Шацькі озера: все про відпочинок у мальовничому куточку України

Дата публікації
Перегляди
2970
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Шацькі озера: все про відпочинок у мальовничому куточку України

Фото: Getty Images

Це мальовничий куточок України спокій і природна гармонія, яку він випромінює заворожує, а незабутня краса лісових пейзажів та озер, закохує назавжди.

Шацькі озера – чудове місце для відпочинку на будь-який смак. Їхня мальовнича природа, м’який клімат, чисте повітря щороку ваблять все більше і більше туристів з усіх куточків України. Спокій і природна гармонія, що випромінює це мальовниче місце, заворожує, а незабутня краса лісових пейзажів та озер, закохує назавжди.

Скарбниця Шацького національного природного комплексу містить надзвичайно багату флору і фауну, яку в сформованій сукупності не знайдеш в жодному іншому куточку Землі. Тут мешкає близько 30 різних видів птахів і є стільки ж видів рослин, занесених до Червоної книги.

Озера мають карстове та льодовикове походження, а вода в них кришталево чиста і славиться цілющими властивостями. За своїм складом вона гідрокарбонатно-натрієва з помірною мінералізацією. З цієї причини відпочинок на Шацьких озерах рекомендується людям з проблемами шлунково-кишкового тракту і з дерматологічними захворюваннями.

Шацький національний природний комплекс загальною площею 32500 га формується з понад 30 з’єднаних протоками і каналами унікальних озер, кожне з яких має свою назву – Світязь, Пісочне, Луки, Озерце, Чорне, Кримне, Пулемецьке, Остров’янське, Люцимер, Чорне Велике, Соминець.

ВІДПОЧИНОК

Туристичним центром Шацький національний природний комплекс став у 50-х роках минулого століття. На його території функціонує чимало санаторіїв, котеджів, баз відпочинку, спортивних та дитячих таборів на різні смаки і на різний гаманець. Але Шацькі озера – це передусім місце для затишного сімейного відпочинку чи відпочинку дружньою компанією. Їхати сюди за насиченим нічним життям не варто – фешенебельних нічних клубів у традиційному курортному розумінні тут не знайдеш.

Та сумувати відпочивальникам не доведеться. В урочищі Гряда, що на березі Світязя, щороку проводиться масштабний міжнародний фестиваль "Зіркові Хвилі Світязя", фестиваль електронної музики – Joker Fest. Турфірми пропонують екскурсії до розташованої неподалік Біловезької пущі – відомого заповідника із зубрами та іншими рідкісними тваринами. Варіантів для прогулянок на території Шацького комплексу безліч – велосипедами (їх здають в оренду у багатьох готелях), кіньми, човнами, яхтою. Поціновувачам релаксу пропонується широкий спектр SPA процедур.

Шацькі озера розташовані біля кордонів України з Польщею і Білоруссю. Відпочинок можна підсолодити невеличкою закордонною мандрівкою. До величного польського Любліна тут лише 150 км, а до білоруського Бреста – менш як 100 км.

КУХНЯ

Режим харчування можна підібрати залежно від уподобань і бюджету. Вибір великий – від класичних недорогих їдалень санаторіїв та пансіонатів до вишуканих ресторанів. Чудовою альтернативою може стати невеличкий готель сімейного типу з харчуванням. Бюджетний варіант – наїдки, які продають місцеві господині.

Особлива пропозиція для гурмана – риба-вугор, яку в Україні можна знайти лише в цих широтах. Ще одним місцевим делікатесом є сушена печена риба на соломі. Популярною закускою є варені раки. А які смачні пончики місцевих господинь!

Не можна не згадати про лісові ягоди, що ростуть на території заповідника – суниця, чорниця, малина, ожина, журавлина. Чимало роботи тут знайдеться для завзятих грибників.

НАЙБІЛЬШІ ОЗЕРА

Озеро Світязь

Найбільшим озером у групі Шацьких озер є озеро Світязь. Це найглибше озеро природного походження з-поміж усіх озер України. Живиться воно водами артезіанських джерел і підземними водами. Вода тут м’яка і чиста та містить у своєму складі срібло, йод, гліцерин. Місцеві жителі черпають воду із Світязя для споживання.

Піщане дно озера видно на глибині 8 метрів. Загальна площа Світязя становить 2750 га, довжина – 9,3 км, ширина – 4,8 км, довжина берегової лінії – 30 км, а максимальна глибина – 58,4 м, що в 4 рази більше за глибину Азовського моря. Весною і восени тут навіть бувають справжні шторми. Посеред озера розташований острів-заповідник для птахів площею 7 га.

Де зупинитись. Вздовж берегової лінії Світязя розташовані смт Шацьк, села Світязь та Пульмо, урочища Гряда, Гушово, Гірка і Ступа. Ідеально підходить озеро для відпочинку з дітьми, оскільки біля берегів воно здебільшого мілке і швидко прогрівається. Найбільше облаштованих пляжів в Світязі і Гряді. Там значна концентрація розважальних майданчиків, кафе, барів, дискотек. Інші місця подарують спокій та затишок.

Про таємничий Світязь ходять легенди. За однією із них Полісся було морем, в якому плавали кити. Та море висохло, а один з китів перетворився на таємничий острів на Світязі. За іншою легендою острів виник на місці, де закохані хлопець з дівчиною перетворилися на явір та липу. Місцеві називають його "Островом закоханих".

Озеро Пісочне

Другим за популярністю серед туристів є озеро Пісочне. Береги в цьому озері м’які і піщані, а розташоване воно в екологічно чистій зоні й оточене сосновими лісами. Площа Пісочного 190 га, довжина – 1750 м, ширина – 1450 м, а максимальна глибина – 16 м. Вода у своєму складі містить срібло і гліцерин, тому має цілющі властивості. Околиці озера дуже чисті і воно ідеально підходить для сімейного відпочинку.

Де зупинитись. На березі озера Пісочне розташований санаторій "Лісова пісня", спортивно-оздоровчий табір "Медик", села Мельники та Гаївка, урочище Ляпове. До послуг туристів надаються приватні садиби, обладнані усім необхідним для комфортного проживання.

Нещодавно на Пісочному відкрили оновлений "місток закоханих" з виробленими поручнями, вишуканими ліхтарями, клумбами, лавочками. Закохані пари чіпляють на цих поручнях замочки – символ вічного поєднання двох сердець, а деякі з них навіть реєструють там свій шлюб.

Люцимер та Велике Чорне

Озеро Люцимер є улюбленим місцем відпочинку для рибалок, хоча облагороджений пляж тут є. Площа озера становить 443 га, довжина берегової лінії – 8,7 км, максимальна глибина – 11 м. Тут водиться щука, лящ, вугор, судак, лин, в’юн, короп, карась, плотва, краснопірка, йорж, окунь, сазан амурський, білий амур, товстолобик. Каналом Люцимер сполучений з озером Велике Чорне.

Де зупинитись. Зупинитися можна в одному з санаторіїв, на базі відпочинку, чи у приватній садибі, які розташовані неподалік. Північний берег озера розташований на території районного центру.

Існує легенда, що колись на місці Люцимера було село. Жила там дівчина-красуня Людмила. Прогулюючись лісом, що неподалік, вона зустріла юнака – Люцимера. Молоді люди закохались. Та батьки перешкоджали їхньому коханню. Дівчина вийшла на лісову галявину і сильно забажала, щоб на її місці повстало озеро. Так і сталось. Його дівчина назвала на честь коханого.

Про красу Шацьких озер можна говорити багато, але краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Нехай відпочинок на Шацьких озерах стане вашою незабутньою пригодою!

ЯК ДОЇХАТИ

Потягом. На жаль, станції у Шацьку немає. Тож потягом необхідно буде добратися до Ковеля чи Луцька, і тоді пересідати на автобус до Шацька. Звідти вже мікроавтобусом до бажаного місця відпочинку.

АвтобусомУ розпал сезону багато перевізників пропонує поїздку до місць відпочинку. Можна також автобусом доїхати до Центрального автовокзалу Ковеля, а звідти – до Шацька чи Світязя.

Найзручніше до Шацьких озер добиратися власним автомобілем.

Нагадаємо, що Державне агентство розвитку туризму України провело дослідження красивих та унікальних місць нашої країни і запустило челендж #МандруйУкраїною, мета якого - стимулювати українців ділитись своїми подорожами, відкривати унікальні місця для інших, надихнути на подорожі та змінити ставлення до рідної країни. До флешмобу долучилося багато популярних зірок, які на своїх сторінках у соцмережах вже опублікували красиві фото і розповіли про улюблені куточки України.

Більше про подорожі Україною читайте тут: v-mandry.com

Читайте також: 5 місць Закарпаття, в які можна закохатися

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2970
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація