Я ненавиджу себе: як позбутися негативу

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Здавалося б, у нас немає більш важливої і непорушної цінності, ніж ми самі. Але трапляється – і такі історії, на жаль, не є рідкістю, що людина ненавидить себе всіма фібрами власної душі. Звідки береться це абсолютно протиприродне почуття і як, якщо воно вас спіткало, його позбутися?

Таємне стає явним

Ненависть до себе, яку ще називають аутоагресією, може бути двох видів – явною або свідомою, коли людина усвідомлює те, що відчуває щодо себе негативні почуття, і таємнною та підсвідомою. І якщо в першому випадку все більш-менш ясно, то у другому зробити висновок про ненависть до себе можна за поведінкою людини, який робить все, щоб завдати максимальної шкоди собі і своєму організму.

Люди, які відчувають аутоагресію, страждають від негативних звичок – куріння, алкоголізму і наркоманії, мучать себе всілякими дієтами і голодуванням, займаються екстремальними видами спорту, вкрай неуважні, через що часто завдають собі фізичних каліцтв, місяцями не миються і не дотримуються гігієни, не прибирають у будинку, дозволяючи собі жити в антисанітарних умовах. Зрозуміло, у всього переліченого вище можуть бути й інші причини, але коли така поведінка є патологічною, без аутоагресії тут точно не обійшлося.

Якщо світ не виправдав очікувань

Оскільки буття визначає свідомість, а не навпаки, ненависть до себе найчастіше обумовлена зовнішніми, а не внутрішніми причинами. На певному життєвому етапі щось пішло не так і життя стало видаватися порожнім і нікчемним, а світ ніби не виправдав очікувань, які на нього покладалися. Що робить у такому випадку сильна людина? Проводить роботу над помилками і починає долати зовнішні обставини. А як поводить себе слабка? Упевнившись, що воювати з цілим світом їй не під силу, вона починає ненавидіти себе, як найближчий об'єкт, який є до того ж легкою здобиччю. "Я гірше за інших, – каже вона собі, – я не гідна хорошого, тому світ мене відштовхує, я ненавиджу себе за те, що змушена животіти на узбіччі, коли інші живуть повноцінним і щасливим життям".

Втрата або насильство

Ненависть до себе може виникнути внаслідок трагічних життєвих подій, до яких належать втрати і насильство. У першому випадку людина в процесі переживань робить висновок, що чимось провинилася перед світом, коли той позбавив її коханої і близької людини або дуже важливих і потрібних їй речей. У другому випадку, який частіше стосується жінок, ніж чоловіків, вона починає вважати себе брудною, гідною лише презирства і, як наслідок, ненависті.

Ненависть як покарання

Ще одна причина, з якої людина може негативно ставитися до себе – злочин чи поганий вчинок, який вона не може собі пробачити. Ступінь його тяжкості кожен визначає сам, але вже точно ніхто не буде ненавидіти себе за те, що перейшов вулицю на червоне світло, якщо внаслідок цього не загинула інша людина – наприклад, водій автомобіля, який намагався запобігти зіткненню. Неважко зрозуміти, що ненависть до себе в таких випадках тісно пов'язана з почуттям провини, і чим сильніше людина його відчуває, тим сильніше вона буде себе карати – тобто, ненавидіти.

Геллінгера вам на допомогу

Але що робити, якщо людина не може конкретно пояснити, чому ненавидить себе? У таких випадках психологи рекомендують звернутися до подій раннього дитинства – найімовірніше, саме там сталося те, що змусило згодом зненавидіти себе. Це може бути,наприклад, психологічна травма, отримана в так званому "ніжному" віці.

Найпростіше відновити події за допомогою системно-сімейних розстановок за методом Геллінгера, які за бажання – можна опанувати самостійно, літератури про цей метод достатньо – як у книгарнях, так і в інтернеті. Якщо ж так з якоїсь причини не виходить, не соромтеся звернутися за допомогою до фахівців, яких теж, на щастя, сьогодні предостатньо.

Чим небезпечна ненависть до себе

Не вважайте за каламбур, але аутоагресія небезпечна саме тим, що спрямована проти себе. Як би ми не ненавиділи інших, у них є шанс нейтралізувати наш негатив: відповісти нам злом на зло, припинити  з нами спілкуватися, позбувшись таким чином і нас, інашого ставлення, навідатися, зрештою, до якоїсь бабці-шептухи, яка зніме порчу, якщо, звичайно, ця людина вірить у такі речі. А ось сама від себе людина точно втекти не може, до того ж точно знає, як вдарити себе якомога болючіше.

Як повернути любов до себе

Як припинити ненавидіти і повернути до себе якщо не любов, то хоча б повагу? Можна назвати кілька пунктів, які напевно допоможуть досягти цієї мети.

Менше самокритики. Самокритика – дуже потужна зброя, тому користуватися нею потрібно обережно, інакше ви ризикуєте занапастити свою самооцінку остаточно. Зрозуміло, самолюбства і відчуття власної цінності і безгрішності теж варто уникати, але і чіплятися до себе із найменшої причини не варто. Частіше хваліть себе за успіхи і пробачайте за помилки і провали – просто визнайте за собою право на них як за живою людиною, а не схемою або запрограмованим на успіх роботом.

Я не така, як інші. Пам'ятайте, що ви не така, як інші, вже хоча б тому, що всі люди унікальні, тому не варто порівнювати себе з ними: у кожного свої переваги і недоліки, і не факт, що хтось таємно не заздрить вам, вважаючи, що природа і доля обдарували вас куди більш щедро, ніж його. Виходити з того, що у вас є, перетворюючи недоліки на переваги, а переваги – на чесноти.

Зміцнюємо самооцінку. Про те, яка важлива для людини самооцінка, знають абсолютно всі, оскільки серед психологів та журналістів про це не написав тільки ледачий. До нашого випадку це має безпосередній стосунок: аутоагресія не виникає на порожньому місці, і якою б не була причина, живильним ґрунтом для неї стала низька самооцінка, значить, потрібно потурбуватися про її зміцнення.

За допомогу у розкритті теми дякуємо психологині Марині Єлисєєвій.

Олександра Волошина

Залиште свій коментар

Вибір редакції