А якщо це кохання: мати моєї дружини, батько мого чоловіка - чи треба чинити опір потягу

Дата публікації
А якщо це кохання: мати моєї дружини, батько мого чоловіка - чи треба чинити опір потягу

Credits

Кожна друга молода сім'я в Україні після РАГСу переїжджає жити під один дах з батьками. Загальний простір, в якому спілкуються, кохаються і сваряться дві сім'ї – зона ризику для появи нових стосунків і нових почуттів між людьми, не пов'язаними кровними узами – батьком і дружиною його сина, матір'ю і чоловіком її дочки.

Моя кохана теща

Спроби якось попередити потяг свекра до невістки, тещі – до зятя (і навпаки), робляться давно і на всіх рівнях. Православна церква за любов з непрямим родичем карала п'ятьма роками покаяння-покути (досить лояльно взагалі-то, у порівнянні з десятьма роками каторги за зраду з сторонніми). Жителі південних широт воліли покарань, для профілактики инцестів і вигадували різні безглузді звичаї – лише б тільки теща і зять, свекор і невістка рідше перетиналися одне з одним. Зигмунд Фройд, до речі, спеціально вивчав їх і описав у своїй роботі "Тотем і табу". На Соломонових островах, наприклад, чоловікові з дня весілля не належало бачити свою тещу, а за випадкового зіткнення обидва зобов'язані були удавати, що незнайомі. Якщо така зустріч траплялася в Гані, то за невинну розмову на вулиці з матір'ю дружини зять зобов'язаний був заплатити штраф. Силу тяжіння перехресних родичів у народі простодушно пояснювали зовнішньою схожістю в рисах матері-доньки/батька-сина і схожими смаками: мовляв, якщо подобається донька, сподобається і теща, а якщо син вибрав за дружину саме цю дівчину, значить, є в ній якась родзинка, яку оцінить і батько.

Сьогодні перелік мотивів, які можуть надихнути некровних родичів на близькі стосунки, помітно розширився. Ось приклад з життя. Двадцятичотирирічний Артем прийшов на прийом до сексолога-психотерапевта Дениса Токаря зі скаргою на втрату потягу до дружини. Виявилося, ось уже рік Артем спить зі своєю тещею – доглянутою і привабливою вдовою. Аргументи на користь таємного роману молодий чоловік навів приблизно наступні: теща – копія дружини, тільки досвідченіша, розумна і розкута. А ще вона чимось нагадувала йому його матір, яка пішла від них з батьком до іншого чоловіка, коли синові виповнилося 12 років. "Психологічно відсутня матір у зятя – мабуть, найпоширеніша причина таких зв'язків, – коментує Денис Токар. – Уявіть, рідна мати ніколи не була з сином близькою, ніжною і відвертою. І раптом з'являється ніжна і душевна теща, яка, до того ж, ще й приваблива. Чим може заплатити їй зять за підтримку і доброту? Тільки собою! А якщо перший сексуальний контакт у нього був зі зрілою партнеркою – тоді хлопець практично приречений".

Природу тяжіння між тещею і зятем Фройд пояснював по-своєму: "Оскільки у багатьох жінок подружні стосунки закінчуються рано, а духовне життя монотонне, всі вони перемикають свою увагу на дітей, ототожнюють себе з ними, живуть їхнім життям. Це заходить у матері часом так далеко, що вона закохується в чоловіка доньки, і це може стати причиною невротичного захворювання. З іншого боку, зять, не зумівши втілити свої почуття до рідної матері і сестер, в особі тещі отримує шанс надолужити згаяне".

Сюжети романів між тещами і зятями, обговорювані на жіночих форумах, цілком вписуються у фройдівську концепцію і схожі між собою: мати народжує доньку мало не в 16, відповідно, на момент, коли дівчинка перетворюється в дівчину, ще молода і гарна собою. Особисте життя до 38 у неї не складається, зате донька в 22 виходить заміж за гарного хлопця під 30 і переїздить з чоловіком до мами. З часом чоловік до юної дружині холоне, а мама в присутності зятя починає притупляти погляд і романтично посміхатися. Донька ні про що не здогадується, поки бабусю з татом не здає малолітня дитина, або дружина, за класикою жанру, повертається з роботи завчасно.

Ольга Батіг, психологиня, переконана: в більшості випадків жінкою, яка ризикнула переспати з зятем, рухає конкуренція і прагнення довести собі та іншим: я ще ого-го! Та/або підсвідома заздрість до доньки, особливо якщо власне особисте життя не склалося. Деякі тещі намагаються виправдати свій вчинок вторинною вигодою для дівчини, мовляв, зять не заводить коханку деінде, набирається у тещі розуму і любовного досвіду. "Як би не вигороджувала себе мати, інцест з зятем – це про зраду – себе, доньки, самоповаги, партнера, – резюмує Ольга Батіг. – А для доньки це подвійна зрада двох близьких людей, пережити яку шалено складно". Але іноді перехресні зв'язки бувають і зі щасливим кінцем – як у фільмі "Моя улюблена теща" з Катрін Деньов, коли зрештою зять таки одружується з коханою тещею, а донька закохується в іншого чоловіка, у всіх з'являються діти. А те, як все починалося, під жарти і вино обговорюється на сімейних святах.

Велика провокація

Якщо ще років десять тому непрямі інцести, зазвичай, ініціювало старше покоління, то сьогодні їх провокують молоді партнери – заради екстриму, компенсації дитячих травм і незавершених стосунків. Це спостереження психотерапевта Миколи Олейникова. "Кажу зі своєї практики: історії непрямого інцесту тепер трапляються частіше, ніж 20 років тому, – зазначає Олейников. – Тому, на мій погляд, є дві причини: мода на шлюби з великою різницею у віці і зростаюча толерантність суспільства – до того ж в різних країнах – до зв'язків на межі".

"Будь-який нормальний здоровий чоловік зобов'язаний бажати будь-яку нормальну здорову жінку", – вважав американський письменник Сол Беллоу. Навіть якщо вона його невістка. "Думаю, з уважного батька на синового суперника перетворює незавершена між ними в минулому історія конкуренції, – коментує історію сімейний психотерапевт Віктор Гречанівський. – У дитинстві хлопчик і тато несвідомо змагаються за любов і увагу мами і дружини. Завдання батька – дати зрозуміти дитині: це – його жінка, мине час, і син зустріне свою. Але не всі дружини підтримують цю установку, і не всі батьки можуть похвалитися емоційною близькістю з дитиною. Ситуація суперництва за любов жінки може залишитися невирішеною. Син виростає, батько намагається самоствердитися за його рахунок, у результаті кожна жінка, що з'являється на горизонті, стає загальною метою і здобиччю". Погіршує ситуацію криза середнього віку, коли сивина в бороду, або довічний статус чоловіка-підкаблучника: мріючи вирватись із обіймів дружини-маніпуляторки, свекор може покласти око на невістку просто з почуття протесту.

Ну от чого точно не варто робити, так це апріорі вважати бідною овечкою молоду дружину. Невістки можуть цілком свідомо провокувати своїх добре збережених свекрів ранковими дефіле з душу в легкому халатику на голе тіло. "Найчастіше свекрів намагаються спокусити дівчата, які виросли в сім'ях без батька, – уточнює Ольга Батіг. – Адже вони теж у дитинстві повинні були отримати досвід конкуренції з мамою за увагу чоловіка, але оскільки конкурувати не було за кого, неопрацьована ситуація переїжджає в будинок свекра, де невістка починає змагатися за любов дорослого чоловіка з його дружиною".

А якщо це кохання?

Своїми історіями в мережі вкрай рідко діляться чоловіки, Антон на форумі world of women – виняток. Разом з дружиною, сином та невісткою Оксаною пару років тому вони вирушили відпочивати на Сицилію. Невістка йому подобалася завжди, але він міцно тримав себе в руках. Одного разу дружина і син залишилися в готелі, а Антон і Оксана – шанувальники активного відпочинку – вирушили в гори. Там, просто як у кіно, їх застала негода, довелося заночувати в маленькому селі, де гуляли весілля. Всю ніч танцювали, веселилися і, відпустивши гальма, займалися любов'ю. Коли повернулися, певний час робили вигляд, що нічого не сталося, але врешті-решт зрозуміли, що не можуть жити одне без одного. "У мого сина все ще попереду, – писав на форумі Антон. – А моє життя на дві третини прожите. Зараз я люблю і хочу реалізувати свою любов. Це моє життя, і ніхто не завадить мені прожити його так, як я хочу". Антон і Оксана одружилися, і, якщо вірити авторові історії, не шкодують ні про що. "Якщо пара усвідомила, що одне без одного ніяк, важливо бути чесними і щирими зі своїми близькими, – рекомендує Ольга Батіг. – Боротися за своє щастя, але не з рідними, а з товариством, стереотипами. Так, ми так вирішили, для нас це найкращий варіант. Наступний крок – подякувати своїй дочці або сину, адже завдяки їм батько чи матір зустріли свою любов, попросити у них вибачення і благословити на нові стосунки".

Ольга Лєтова

Наступна публікація