Аналізи на паразитів: який метод найточніший

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Небезпека паразитарних захворювань досі недооцінюється, тим не менш рекомендується щорічно здавати аналізи на гельмінтози.

За даними ВООЗ, кожна десята людина в світі є носієм паразитарної інфекції, як от стрічкові черв'яки або аскариди. При цьому гельмінтози можуть провокувати настільки різноманітну клінічну картину, що в 90% випадків наявність паразитів в організмі діагностується абсолютно випадково. Лікарі всього світу наполегливо рекомендують щороку здавати аналізи на глистяні інвазії, особливо у разі постійного контакту з тваринами і частих подорожей.

Дослідження калу на паразитів

Дослідження фекалій – найбільш доступний, простий і бюджетний варіант виявлення можливого зараження різними видами глистів. Аналіз калу на паразитів може допомогти діагностувати паразитарні захворювання, які розвиваються у травній системі. Так, подібна діагностика має здатність виявити такі види паразитують організмів:

гострики;

кишкову нематоду;

людську аскариду;

бичачий ціп'як;

свинячий ціп'як;

стрічковий черв'як;

лямблії.

Позитивний аналіз калу на наявність паразитів зазвичай вказує на присутність в травному тракті дорослих особин або личинок глистів. У разі отримання позитивного результату потрібно звернутися до лікаря-інфекціоніста або паразитолога. Фахівець надасть докладне і ефективне лікування, а також призначить необхідні антигельмінтні препарати.

Обстеження калу на наявність паразитів обмежується тільки діагностикою захворювань, спричинених харчовими паразитами. Навіть потрійне збирання зразків фекалій не гарантує, що матеріал був зібраний в період відкладання яєць паразитами. Тому потрібно буде підготуватися до можливого призначення аналізу крові на гельмінти.

Тест калу на паразитів: підготовка

Перед забиранням матеріалу в стерильний контейнер (в аптеці можна придбати спеціальний контейнер для збирання калу) слід провести гігієну, помочитися і змити. На дно унітазу необхідно помістити стерильний папір або пластикову тарілку і після цього провести дефекацію. Далі з різних місць щіточкою з контейнера провести забір калу. Взяття фекалій проводиться вранці натщесерце, після чого протягом двох годин матеріал треба віднести в лабораторію.

Аналіз крові на паразитів (паразитологічні обстеження)

Паразитологічні дослідження крові дозволяє виявити паразитів, які перебувають за межами травної системи. Таке тестування спрямоване на виявлення антитіл проти різних типів гельмінтів.

Негативний результат може вводити в оману на першій фазі паразитарної інфекції, коли в організмі ще не розвинулася імунна відповідь (в цій ситуації ми маємо справу з так званим хибнонегативним результатом). Як правило, проводиться повторне дослідження через 10-14 днів.

Присутність паразитів в організмі людини призводить до активації імунної системи і синтезу специфічних антитіл. Спочатку утворюються антитіла класу IgM, які зберігаються протягом декількох тижнів, а потім зникають через кілька місяців після зараження. Інші антитіла, такі як IgG, синтезуються через кілька тижнів після зараження, і їх титр трохи зменшується, але зберігається протягом усього життя.

Аналіз крові на паразитів може виявити інфекції, викликані:

найпростішими (наприклад, лямбліоз, трихомоніаз, токсоплазмоз);

стрічковими черв'яками (стьожківці, цестоди);

нематодами (аскарида людська, остриця, волосоголовець, ришта, трихінела);

паразитичними членистоногими (наприклад, демодекс).

ПЛР-тести на паразитарні захворювання

Найбільш точним методом виявлення паразитарних захворювань у людей є молекулярний метод, тобто ПЛР. Він полягає в демонстрації наявності генетичного матеріалу паразита в досліджуваному матеріалі. ПЛР можна проводити як з крові, так і з інших біологічних матеріалів, наприклад, з калу.

Найчастіше показанням до проведення ПЛР є рання стадія інфекції і відсутність синтезу антитіл, а також клінічних проявів глистової інвазії. І хоча ПЛР не найдоступніший вид лабораторного аналізу, він є найбільш інформативним і точним, а одержання помилкового результату практично дорівнює нулю.

Показання до аналізу на паразитів

Аналіз крові або калу на паразитів може бути виконаний, якщо людина підозрює наявність паразитарної інфекції. Підозри можуть з'явитися у разі розвитку таких симптомів:

болі в животі;

відсутність апетиту або навпаки – постійний голод;

нудота;

слабкість;

анемія;

шкірні висипання;

дратівливість і безсоння;

незрозумілий кашель, ознаки бронхіту.

Людські паразити можуть локалізуватися в різних органах людського організму, наприклад, у травному тракті, печінці або шкірі. Паразити і особливо продукти їхньої життєдіяльності завдають досить серйозної шкоди організму, оскільки виробляють токсичні речовини. Слід кожен день пам'ятати про принципи профілактики, не забувати мити руки, фрукти і овочі, піддавати продукти достатній термічній обробці.

Якими паразитами можна заразитися від домашніх тварин?

Токсокароз

Паразитарна хвороба, викликана нематодами Toxocara canis. Зараження відбувається не тільки в результаті контакту із собачим послідом, але і під час гри з домашнім вихованцем. Після потрапляння в організм людини яйця перетворюються на личинки, які живуть в різних внутрішніх органах (нирках, печінці і навіть мозку), що може призвести до смерті. Незважаючи на захисні механізми господаря, Toxocara canis можуть виживати в організмі людини, тобто зберігати здатність розмножуватися протягом 10 років.

Ехінококоз

Це тип стрічкового хробака – однокамерний паразит Echinococcus granulosus або Echinococcus multilocularis (основні господарі – собаки та вовки). Зрілі личинки, що викликають токсоплазмоз, після потрапляння в організм людини живуть у багатьох органах, наприклад, в печінці чи нирках. Паразит може провокувати різні симптоми, які неможливо пов'язати з його присутністю в організмі, наприклад, жовтяницю, ниркову недостатність, кашель, психологічні порушення.

Стрічковий черв'як

Собачий стрічковий черв'як або огірковий ціп'як викликається паразитом під назвою Dipylidium caninum. Зараження найчастіше відбувається у дітей, які після гри з зараженими собаками не миють руки і цілуються з тваринами. Звичайним кінцевим господарем цього стрічкового хробака є собака, зрідка паразит зустрічається у кішок, а проміжними господарями є блохи або воші.

Захворювання часто залишається безсимптомним, тільки іноді з'являються шлунково-кишкові розлади (біль у животі, діарея, втрата апетиту).

Токсоплазма

Токсоплазмоз є однією з найпоширеніших паразитарних інфекцій в світі, передається переважно кішками.

Людина є проміжним господарем найпростіших Toxoplasma gondii. У разі гостро перебігу набутого токсоплазмозу типовими симптомами у людей є лихоманка, лімфаденіт, грипоподібні симптоми, іноді виникають енцефаліт і менінгіт. Але найчастіше інфекція не представляє небезпеки, і більшість пацієнтів проходять стадію самовиліковування.

Токсоплазмоз представляє найбільшу загрозу для вагітних жінок, тому серологічні аналізи крові на Toxoplasma gondii призначаються в обов'язковому порядку.

Людей з безсимптомним токсоплазмозом, крім вагітних жінок, а також новонароджених з підтвердженою вродженою інфекцією, не лікують.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Читайте також: Як позбутися від гельмінтів

Залиште свій коментар

Вибір редакції