які ми переказуємо одне одному. Однією з найпопулярніших у всі часи була легенда про горезвісного злодія, який замість грошей і коштовностей помилково забрав мішок з мертвим котом, якого господарі приготували до поховання. В наш час вона видозмінилася в історію про те, як у метро – за секунду до закриття дверей в поїзді – у молодика викрали коробку від смартфона останньої моделі, в якій лежав його померлий хом'як.

Випустити пару

Щоб відповісти на запитання, а навіщо, власне, потрібен нам такий фольклор у вигляді міських легенд, доведеться повернутися до початку нашої розмови – точніше, в дитячі спогади про піонерський або оздоровчий табір.

В темній палаті після відбою збиралися хлопці, аби, закутавшись в простирадла, послухати страшні історії і разом... налякатися. При цьому жах, який вони відчували, умовний: з одного боку, страшно слухати про чорну труну і закривавлену руку, з іншого – чого боятися у великій компанії, нехай навіть і темної ночі. Страх у невеликих дозах дозволяє, як прийнято говорити, випустити пару – розслабитися, зняти стрес. Саме на цій властивості жахачок заснована популярність трилерів – цей жанр в книгах і фільмах залишається одним з найпопулярніших.

За допомогу у розкритті теми дякуємо психологині Марині Єлисєєвій

Олександра Волошина

Залиште свій коментар

Вибір редакції