Не хочу, а їм. Що зі мною не так?

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Напевно, з вами таке бувало і не раз: начебто і почуваєтесь голодною, ніби і апетиту немає, а весь час щось жуєте – то печиво, то цукерку, а буває щось суттєвіше – щойно посмажені мамою сирники (вони пахнуть на всю квартиру, як тут не спокуситися!), потім бутерброд з ковбасою (вона така смачна!) і до того ж просто шматок батона (коли ви принесли його з магазину, він був ще гарячим). Через деякий час, оцінивши масштаб харчової катастрофи, ви жахаєтесь і думаєте: "Чому я їм, як не в себе – що зі мною не так?!"

Чому ми їмо, коли не голодні

Люди, на відміну від тварин, які їдять тільки тоді, коли голодні, часто не проти з'їсти щось - іноді в досить великій кількості – між основними прийманнями їжі. Такі вислови, як "апетит з'являється під час їжі", "за компанію", "їсти, щоб добро не пропадало", "заїдати проблему", відомі кожному і розповідають саме про цю проблему. А той факт, що нераціональне харчування в наш час перетворилося на проблему світового масштабу, ні в кого ні сумнівів, ні заперечень не викликає.

Причини переїдання у кожної людини суто індивідуальні. В одних процес їжі асоціюється з батьківською любов'ю, в інших – з лікуванням від смутку-туги у третіх – з посиденьками в дружній компанії, у четвертих – з вирішенням серйозних питань на ділових переговорах – точніше, під час фуршету, і список цей можна продовжувати досить довго.

Проблема переїдання родом з дитинства

Але коріння цієї проблеми, як і багатьох інших психологічних проблем, в будь-якому випадку у дитинстві. Надмірна батьківська тривога про "недоїдання" улюбленого чада та ігнорування ситості розвиває у дитини стійку звичку до переїдання. А батьківські маніпуляції "ложечку за маму, ложечку за тата" або страх стати для мами поганим через відмову поїсти – "мама старалася – готувала!" – привчають поглинати їжу незалежно від голоду і насичення.

З дитинства у нас існує асоціація їжі з відчуттям теплоти, комфорту і спокою: якщо ти ситий, означає, що хтось подбав про тебе з любов'ю. Дорослішаючи, ми переймаємо звичку висловлювати свою любов "кулінарним" способом, а разом з нею - і побоювання цю саму любов втратити. Так, чоловік давиться, але нахвалює те, що йому дуже невміло приготувала молода дружина, яка, своєю чергою, в гостях у свекрухи змушена, криво посміхаючись, їсти салати, щедро заправлені майонезом, який давно прибрала зі свого раціону.

До речі, "заїдання неприємностей" теж прийшло до нас з дитинства – щоб знизити стрес і тривожність, потрібно почуватись улюбленим і захищеним від неприємностей, а для цього знову ж таки потрібно їсти. Втім, крім цього, людина, яка нервує, під час їжі витісняє почуття занепокоєння, замінюючи його дією – жуванням.

Як боротися з постійним бажанням перекусити

Розібратися, звідки конкретно у вас схильність до переїдання, самому досить важко – з цим питанням краще звернутися до психолога. А от позбутися від бажання постійно перекушувати можна і без сторонньої допомоги – не так вже й складно, але виявити завзяття і силу волі все ж доведеться.

Дочекайтеся відчуття голоду. Перш за все, встановіть собі правило: їсти тільки тоді, коли почуваєтесь голодним – від одного до іншого приймання їжі це в середньому становить чотири години. Не плутайте фізіологічний голод, коли їжа потрібна для підтримування сили, з голодом психологічним – бажанням за допомогою їжі приборкати свої емоції, не важливо: позитивні або негативні. Якщо ви розумієте, що ваш голод – психологічний, намагайтеся утриматися від перекусу. Можливо, спочатку вам буде важко, але з часом уміння переборювати себе перейде у звичку, якою ви зможете пишатися.

Навчіться правильно їсти. Згадайте, що вміння правильно їсти – справжня наука, а можливо, і мистецтво. Не поспішайте і не ковтайте їжу великими шматками, ретельно пережовуйте, щоб відчути смак кожного шматочка. Оскільки насичення на рівні шлунка відбувається раніше, ніж сигнал про це надходить у мозок, під час їжі робіть перерви – це дозволить вам не з'їсти більш, ніж потрібно. І, найголовніше, вмійте зупинитися на межі недоїдання і переїдання, тому що це якраз той випадок, коли краще трохи недоїсти, ніж навіть трохи, але переїсти.

Навчіться заміняти. Якими б ні були причини переїдання, воно для чогось потрібне вашому організму. Навчіться заміняти його іншими заняттями. З потребою тепла і ласки зверніться до близьких людей. Сумуєте? Сходіть в театр або подивіться хороше кіно. Хвилюєтеся? Потанцюйте або займіться спортом. Варіантів – безліч, головне, щоб вони не були пов'язані з їжею.

Олександра Волошина

За допомогу у розкритті теми дякуємо психологині Марині Єлисєєвій.

Залиште свій коментар

Вибір редакції