Чи буде вакцина проти COVID-19 ефективна для людей із зайвою вагою

Автор
Міла КорольоваМіла Корольова
Дата публікації
Перегляди
855
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Чи буде вакцина проти COVID-19 ефективна для людей із зайвою вагою

Фото: www.credits

Дослідження показали, що люди з ожирінням виробляють вдвічі менше антитіл у відповідь на вакцину проти COVID-19.

Про те, чи є зв'язок між вакцинацією COVID-19, зайвою вагою і кількістю антитіл, що виробляються організмом, розповідає сімейна лікарка Христина Шевченко.

Глобальне дослідження показує масштаб загрози, пов'язаної з коронавірусом, для пацієнтів з ожирінням. Виявляється, дуже велика маса тіла подвоює ризик госпіталізації, а ризик смерті у людей із зайвою вагою — майже на 50% вищий. Але це ще не все. Для такої групи пацієнтів вакцина проти коронавірусу може виявитися неефективною.

Ожиріння і вакцина проти COVID-19: що їх пов'язує

Люди з підвищеним індексом маси тіла (ІМТ) гірше реагують на вакцину проти COVID-19. Такий результат отримали вчені під час досліджень, проведених в Istituti Fisioterapici Ospitalieri (Рим). Так, було досліджено кров 248 медичних працівників, які отримали дві дози протикоронавірусної вакцини. Через тиждень після другої дози були проведені аналізи на рівні антитіл за допомогою італійських тестів. У людей із нормальною вагою концентрація антитіл склала близько 325, а у гладких — в середньому 167, що вдвічі менше.

Зверніть увагу! Ми говоримо про ожиріння, коли індекс маси тіла — від 30 і вище. Розрахувати свій ІМТ можна за допомогою спеціального калькулятора в інтернеті.

Звичайно, конкретні висновки робити рано, оскільки вибірка людей з надмірною вагою була замалою — в дослідженні брало участь 30 осіб. Однак, на думку італійських лікарів, людям з надмірною вагою може знадобитися додаткова доза вакцини. Ось, що говорять вчені з Istituti Fisioterapici Ospitalieri:

"Річ не в самій вакцині, а в реакції людей з надмірною вагою. Не зовсім зрозуміло, з якої причини така різниця в кількості антитіл, але, швидше за все, подібне пов'язано з порушенням обміну речовин, що впливає на багато функцій, зокрема на роботу імунітету".

Інші дослідження, проведені бразильськими вченими, показали, що повторне зараження SARS-CoV-2 частіше зустрічається у людей з високим ІМТ і що у них, як правило, більш слабка відповідь на первинне зараження коронавірусом.

Зайві кілограми і імунітет: чому ожиріння знижує імунну відповідь

Пацієнти з ожирінням піддаються більш високому ризику розвитку важких симптомів і ускладнень захворювання COVID-19. Це пов'язано як з самим ожирінням, так і з хворобами, які воно викликає. З цієї причини пацієнтам з підвищеною масою тіла слід дотримуватися особливих застережних заходів, щоб уникнути зараження коронавірусів.

Вчені вперше виявили зв'язок між надлишковою вагою і більш низькою ефективністю вакцинації в 1970-х роках, досліджуючи вакцину проти гепатиту B. Вони також виявили слабшу імунну відповідь у людей з ожирінням, вакцинованих проти грипу типу А, сказу і правця. Це перші дослідження, які показали зв'язок між вагою людини і реакцією організму на вакцину. Своєю думкою поділилися і вчені з центру біомедичних досліджень Пеннінгтон Університету штату Луїзіана:

"Не всі вакцини працюють належним чином у людей з високим індексом маси тіла. Саме це викликає підозри, що вакцина проти COVID-19 також може не дати повноцінного захисту".

Експерти вважають, що зайві кілограми можуть порушити роботу імунної системи. Ожиріння може ставати причиною хронічних запалень у всьому організмі, що збільшує ризик діабету другого типу і серцевих порушень. Своєю чергою, діабет, який часто супроводжується надмірною вагою, є фактором ризику зараження COVID-19, оскільки перебігає з ослабленням імунної системи.

Досі практично всі вчені світу наполягають на проведенні окремого масштабного дослідження, яке дозволить визначити ефективність вакцини проти коронавірусу для людей із надмірною вагою і ожирінням.

Надмірна вага і ожиріння є фактором ризику серйозних ускладнень, пов'язаних із COVID-19.

Від самого початку пандемії лікарі підкреслювали, що люди з надмірною вагою з більшою ймовірністю заразиться COVID-19, і у такий групі пацієнтів ризик розвитку ускладнень набагато вищий.

У дослідженні, опублікованому торік у науковому британському журналі Nature, повідомляється, що ожиріння значно збільшує ризик смерті, пов'язаної з COVID-19. Так, у людей з найвищим ІМТ (від 35 і вище) ризик смерті від коронавірусної інфекції був на 92% вищим, ніж у людей з індексом маси тіла 25 і менше.

Вчені говорять, що із зростанням ожиріння в усьому світі розуміння того, як ліки і вакцини працюють в цій групі, має вирішальне значення. Поточні оцінки показують, що високий ІМТ спостерігається у 20% населення світу. В окремих країнах такий відсоток сягає позначки 60-65.

Пам'ятайте! Перед будь-вакцинацією рекомендується ретельне збирання анамнезу та медичне обстеження для виключення протипоказань.

Читайте також: Зайва вага і важкий перебіг COVID-19: чи є зв'язок

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Вакцинація від COVID-19
Дата публікації
Перегляди
855
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація