Життя з котами як психічна патологія

Життя з котами як психічна патологія

Фото: Credits

Кішки були популярні завжди. Ще з Давньої Греції до нас дійшли наскельні зображення цих домашніх тварин, які живуть на всіх континентах планети. Але сьогодні вони стали не просто друзями людини, а справжнім фетишем.

Особливо, якщо мова йде про Інтернет і котів, що набирають більше вподобань, ніж всі інші теми обговорень разом. Тим часом фахівці б'ють на сполох і стверджують, що помічених у проживанні з котиками та надмірній любові до домашніх тварин можна підозрювати у психічних захворюваннях. Коти як основне, а подекуди - єдине джерело позитивних емоцій – це соціальна хвороба. І справа не в самих тварин, а в соціальних ролях, якими їх наділяють.

Корисні тварини

Відоме твердження, яке розповсюджується серед широких мас населення, свідчить: люди, що живуть з домашніми тваринами, живуть довше, ніж всі інші. А численні дослідження показують, що власники котиків, собачок, хом'ячків, поросят та іншої домашньої живності відчувають менше стресу. У таких людей більш низький кров'яний тиск і менший ризик депресії, адже їм є з ким обійнятися, поговорити і кого погладити. А самотнім людям це допомагає знайти сенс життя – адже у них є хтось, про кого треба дбати, кому готувати і за ким прибирати туалет. Особливо, це помітно у літніх людей. Але що робити, коли сенсом життя молодої дівчини або людини стає кіт чи собака? За останні роки стало дуже модним заводити найменших, кишенькових песиків породи чихуахуа. Їх возять всюди, сплять з ними, а смерть або зникнення улюбленця переживають роками. І такий улюбленець, як правило, ближчий, ніж родичі.

 

Фото: East News

 

Тварина вже не одна, а друга половина

Одна знайома професорка довгі роки після розлучення з чоловіком жила сама. Нормально заробляла, водила власну машину і дуже любила тварин. Після тог,о як дочка виросла, їй не стало про кого піклуватися, і вона поселила у своїй трикімнатній квартирі двох песиків. Одну породи папільон-метелик знайшла на вулиці і назвала Тузиком, а другу підібрала з переламаними лапами, виходила і назвала Бімом. Пес був сумішшю вівчарки і дворняги. Сусіди жартували з її любові до собак: "Кобеля їй треба!". А жінка довгі роки так і прожила одна в оточенні чотирилапих друзів, заробляючи їм на їжу, водячи до лікаря і вичісуючи.

Буває так, що і чоловік живе з котом чи кішкою. І ця тварина стає його другою половиною. Він з нею їсть, спить, розмовляє.

– Коли я почала жити з моїм майбутнім чоловіком, він уже три роки жив сам. Точніше, з кішкою. І коли я перевезла до нього речі, вона почала поводитись дуже погано. З ним вона була зразковою кішкою, терлась об ноги і муркотіла. Варто було йому ступити за поріг, починалася вакханалія: вона паскудила, де тільки можна, розкидала речі і дряпала мене. Навіть коли ми лягали спати, вона приходила і лягала йому винятково на груди, бо бачила, що я люблю класти туди свою голову! Це була справжня суперниця. У підсумку я її вижила – віддала подружці, – ділиться спогадами одна моя знайома.

– Моя сусідка дуже любила свого собачку. При цьому у неї було дві дочки, але собачка все одно був для неї найголовнішим. Я не раз чув, як вона казала доньці: "Дивись, щоб з Барбі нічого не сталося, вона ж така тендітна і ніжна". Сусідка ніколи не забувала погодувати собаку, хоча могла забути про дітей. Скільки раз я її бачив, у мене завжди складалося враження, що ця собачка важливіший для неї за інших членів сім'ї. У неї явно якісь психологічні проблеми, – каже мій колега Іван. На його думку, сьогодні багато людей свою внутрішню самотність намагаються побороти шляхом придбання тварин.

Кіт, що змінює друзів сурогат

Психологи стверджують, що люди, які живуть з котами, задовольняють свої емоційні потреби найбезсоромнішим способом – зоофилічним тобто найбільш егоїстичним з усіх можливих. Наділяючи тварину вигаданими почуттями і емоціями, їх власники часто вирішують свої власні емоційні проблеми, мінімізуючи ризики цього спілкування. Спілкування з людьми може бути небезпечним – вони можуть боляче поранити твоє Его, можуть зачепити, а то і зруйнує самооцінку. З котами простіше. Але це декларується як турбота про котів, і в цьому є жахливе підмінювання понять. Якщо чоловік піклується тільки про кота – значить, він емоційно незрілий, залежний і не усвідомлює потреби в якихось змінах. Якщо жінка піклується про кота більше, ніж про будь-кого, значить, вона хоче законсервувати свої фобії або у неї сталася емоційна катастрофа, і вона не може з нього вибратися. Коли жінка каже: "Чоловік не полюбив мого кота, так пішов геть цей чоловік, лише б кіт був в порядку!" – це вже повинно насторожити.

Кіт, що змінює друзів, прихильності, чуттєві враження – це якийсь сурогат. І якщо проаналізувати ступінь задоволеності своїх емоційних потреб, потреб у спілкуванні, розумінні, стосунки між членами сім'ї – кіт може сигналізувати про те, що пошуки психологічної безпеки завели вас, можливо, занадто далеко.

За допомогу у розкритті теми дякуємо психологині, членкині Української спілки психотерапевтів Алевтині Шевченко.

Марина Фролова

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Поради психолога
Наступна публікація