Якщо ви любите спокійний і відокремлений відпочинок, вам не до душі шум і суєта, сміливо вирушайте до Жденієво.
Це селище, розташоване у Воловецькому районі Закарпатської області, невелике і дуже затишне. Там можна чудово відпочити з сім'єю або друзями і піднятися на кілька не дуже високих гір, щоб побачити неймовірні пейзажі.
Територіально селище розташоване в західній частині українських Карпат на висоті 542 метри над рівнем моря, біля гори Широкий Менчул. Жденієво з усіх боків оточене горами з буковими та смерековими лісами, а вздовж нього тече гірська річка Жденівка.
Красива легенда
Жденієво було засноване 1971 року, а статус селища набуло через десять років, 1981 року. Існує легенда, чому селище отримало саме таку назву. Згідно з нею, жив у селищі одного разу хлопець, який змушений був залишити свою кохану і піти на війну. Він вирізав на стовбурі дерева нагадування для коханої "Жди ня, Єво", щоб дівчина, яку звали Єва, його дочекалася. Повз це дерево проїжджав губернатор і, побачивши напис, подумав, що так називається розташований перед ним населений пункт. Відтоді селище і називається Жденієво.
До речі, є в селищі і невеликий готель з точно такою ж назвою – "Жди ня, Єво", розташований просто за підйомником, що зручно для тих, хто приїжджає в селище на зимовий відпочинок з метою катання на лижах.
Відпочинок взимку
На території готелю-бару "eXtreme" розташований гірськолижний бугільний підйомник в урочищі Тирсовата. Протяжність траси – 800 метрів з перепадом висот в 200 метрів. Тут можна покататися на лижах, сноуборді або на санках на трасі за готелем. Тут також у зимовий час року працює мультиліфт для початківців-лижників, а ще є спеціальна траса для катання на санках, яка підійде для наймолодших гостей. Все спорядження можна взяти напрокат. Працюють підйомники до 16:30, нічного катання на цій трасі немає. Також тут є ковзанка. Влітку або в міжсезоння на цю гору можна піднятися, але тільки пішки, оскільки підйомник в цю пору року не працює.
Місцеві визначні пам'ятки
З місцевих визначних пам'яток варто подивитися гору Високий Камінь (836 метрів над рівнем моря), а точніше, піднятися на неї. Вершину Високого Каменя від Жденієво відокремлюють всього 2 км, але доведеться підніматися крутими лісовими схилами. Не радимо підійматися на гору одразу після дощу, так як земля під ногами сильно ковзає, заважаючи йти. Підніматися на Високий Камінь краще без дітей, особливо маленьких, та якщо ваше чадо дуже хоче помилуватися захопливими краєвидами, які відкриваються з гори, його слід попередити про труднощі маршруту і переконатися, що дитина без вашої допомоги зможе орієнтуватися в складних місцях на підйомі. На горі створений фауно-флористичний заказник державного значення. Тут взято під охорону реліктовий дубняк і рідкісні сосни, вік яких - понад 130 років.
Куди поїхати ще
Неподалік від Жденієво є кілька цікавих локацій, які за наявності автомобіля можна відвідати. В сорока кілометрах від Жденієво є ще один гірськолижний курорт, який розташований в селі Пилипець. Взимку тут катаються на горі Гимбі (1497 метрів над рівнем моря). На горі діють 7 підйомників, 6 з них – бугільні і один крісельний. У літній сезон на гору можна піднятися на крісельному підйомнику, він піднімає туристів в гору (1650 метрів за 15 хвилин, вартість одного такого підйому і спуску – 80 грн).
Від вершини підйомника на гору можна підніматися пішки, а можна піднятися бездоріжжям на автомобілі (вартість – 150 грн за підйом). Якщо вирішите йти пішки, зовсім не завадить взяти з собою воду, якийсь смаколик, теплий одяг (навіть влітку тут можуть дути холодні вітри, і на горі завжди температура нижче), а ідеально – дощовик (він і від вітру допоможе, і від дощу). Дорогою назад можна попити ароматний чай та інші напої в колибі "Чайна", в ній панує своєрідна атмосфера, а вид з вікон відкривається приголомшливий.
Схили Гимби добре підходять і для любителів екстриму – велосипедистів або мотоциклістів, для яких є швидкісні спуски.
Приїхавши в Пилипець, неодмінно зазирніть на водоспад Шипіт, розташований в 300 метрах від підйомника. Він вважається одним з найкрасивіших водоспадів Західної України. Його висота – 14 метрів, а краса (особливо коли відсутні численні туристи) неймовірна. Влітку в спекотну погоду водоспад являє собою невеликий струмок, а навесні і восени, особливо в сезон дощів, падає досить голосно.
А якщо вже приїхали в Пилипець, то, проїхавши ще 40 кілометрів, ви потрапите на озеро Синевир. Воно розташоване у верхів'ях річки Тереблі на висоті 989 м над рівнем моря. Є одним з найбільш відомих озер українських Карпат. В центрі озера, як зіниця, розташований невеликий острів, звідси і народна назва – Морське Око. Купатися в озері заборонено, та й вода там прогрівається навіть влітку максимум до 13 градусів, але краса навколо зачаровує. Так, від Жденієво доведеться проїхати близько ста кілометрів, але воно того варто.
У Карпатах добре в будь-яку пору року. Білі і пухнасті гірські схили – взимку, зелено тут навесні і влітку, а восени настає золота пора, коли пішу прогулянку можна поєднати з приємною справою – походом до лісу по ягоди чи гриби.
Читайте також: 5 місць Закарпаття, в які можна закохатися