Старість — на радість: як не боятися старіти

Дата публікації
Перегляди
7205
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Старість — на радість: як не боятися старіти

Фото: Credits

Ми живемо в такий час, коли бути молодим, фертильним, сексуальним — це настільки важливо, що ми йдемо на величезні матеріальні та моральні жертви тільки для того, щоб подовше затриматися в молодості.

Надія Терещенко, психотерапевтка, кандидатка психологічних наук, розповідає те, як же приймати свій вік і не боятися старішати.

Що тут приховувати — всі ми дорослішаємо, а потім поступово старіємо. Як то кажуть, молодість — це недолік, який швидко минає. Але насправді, коли мова про це заходить, старістю нам здається різний вік. Згадайте, в 25-30 років ми вже здавалися собі такими зрілими панянками! А для підлітків всі люди після 35 — вікові.

Ця тема актуальна для всіх, незалежно від віку, і безпосередньо пов'язана з нашими сімейними сценаріями.

Деякі жінки вважають, що під 30 годинники цокають, вже давно час вийти заміж і народити першу дитину. А деякі: "30? Та які мої роки, я ще в пошуку, я не можу поки створювати сім'ю, оскільки ще не зустріла свою людину".

У дівчат, які переживають, що у них ще не склалося життя, часто в сімейній історії жінки виходили рано заміж. Дівчата, які спокійно дивляться на своє тридцятиріччя і вважають "у мене попереду є ще багато років в запасі", як правило, знають приклади своїх мам і бабусь, які не поспішали з дітьми і заміжжям. У кожній родині свої моделі і сценарії життя, старіння, активності. І незважаючи на те, що ці сценарії часто не усвідомлюються, це не заважає їм впливати на наші життя і установки стосовно віку.

Хороший приклад "нестрашного" старіння — мама Ілона Маска, приголомшлива Мей Маск. У свої 72 роки у неї свої проєкти, нескінченні фотосесії, вона носить розкішний одяг, на який багато 35-річних не могли б мріяти і не наважилися б.

Найцікавіше в її сімейному сценарії — її мама, коли залишилася вдовою в 60, почала вести активне життя, в 94 освоїла нове хобі, померла в 98 років. І зрозуміло, що за мірками свого життєвого сценарію Мей Маск ще дівчинка — їй лише 72, ще 20 років жити і жити, до того ж активно освоюючи нові хобі, подорожуючи і так далі.

Таким чином, один із факторів, які впливають на нас, — те, як прожили своє життя наші батьки і бабусі, дідусі. Для когось 60 років означає сидіти на лавочці і лузати насіння, а для когось — це вік, коли можна подорожувати, вийти ще раз заміж або одружуватися, коли можна собі нарешті дозволити те, чого не дозволяв раніше.

На жаль, в нашій країні довгі роки вважалося стандартом, що 40-річчя — це "здрастуй, старість", можна більше не доглядати за собою і вже готуватися до пенсії. Цьому сприяє і економічний статус, і відсутність соціальних гарантій, і, як ми знаємо, тривалість життя в нашій країні відстає від загальноєвропейської. Ці сценарні речі тяжіють над нами, і, абсолютно не усвідомлюючи, ми намагаємося відповідати тій картині світу, яка у нас колись сформувалася. Але сімейні сценарії можуть і повинні змінюватися — можна вибрати собі нову рольову модель — людину у літах, яка нам подобається — наприклад, ту ж Мей Маск. І тому пошук рольових моделей, які відрізняються від тих рольових моделей, які були в родині, і розширюють наше уявлення про те, що таке молодість і що можна робити в старості і так далі.

Саме це один з перших кроків до того, щоб не боятися віку. Якщо в нашому світі і сімейному сценарії старість — це відсутність інтересу до життя, самотність і відсутність друзів, животіти і ходити поліклініками, то, зрозуміло, ми і будемо цього боятися.

Більш того, ми зараз живемо в такий час, коли у нас може бути максимально комфортна старість. Коли не було вставних зубів, заміни суглобів і кришталика ока і не лікувалися серцево-судинні захворювання, старість була похмурою через набагато більшу кількість обмежень, ніж зараз. Сьогодні, мало того що тривалість життя збільшується, насправді ще й якість поліпшується — саме тому ми можемо досить довго бути активними і здоровими, в розумних межах, і досить довго мати гарний вигляд.

Тому наша щаслива старість — це гарантія щасливої старості наших дітей. Або, принаймні, відкриття нового сценарію — в якому можна насолоджуватися життям, подорожувати, освоювати нові хобі та довго залишатися в тонусі.

Читайте також: Що важливо знати про клімакс

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Поради психолога
Дата публікації
Перегляди
7205
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація