Офтальмологічний чекап: як часто та в якому віці потрібно перевіряти зір

Дата публікації
Перегляди
1728
Час на прочитання
4 хв
Поділитись:
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram
Viber
Офтальмологічний чекап: як часто та в якому віці потрібно перевіряти зір

Як часто та в якому віці потрібно перевіряти зір / Фото: Credits

Як часто відвідувати окуліста, які ознаки свідчать, що треба обов'язково позапланово звернутися до лікаря, які хвороби може побачити фахівець на початкових стадіях, коли ще немає явних проявів — всі ці запитання ми поставили лікарю-офтальмологу.

Залежно від віку, чинників ризику та загальних захворювань фахівці рекомендують проходити повне очне обстеження що один-три роки.

Отже, про чекапи за двома великими віковими категоріями – для дітей і дорослих – розповіла експертка, офтальмологиня клініки “Ексімер” в Одесі Лідія Платонова

Дитинство: від народження до 18 років

Зір є одним з найважливіших аспектів розвитку дитини, адже саме через очі вона пізнає світ і вчиться нового. Однак у сучасному світі ґаджетів вже від юного віку варто приділяти особливу увагу здоров'ю очей. Регулярна профілактична перевірка дає змогу виявити захворювання чи погіршення зору на ранніх стадіях і допомогти усунути їх до появи ускладнень.

Чому ж так важливо систематично проходити обстеження в офтальмолога? Неправильне формування зорового апарату позначається не тільки на досягненнях у навчанні, але й на розвитку особистості маленької людини.

Ознаки проблем із зором у дитини

Як часто та в якому віці потрібно перевіряти зір / Фото: Credits

Експертка наводить загальні ознаки, за яких краще показати малюка лікарю:

 • часте кліпання – так дитина намагається компенсувати деякі зорові проблеми, як-от астигматизм або короткозорість;

 • часті скарги на втому очей, особливо після читання, писання або перегляду телевізора, гри у смартфоні;

 • часте прикриття одного ока може бути ознакою неправильного фокусування або слабкозорості (амбліопії);

 • низьке нахиляння голови під час читання або писання – сигнал про можливі проблеми з фокусуванням або координацією руху очей;

 • часті помилки під час читання чи писання нерідко пов'язані з проблемами в зоровому сприйнятті;

 • чутливість до яскравого світла свідчить про чутливість очей і ймовірні проблеми;

 • труднощі з координацією рухів, як-от спритність чи баланс, бувають пов'язані з проблемами зору.

Перший огляд очей роблять у пологовому будинку. Малюка оглядає неонатолог і, якщо виявляє будь-які порушення, рекомендує звернутися до дитячого офтальмолога. Особливу увагу лікар приділяє недоношеним новонародженим чи з низькою масою тіла (2,5 кг і менше). Небезпечним захворюванням в такої категорії дітей є ретинопатія (ураження сітківки ока) недоношених немовлят. За відсутності лікування це, на жаль, призводить до сліпоти.

Крім того, лікар перевіряє реакцію зіниць на світло (дитина мружиться від яскравих спалахів). У пологовому будинку також проводять скринінг вроджених вад очей та придатків ока (анофтальму, мікрофтальму тощо).

Водночас у новонароджених гострота зору низька, тож перевіряти її недоцільно. Діти вчаться бачити поступово, так само як ходити й говорити.

Чекап офтальмологічних оглядів дітей:

 • від 6 до 12 місяців (протягом першого року життя). Лікар виконує тести, описані вище, а також перевіряє рухи очних яблук, наявність чи відсутність косини, огляд переднього та заднього відрізків очей;

 • від 12 до 36 місяців (1–3 роки). План огляду такий самий, як у попередньому скринінгу;

 • від 3 до 5 років. У цьому віці вже можна перевірити гостроту зору за допомогою спеціальних таблиць;

 • 5 років і старше – обстеження очей раз на рік. Обовʼязково – перед школою!

До факторів ризику очних захворювань у дітей належать:

 • недоношеність;

 • ускладнений перебіг вагітності та пологів в мами;

 • випадки вродженої глаукоми та катаракти, атрофії зорового нерва, дистрофії сітківки, короткозорості, косоокості в сім'ї.

Отже, вчасно відвідуйте дитячого офтальмолога, будьте уважними до поведінки малюка й школяра та обов'язково повідомте лікаря про патологічні пологи та проблеми із зором у вас чи близьких родичів.

Дорослі

Як часто та в якому віці потрібно перевіряти зір / Фото: Credits

Які ж чинники можуть призвести до проблем з очима? Кому треба бути особливо обачним і не нехтувати профілактичними оглядами?

Найбільші небезпеки, що впливають на ймовірність розвитку очних хвороб

Експертка називає такі фактори ризику в дорослих:

 • короткозорість середнього та високого ступеня;

 • випадки глаукоми, короткозорості, дистрофії сітківки в сім'ї;

 • цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, захворювання щитоподібної залози, системні захворювання та приймання ліків, що спричиняють небажані ефекти на орган зору;

 • робота, пов'язана зі зоровим навантаженням або можливим шкідливим впливом на очі, наприклад, через комп'ютер;

 • перенесені операції або травми ока.

Якщо ви потрапляєте до однієї з наведених категорій, офтальмолог складає для вас індивідуальний план відвідування лікаря.

Офтальмолог клініки “Ексімер” в Одесі Лідія Платонова

Два важливих періоди

Після досягнення 40 років всім рекомендовано пройти повне офтальмологічне обстеження, адже в цьому віці найчастіше з'являються ранні ознаки вікових захворювань та зміни зору. Варто пам'ятати, що своєчасне виявлення патології може зберегти зір, а іноді й життя. Наприклад, пухлини органів зору тривалий час є безсимптомними, і тільки лікар може виявити це.

Після 65 років частота відвідування офтальмолога збільшується до одного разу на рік або на два. Це пов'язано з тим, що у старшому віці збільшується ризик виникнення та прогресування таких захворювань, як катаракта, глаукома й різні патології сітківки.

Якщо ж вам від 18 до 60 років і ви не спостерігаєте в себе порушення зору, ознак очних захворювань та не маєте факторів ризику, наведених вище, візьміть за правило відвідувати фахівця раз на два роки.

Читайте також:

Повʼязані теми:

Наступна публікація