Як привести справи до ладу

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Очистити власну свідомість набагато корисніше, ніж очистити шлунок. Так вважав колись філософ Монтень і мав рацію. Десятки запланованих, але незавершених справ, які ми тримаємо в голові, перевантажують мозок. Ефективність падає, настрій псується, втома накопичується. Але є технологія, яка реально дозволяє навести лад у справах і думках. Скорочено вона звучить так: GTD.

У чому сіль

Автора філософії GTD (Getting-Things-Done – "Доведення справ до завершення") і за її мотивами бестселера "Як впорядкувати справи" (2008) Девіда Алена журналісти газети Тһе Guardian у свій час назвали людиною, яка покликана навести лад у Всесвіті. Лад і гармонія запанують тільки тоді, коли люди будуть займатися тим, що насправді приносить їм задоволення. Це, власне, і є головна мета методики – допомогти людині встигати робити необхідне, залишаючи максимум часу на те, що приносить радість. Кому це може бути корисно? Кожному, хто живе в ритмі мультизадачності: від керівника підприємства до домогосподарки.

Головний психологічний "кит", на якому базується філософія GTD, полягає в тому, що будь-які життєві завдання: від просування важливого проєкту до прибирання в коморі – наш мозок сприймає як невідкладні, тримає в пам'яті, провокує психічну напруженість доти, поки ми не оформлюємо ці завдання в конкретні дії. Хоча б не записуємо їх в блокнот. Справа в тому, що наша свідомість не розрізняє минуле і майбутнє. Наприклад, ви тримаєте в голові "закладку" про те, що машину наступного тижня необхідно відвезти на техогляд, але незалежно від термінів (справа не є терміновою) свідомість присвоїть цьому завданню статус "вимагає негайного рішення". І поки техогляд не буде зроблено, завдання буде розцінюватися мозком як незавершене і з'їдати тонни психічної енергії. Щоб підвищити продуктивність і жити без хронічного стресу, Девід Ален визначив п'ять кроків звільнення власної свідомості від незавершених процесів. Власне, до них і зводиться методика GTD.

Крок № 1. Збирання

Збирайте інформацію, фіксуйте все. Записуйте завдання, ідеї, повторювані справи, в блокноті або телефоні. Головна особливість переліку завдань GTD – ви фіксуєте в ньому абсолютно всі справи – і великі, і дрібні. Таким чином ви звільняєте мозок від прокручування деталей виконання завдань, звільняєте його ресурси для роботи. Важливо: список завжди повинен бути у вас під рукою ("Додам це пізніше" – не варіант).

Крок №2. Оброблення: пишіть пояснення

Завдання не повинні бути загальними на кшталт "Підготуватися до відпустки". Розбивайте тривалі, великі справи на конкретні кроки і дії (надати певний перелік документів у візовий центр, придбати сонцезахисні окуляри тощо). Із загальним переліком завдань ми витрачаємо більше часу на його розшифрування, ніж на виконання.

Крок № 3. Організація: визначайте пріоритети

Для кожної справи в переліку вкажіть конкретну дату і терміни. Якщо необхідно, додайте нагадування. По суті, це робота і з переліком, і з календарем. На цьому етапі повинна з'явитися впевненість у тому, що ви точно нічого не забудете.

Крок № 4. Огляд: оновлення переліку завдань

Переліки актуальних справ швидко задавнились: щось втрачає актуальність, щось переноситься на майбутнє. Система повинна працювати на вас, тому стежте, щоб у вас завжди був перелик конкретних дій і ви могли приступити до роботи без зволікання.

Крок № 5. Дійте!

Коли все організовано, можна починати виконувати заплановане. Виберіть справу потрібної категорії, подивіться, які конкретні дії на вас чекають, і працюйте. Жодна система не зможе переробити справи за вас, тому не надто захоплюйтеся складанням списків. Дійте – і ви реалізуєте найграндіозніши плани.

Поради від В'ячеслава Сухомлинова, сертифікованого тренера методики GTD в Україні

Фіксуйте все, що вимагає вашої уваги. Але заносьте в різні списки. Нехай в одному буде перелік робочих завдань, в іншому – домашніх справ. Тільки тримайте їх в одному місці, щоб завжди були під рукою.

Записуйте в список проєктів усе, що вимагає понад дві дії.

Якщо справа забере не більше двох хвилин, зробіть її просто зараз.

Не призначайте собі багато термінових завдань, використовуйте списки для безстрокових дій.

Проводьте регулярний огляд, ревізію справ.

Ольга Лєтова

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції