5 криз сімейного життя

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Криза сімейного життя – свого роду революційна ситуація у межах окремо взятої сім'ї, коли хтось з її членів не хоче, а хтось не може жити по-іншому. До чого це призведе – до розлучення або, навпаки, до зміцнення стосунків – кожен вирішує для себе сам. Але, як говорить народна мудрість: хто попереджений, той озброєний. Знаючи, на які підводні камені може наткнутися сімейний човен, набагато легше вжити превентивних заходів, які не дозволять йому розбитися вщент. То які ж кризи підстерігають нас в сімейному житті, скільки їх і з чим вони пов'язані?

"Існує як мінімум два принципи класифікації криз сімейного життя, говорить психолог Діна Васильченко, – за роками і за подіями, які в цьому самому житті відбуваються. Розподіл кризових ситуацій за роками має красивіший вигляд, оскільки на нас впливає магія цифр: 3, 7, 15 і так далі, але події, яким ми тій чи іншій кризі зобов'язані, не обов'язково відбуваються в зазначені роки. Наприклад, народження дитини зазвичай пов'язують з кризою третього року спільного життя, хоча вона може з'явитися на світ як через кілька місяців, так і через кілька років після весілля. Тож правильніше все ж буде орієнтуватися на події, які приводять нас до криз".

"Ой, мамочко, хто це?!"

Напевно, саме так можна охарактеризувати першу сімейну кризу, яка починається... практично одразу після весілля.

Причини. Позаду цукерково-букетний період, коли обидві сторони зі шкіри геть лізли, щоб справити один на одного враження. Можна вже не напружуватися і трохи побути самими собою, що загрожує неприємними відкриттями для другої половинки. Виявляється, новоспечений чоловік, який до цього успішно прикидався любителем Мандельштама та симфонічної музики, вихідні воліє проводити з пивом на дивані перед телевізором. А його обожнювана дружина замість шиття, в'язання та створення кулінарних шедеврів на кухні – тобто занять, в яких вона ще недавно бачила призначення сімейної жінки – годинами теревенить з подружками телефоном. І взагалі, люди до і після вступу в шлюб часто нагадують дві картинки з написом: знайди десять відмінностей! Не дивно, що взаємне невдоволення наростає і рано чи пізно призводить до вибуху: адже ви входили заміж зовсім за іншу людину, тоді хто ж цей незнайомець поруч?! Додайте до цього побутові труднощі, різницю біоритмів (сові з жайворонком ужитися дуже складно) і елементарне притирання характерів. Відсоток розлучень, що стали наслідком кризи першого року життя, невеликий, але трапляється, що шлюб триває від декількох днів до декількох місяців.

Як поводитися. Терпиміше і толерантніше ставитися один до одного. Концентруватися не на негативних, а на позитивних рисах обранця. І завжди пам'ятати: за щось же ви покохали цю людину!

Дитина розбрату

Так заведено називати кризу третього року спільного життя.

Причини. Пов'язані з найрадіснішою подією в сімейному житті – народженням першої дитини. Для жінки вона загрожує серйозним фізичним навантаженням, втомою і гормональними змінами, що, своєю чергою, породжує невдоволення чоловіком: "Я сама з дитиною, а в нього то аврал на роботі, то посиденьки з друзями – він мені зовсім не допомагає!" Що ж до самого чоловіка, то, виявляється, і в нього предосить приводів для невдоволення: ще вчора цар і бог, а, по суті, велика дитина для своєї дружини, сьогодні він повинен поступитися своє місце іншій дитині – новонародженій. Якщо дружина при цьому ще й відмовляє чоловікові в сексі, відбувається катастрофа, що набуває для нього розмірів. Розуміючи, що він більше не головний у її житті, чоловік бідкається: "Вона зовсім не приділяє мені уваги! Вона мене більше не кохає?!"

Як поводитися. Згадати про існування партнера. Знаходити час один для одного, наприклад, попросити бабусю посидіти з дитиною і сходити в кіно або кафе. Створювати умови, за яких батько буде більше спілкуватися з дитиною, ділити турботи про неї навпіл.

 

5 кризисов
Getty Images/Fotobank

 

Криза середнього віку

Третя за ліком, але не за значенням – криза сімейного життя, саме вона найчастіше стає причиною розлучення. Трапляється з тими, кому "за сорок".

Причини. Найчастіше це вікове "захворювання" вражає чоловіків, а виявляється вона в тому, що людина проводить переоцінку цінностей усього попереднього життя: щось вона зробила погано, щось не зробила зовсім, а щось зовсім втратила або забула. Її хвилюють важливі, екзистенційні запитання: навіщо вона живе на світі, у чому сенс її існування, чи своєю справою вона займається і чи встигне зробити все, що запланувала? Настає усвідомлення, що життя коротке, біжить швидко, а стільки всього хочеться зробити, дізнатися, побачити, відчути. Це період якоїсь життєвої ревізії, коли людина розуміє, що потрібно щось міняти, причому, іншого часу у неї може вже і не бути – або зараз, або ніколи. Як наслідок – найнесподіваніші вчинки: хтось шукає романтики і зав'язує швидкоплинні знайомства, хтось у пошуках адреналіну починає стрибати з парашутом, хтось може навіть вдаритися в релігію, піти в монастир. Але, напевно, найтиповіший прояв кризи середнього віку – відхід з сім'ї, зазвичай до молодшої партнерки.

Як поводитися. Потрібно об'єднатися й усвідомити: будь-яка криза – явище тимчасове, вона, як і будь-який інший період нашого життя, мине, а ви будете жити далі. Потрібно намагатися більше цікавитися професійним життям один одного, частіше хвалити свого партнера по шлюбу і не акцентувати увагу на невдачах.

Пташенята відлетіли

Четверту кризу іноді ще називають "синдром спорожнілого гнізда", трапляється на 20-25 році спільного життя.

Причини. Трапляється, коли виростають і йдуть із сім'ї діти. З одного боку, життя їхніх батьків, здається, втрачає сенс, з іншого – всі невдоволення один одним, які заради дітей вони заганяли глибоко всередину, виходять на перший план. Іноді подружжя несподівано для самих себе виявляє, що стали зовсім чужими людьми, яких крім дітей нічого в житті вже не пов'язує. Ну, а оскільки у дітей своє життя, то здається, що і триматися за таку сім'ю більше немає сенсу.

Як поводитися. Намагайтеся дбайливіше ставитися один до одного і шукати нові цілі, до яких можна було б йти разом – наприклад, будівництво дачі, ремонт, покупка автомобіля. Якщо ви стільки років прожили разом, значить, того, що вас об'єднує набагато більше, ніж того, що роз'єднує.

Пенсія як початок нового життя

П'ята сімейна криза, пов'язана з виходом на пенсію.

Причини. Саме ставлення до пенсії у нас в країні більш ніж парадоксальне. Спочатку її чекають з нетерпінням, будують плани, як будуть жити і чим займатися. Коли ж вона настає, людина раптом почувається самотньою, нікому не потрібною і покинутою. Присутність поруч людини, з якою прожите життя, як не дивно, тільки погіршує ситуацію.

Як поводитися.  Найкращий спосіб уникнути кризового стану – знайти собі заняття до душі: зайнятися вихованням онуків, захопитися кулінарією або рукоділлям, піти вчитися, врешті-решт, зараз у вищі навчальні заклади приймають до глибокої старості.

Людмила Грабенко

 

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції