Щастя за наказом: про шкоду позитивного мислення

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Здавалося б, зовсім нещодавно всі психологи твердили про необхідність мислити позитивно і обіцяли нам за це звичайне людське щастя. Поради, що рекомендують в будь-якому випадку дивитися на події з позитивного погляду, можна було почути від будь-кого – починаючи від фахівців-психологів і закінчуючи прибиральницями в салоні краси.

Проте минуло не так багато часу, і вже далеко не всі фахівці-психологи так беззастережно вважають позитивне мислення панацеєю у покращенні життя. Більше того, є й ті, хто каже, що воно не тільки не корисне, але й шкідливе для нас, оскільки може спровокувати не тільки нервовий зрив, але й серйозну депресію.

Насильство руйнує

Будь-яке насильство над психікою, якої б мети воно не мало – доброї чи лихої, чинить на неї негативний вплив: спочатку просто ранить, а з часом - і руйнує. А тут – постійні вигуки з вимогою "думати позитивно" і "дивитися на світ з позитивного погляду". На різних етапах вони впливають на нас по-різному: спочатку зумовлюють бажання відповідати, потім злегка дратують, виводять із себе і, нарешті, дуже дратують. Аби цього не сталося, краще дати собі волю і реагувати на ситуації адекватно, а не за наказом адептів секти позитивного мислення.

Щось не подобається? Говоріть відверто!

Людина не може постійно "тримати" одну і ту саму емоцію – як позитивну, так і негативну. Перебувати весь час у стані позитивного сприйняття навколишнього світу так само важко, як і бачити його з негативного боку.

Людина, що примушує себе дивитися на те, що відбувається з нею винятково з позитивного погляду, заганяє негативні емоції всередину, що рано чи пізно призведе до їхнього вибуху і, можливо - до нервового зриву. Так що не варто насильно змушувати себе у всьому бачити тільки хороше. Якщо вам щось не подобається, краще говорити про це відверто – і собі, і людям.

Коли проблема – це дійсно проблема

Заклики у всьому бачити позитив можуть бути небезпечними ще й тим, що відводять нас від необхідності реально дивитися на речі.

Уявіть собі, що чоловік зламав руку, а ви, замість того, щоб допомогти йому дістатися до найближчого травмпункту, радите шукати в тому, що трапилося позитив – важко придумати більш абсурдну модель поведінки. Ні, можливо, з часом якісь приємні моменти в житті травмованого і з'являться – наприклад, він зможе якийсь час не ходити до університету або на роботу, але на початку йому потрібно вжити всіх необхідних заходів для того, аби виключити всі пов'язані зі здоров'ям ризики. В іншому разі, поки він буде шукати позитив у тому, що сталося, рука може зростися неправильно, не кажучи вже про інші, серйозніші, наслідки.

Іноді, всупереч модним тенденціям, до яких належить і позитивне мислення, потрібно дивитися на події розсудливо і розуміти: ваша проблема - дійсно проблема. Тільки такий підхід дозволить її розв'язати, а вже потім можна далі продовжувати гратись в позитивне мислення.

Бути, а не здаватися

Прихильність до позитивного мислення змушує людину йти з реального світу в ідеальний. Спочатку вона робить це із зусиллям – ті, хто пробував дивитися на світ через рожеві окуляри, знають, що виходить це далеко не одразу – аби засвоїти цю практику, потрібні час і сили. Проте, що частіше вона видає бажане за дійсне, тим глибше занурюється у віртуальний світ своїх уявлень про те, який її життя повинне мати вигляд з боку, на шкоду тому, який воно матиме вигляд насправді.

Певна річ, бажання видаватися в очах оточення успішнішою і щасливішою людиною, ніж ви є насправді – особливо, якщо йдеться про подруг – зрозуміле, але брехня ще нікому не допомагала стати щасливим. Замилюючи очі іншим, легко, граючи на публіку, почати обманювати себе. Зрештою, те, що з вами відбувається – це ваше життя, вже хоча б за це його потрібно цінувати і бути, а не видаватися, навіть якщо уявна картина здається яскравішою і вишуканішою за  реальну.

За допомогу у розкритті теми дякуємо психологині Марині Єлисєєвій.

Олександра Волошина

Залиште свій коментар

Вибір редакції