Ангіографія периферичних артерій і вен: важлива діагностика судинних захворювань

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Венозна недостатність, що виявляється популярними "судинними зірочками", набряком ніг або варикозним розширенням вен, сьогодні вже є соціальним захворюванням – воно вражає до 60% жінок. Для деяких це чисто естетична проблема, але, якщо знехтувати нею, вона з часом може стати серйозним ризиком для здоров'я. Ангіографія – один з небагатьох сучасних діагностичних методів, що дозволяють максимально точно візуалізувати стан вен, артерій і судин. Це дозволяє своєчасно виявити судинні порушення і уникнути таких ускладнень, як атеросклероз чи тромбоз.

Що таке ангіографія периферичних артерій і вен?

Ангіографія, або артеріографія, – рентгенологічне дослідження, яке дозволяє оцінити окремі елементи системи кровообігу. Стандартний метод проведення ангіографічного тесту полягає у введенні в організм контрастної речовини з подальшою візуалізацією за допомогою рентгенівського обладнання.

За визначенням ангіографія є методом проєктивної томографії, проте цей термін також використовується в новіших методах дослідження судин, таких, як комп'ютерна томографія (ангіо-КТ) і магнітно-резонансна ангіографія.

Ангіографічне дослідження кровоносних судин можна проводити практично по всьому організму. Завдяки цьому можна оцінювати мозковий кровообіг, кровообіг у судинах, що постачають кров'ю шийний відділ хребта, судини черевної порожнини, а також вени у верхніх і нижніх кінцівках. Результат обстеження допомагає не тільки діагностувати судинні порушення, але також часто планувати і оптимізувати лікування, підбираючи найефективніші методи усунення венозної недостатності.

Які показання до ангіографії

Часто ангіографію призначає лікар-флеболог жінкам із симптомами венозної недостатності та першими ознаками варикозного розширення, де є ризик тромбозу. Менше з тим, ця діагностика дуже затребувана в медицині, а показання до її призначення можуть бути наступними:

 • судинні патології: звуження артерій, ішемічна хвороба серця, венозне порушення верхніх, нижніх кінцівок. Звуження просвіту артерій або судин може відбуватися в ході хронічного процесу, який поступово обмежує приплив крові до органів. Таке обстеження дозволяє оцінити стадію уражень і визначити, чи показано фармакологічне лікування, чи потрібна судинна хірургія;
 • захворювання вен (варикоз, тромбоз глибоких вен);
 • тромбоемболія легеневої артерії (закупорка легеневої артерії);
 • аномалії кровоносних судин, вади їхнього розвитку;
 • васкуліт (група аутоімунних захворювань, що викликають запальні зміни в просвіті судин різних органів);
 • стани після травми з підозрою на пошкодження кровоносних судин.

Методика дослідження була розроблена португальською психіатром і нейрохірургом Эгасом Монизом, який в 1927 році першим провів контрастне дослідження судин головного мозку у людини, що страждає на епілепсію.

Як проводиться і як підготуватися до дослідження

Ангіографія виконується в профільних медичних центрах радіологічного дослідження лікарями-радіологами або судинними хірургами. Перед обстеженням лікар обов'язково проведе бесіду з пацієнтом, з'ясує історію хвороби, визначить, чи є протипоказання для проведення обстеження. Щоб з'ясувати всі "за" і "проти", проводяться лабораторні аналізи (аналізи крові, визначення групи крові, параметри згортання крові) і біохімічні аналізи (наприклад, концентрація креатиніну – параметр функції нирок, оскільки ниркова недостатність є одним з протипоказань для контрастування кровоносних судин).

В цілому, підготовка до дослідження не вимагає від пацієнта складних маніпуляцій. За день до процедури необхідно забезпечити організм достатньою кількістю води (рекомендовано випити не менше двох літрів рідини), а перед самою процедурою, за 6-8 годин, слід не їсти.

Контрастні препарати, що використовуються в класичній ангіографії і при ангіо-КТ, містять йод. Вони не є токсичними і, як правило, не провокують побічних ефектів.

Протипоказання для ангіографії

Ангіографія периферичних артерій і вен є дуже важливим тестом в діагностиці захворювань кровоносних судин. Але існує ряд ситуацій, за яких проведення такого дослідження неможливо.

Протипоказаннями до ангіографії можуть стати:

 • сильна алергічна реакція після введення контрастної речовини (при вже раніше призначеної діагностики);
 • прогресоване захворювання нирок (ниркова недостатність);
 • тяжкі порушення згортання крові;
 • пережитий нещодавно інсульт;
 • важкі форми гіпертонії.

Ангіографія є інвазивним дослідженням, тому її виконання пов'язане з певним ризиком. Однак ускладнення відносно рідкісні і найчастіше мають лише місцевий характер: біль, почервоніння і синці в місці введення контрастного препарату.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Залиште свій коментар

Вибір редакції