Як виставити з дому підрослу дитину

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Приходить час, коли дорослій дитині потрібно починати самостійне життя. Добре, якщо вона сама це розуміє і вчасно йде з батьківського дому. Але трапляється, що син або донька, вік яких давно перевалив за другий, а то й третій десяток, цілком комфортно почуваються під крильцем у своїх батьків. Чому це небезпечно для дорослих дітей і як виставити їх з будинку?

Чому дорослі діти повинні жити окремо

У житті кожної людини існують цикли, які психологи не рекомендують порушувати. Один з них називається "циклом одинака": згідно з ним по досягненні певного віку – зазвичай, він коливається від сімнадцяти до двадцяти двох років – людина повинна почати жити окремо від батьків. У різних людей початок нового – самостійного – життя збігається з різними подіями: у когось це закінчення школи, у когось інституту, також часто з "циклом одинака" пов'язані закінчення служби в армії і – найчастіше це відбувається – одруження або заміжжя.

У цьому циклі людина починає жити самостійно: налагоджувати свій побут (прати, прибирати, дбати про їжу), оплачувати комунальні рахунки, купувати собі одяг і платити за свої розваги. Доти, поки вона живе з батьками, цей бік життя їй невідомий. Не можна сказати, що такі люди вважають, ніби хліб росте на деревах, але, що в житті почому, вони точно не знають – всі ці функції беруть на себе батьки.

Сама ж людина не отримує потрібного життєвого досвіду, якого їй буде катастрофічно не вистачати під час наступних життєвих циклів – виникнення пари і появи дитини. Так, новоспечений чоловік щиро не зможе зрозуміти, чому його зарплати не вистачає на всі господарські потреби, адже поки він жив з батьками, їхня сім'я ні в чому не знала потреби. Про те, що левову частку бюджету становили гроші батьків, він просто не думав. Щодо молодої дружини, то вона – як у відомому анекдоті – цілком може не знати, що гречку перед вживанням потрібно відварити. Не дивно, якщо між такими молодятами починаються конфлікти. Ну а дитина – особливо перша – й зовсім є для сім'ї великим випробуванням, здолати яке вдається не всім.

Вся справа в традиціях

Велика кількість дорослих дітей, які живуть разом зі своїми батьками, в наших широтах пояснюється історичними традиціями. Слов'яни довгий час жили родовим ладом, за який главою сім'ї був дід або прадід, а численні сини і внуки, навіть одружившись, залишалися в сім'ї, складаючи клан. Відпускали тільки дочок, але вони, вийшовши заміж, не починали жити окремою сім'єю, а переходили в інший клан – сім'ю своїх чоловіків.

Навіть упродовж століть картина змінювалася повільно, і радянський час не став в цьому змісті винятком. Незважаючи на те, що люди отримували квартири від держави, давали їх, зазвичай, на сім'ю, і дуже скупо: так, одностатевим дітям, і їхнім батькам, належало по одній кімнаті. Щодо арендованчх квартир, то здавалися вони далеко не в таких кількостях, як зараз, так і було задоволенням не з дешевих. В наш час арендовані квартири теж дорогі, але – з різних причин – зняти їх може набагато більша кількість людей. Взагалі, кількість дітей, що вчасно залишають сім'ю своїх батьків, прямо пропорційна фінансовому стану суспільства: чим воно багатше, тим частіше діти воліють жити окремо.

Діємо безпосередньо...

Але що робити, якщо дитина не хоче самостійності, тому що її і вдома все влаштовує? Не виганяти ж її, справді, силою!

Найпростіше поговорити з сином або донькою, пояснивши всі резони самостійного життя. Пояснити, що ви їх не виганяєте, тому що вони вам набридли, а вважаєте, що там вони швидше стануть дорослими не тільки за віком, але й за ставлення до життя, тому самостійне життя передусім у їхніх інтересах. Велика ймовірність того, що дитина усвідомлює вашу правоту і зробить так, як ви їй радите.

...і хитрістю

Якщо син або донька не дослухаються до ваших доводів, непогано й схитрувати – в цьому випадку мета виправдовує засоби.

Нехай його навчать. Прекрасний привід видалити дорослої дитини з дому – відправити її на навчання до іншого міста, а можливо, і країни, тим більше що зараз таких можливостей предостатньо. Навчання, стажування, обмін досвідом – варіантів маса, а перелік країн, в які можна вирушити з такою метою, охоплює всю карту світу. Поза всяких сумнівів, ваша доросла дитина з радістю вирушити в таку подорож, а на місці навчання заведе велику кількість нових знайомих і набуде необхідних побутових навичок, адже жити їй, найімовірніше, доведеться в гуртожитку, а там, як відомо, самообслуговування.

"Віднеси пиріжки бабусі". Ще один спосіб зробити так, щоб дитина – нехай і не назавжди – поїхала з отчого дому, попросити її, наприклад, подивитися за хворою бабусею, яка сама цього зробити не може.  В гостях у бабусі люблячому онуку чи онуці мимоволі доведеться займатися господарством і напрацьовувати побутові навички. До того ж абсолютно неважливо, хвора бабуся насправді чи ні, головне, щоб вона добре зіграла свою роль.

У новій квартирі – нове життя. Якщо дозволяють фінансові можливості, можна купити підрослій дитині квартиру або хоча б зняти її. Навряд чи син або донька встоять перед спокусою пожити самостійно – у власному домі, куди можна вільно запрошувати друзів і подруг, влаштовувати вечірки, так і просто пожити без постійного батьківського нагляду.

Це кілька варіантів того, як можна виставити підросле чадо, але ви, якщо пофантазуєте, придумаєте свій – особливий –спосіб змусити дитину почати самостійне життя.

За допомогу у розкритті теми дякуємо психологині Марині Єлисєєвій.

Олександра Волошина

Залиште свій коментар

Вибір редакції