Житомирщина туристична: подорожуємо руїнами імперії цукрозаводчиків Терещенків

Житомирщина туристична: подорожуємо руїнами імперії цукрозаводчиків Терещенків

Від палацу Терещенків поблизу села Дениші зберігся в основному фасад Фото: Юлія Мельничук

Продовжуємо розповідати про визначні пам'ятки Житомирської області.

У попередній публікації ми перервали свою розповідь про визначні пам'ятки Житомирської області в селищі Червоне, яке розташоване за 30 кілометрів на північний схід від Бердичева з його фортецею, костелами, синагогами і мальовничими подвір'ями.

Середньовічний англійський замок в українському селі

Замок у Червоному Фото: міський голова Житомира Сергій Сухомлин

Червоне, за описом в путівнику, – скромне селище з цукровими і спиртовими заводами (побудованими за часів цукрозаводчиків Терещенків), які не працюють. Але одразу при в'їзді ошелешує похмура споруда англійського замку – ніби телепортованого з англійського графства Ессекс.

Три грації Фото: Юлія Мельничук

З'ясовуємо, що неоготичний замок побудований в 1853 році графом Еразмом Грохольським, а в 1863-му весь маєток разом із замком купив цукрозаводчик Микола Терещенко. Блукаємо серед руїн... Ось фонтан з трьома граціями, ось те, що залишилося від парку, ось зарослий рогозом ставок... А тут, у Червоному, великий авіаконструктор Ігор Сікорський на початку ХХ століття підняв у повітря перший літак своєї конструкції. Саме тут – батьківщина авіації України. Зараз замок охоче показують туристам, але до його реставрації руки у влади не доходять.

Замок у Червоному Фото: міський голова Житомира Сергій Сухомлин

До заходу ми повинні встигнути побачити ще одні руїни ще одного палацу Терещенків. Вони дуже мальовничі якраз при світлі призахідного сонця... Потрібно проїхати 68 кілометрів, минаючи Житомир (залишимо його на закуску). Дорога прекрасна, частина її – вздовж берега річки Тетерів. В'їжджаємо в село Дениші, переїжджаємо річку мостом, ще метрів двісті – і от він, палац у межі лісу. ...Вірніше, те, що залишилося від палацу. Тут люблять знімати кіно, тут важко втриматися, щоб не сфотографуватися на тлі ампірного порталу. Ходять чутки, що десь поруч зариті скарби багатіїв Терещенків. Копали, шукали, але поки не знайшли.

Руїни палацу Терещенків поблизу села Дениші Фото: Юлія Мельничук

А заночувати з комфортом і навіть вишуканістю можна в сусідньому Тригір'ї, яке майже цілком перетворилося на комплекс гостьових будинків, пансіонатів і мініготелів. Мені подобається тихий "Бобрівка House" з прекрасним виглядом на річку зі своєю пристанню-понтоном і човном.

Від палацу Терещенків поблизу села Дениші зберігся в основному фасад Фото: Юлія Мельничук

Повз Тригір'я не проїдеш. Тут, біля злиття річок Тетерів та Бобрівка, над гранітною кручею, височать куполи церкви Тригірського монастиря, заснованого в XVI столітті.

Вид на Тригірський монастир з іншого берега річки Тетерів Фото: Юлія Мельничук

Вигляд приголомшливий. Немає нічого прекраснішого рано-вранці прокинутися під дзвін дзвонів, омитися в чистих водах Бобрівки, і – на заутреню в монастирський храм, до чудотворної ікони Божої Матері Тригірської.

Каньйон біля села Дениші

Трохи не забула: на іншому березі річки Тетерів (можна перейти дамбою, яка в кількох сотнях метрів), під скельним масивом ще збереглися декорації до фільму "Слов'яни", який знімався минулоріч тут і що ми, напевно, скоро зможемо побачити. Це переконливо збудовані землянки, комори, стайні, частоколи та інші споруди, дуже схожі на стародавні.

декорації до фільму "Слов'яни", який знімали в Денишах Фото: Юлія Мельничук

Над декораціями – прямовисна скеля. Вона притягує екстремалів-скелелазів з усієї країни. Вони живуть тут у наметах, віддаються своєму ризикованому захопленню і, на щастя, не засмічують дивовижний за своєю красою ландшафт.

Читайте також: Шацькі озера: все про відпочинок в мальовничому куточку України

Повʼязані теми:

Наступна публікація