Цитологічне дослідження мазка з носа: що нового можна дізнатися про свій нежить

Цитологічне дослідження мазка з носа: що нового можна дізнатися про свій нежить

Credits

Матеріалом для тестування є мазок з носа, що дозволяє виявити характер риніту.

Метою цитологічного дослідження мазка з носа є кількісне визначення клітин, виявлених у слизовій оболонці носової порожнини. Цитограма (риноцитограма) дозволяє диференціювати алергічний та неалергічний риніт, оцінити ступінь тяжкості запалення і почати відповідну терапію.

Мазок із носа у дитини

Основною метою риноцитограми у дитини є визначення причини запалення слизової порожнини носа. Це важливо, оскільки риніт може розвиватися на тлі різних факторів, наприклад, бути наслідком вірусної патології, бактеріальної інфекції або перебігати як класична форма сезонної алергії. Терапія всіх трьох форм риніту принципово різниться, тому визначення збудника запалення відіграє ключову роль у призначенні препаратів.

Матеріалом для цитологічної оцінки є секрет, взятий з носової порожнини на відстані 1 см від її переднього краю, тобто від ніздрі. Забір матеріалу проводиться спеціальним ватним тампоном, який акуратно поміщається в носову оболонку і кілька разів провертається. Отриманий матеріал піддають спеціальному фарбуванні хімічними реагентами, які дозволяють ідентифікувати клітини під мікроскопом. Результати, як правило, подаються у вигляді процентного співвідношення окремих типів клітин.

У дітей в більшості випадків причиною хронічного риніту є бактеріальна інфекція. Так, наш ніс містить фізіологічно корисні бактерії, наприклад, Streptococcus або Haemophilus influenzae. У здорових людей кількість мікроорганізмів і їхня активність контролюється імунною системою. Однак кожна наступна інфекція, банальні ГРВІ або ГРЗ, викликає мобілізацію клітин імунної системи, та їхньою реакцією є запалення, а також набряк слизової оболонки носа. Все це ускладнює видалення виділень з носа, відбувається накопичення секрету, який є чудовим ґрунтом для розмноження бактерій. Розвиток патогенних бактерій призводить до ще більшого запалення, що виявляється високою температурою і пошкодженням слизової оболонки носа. Повторення цих епізодів змушує їх перерости в хронічний стан, що може призвести до повної гіпертрофії або потоншення слизової оболонки носа.

Як підготуватися до дослідження?

Цитологічне дослідження мазків з порожнини носа не вимагає спеціальної підготовки. Аналіз безболісний, не викликає подразнення слизової оболонки, і його можна проводити повторно, незалежно від віку пацієнта. Тимчасовими протипоказаннями для проведення дослідження є пошкодження кровоносних судин в носі, велика кількість гнійних виділень і видимі пошкодження слизової оболонки носа.

Результати мазка: як розшифрувати

За нормальної цитограми в порожнині носа присутні в основному епітеліальні клітини — циліндричні, келихоподібні і трубчасті. Правильне співвідношення цих клітин, за відсутності патологічного процесу, повинно бути 5 до 1. Якщо циліарний епітелій, що вкриває слизову оболонку носа, пошкоджений, кількість плоских епітеліальних клітин збільшується.

Цитограма, що містить еозинофіли, характерна для алергічного риніту, еозинофільних поліпів і неалергічного эозинофільного риніту. Еозинофіли виявляються в особливо великих кількостях у пацієнтів з алергічним ринітом у весняно-літній період. Нормальні значення еозинофілів складають приблизно від 50 до 250 клітин на мл, коли їх кількість перевищує 500/мкл, і цей стан вже називається еозинофілією.

Еозинофіли являють собою тип лейкоцитів, їхнє головне завдання – брати участь в імунній відповіді організму. Вони виконують кілька важливих функцій, які включають розщеплення гістаміну, що викликає алергічні реакції, а також допомагають у боротьбі з паразитарними інфекціями.

Переважання нейтрофілів характерне для первинних інфекцій, вторинної інфекції іншої патології і поліпозного риносинуситу. Кількість нейтрофілів розраховують на основі загальної кількості лейкоцитів і гранулоцитів, де норма для нейтрофілів становить 1,5-8 тис/Мкл.

Нейтрофіли – найчисленніша група лейкоцитів в імунній системі, їхня загальна концентрація – 60-70%. Їхньою характерною рисою є швидка реакція на присутність патогенів в організмі.

У разі виявлення епітеліальних клітин (> 50%) йдеться про пошкодження слизової оболонки носа через фактори довкілля, ліки, а також атрофічний риніт.

У разі виділення кубкових (секреторних) клітин в концентрації більше ніж 50%, буде говорити про алергічний і неалергічний риніт.

А так звані базальні клітини свідчать про відновлення епітелію після його попереднього ушкодження. Пошкодження епітелію носа також підтверджується відсутністю циліндричних клітин.

Цитологічне дослідження слизової оболонки носа є лише додатковим аналізом, а інтерпретація результатів завжди повинна проводитися лікарем, ґрунтуючись на клінічній картині конкретного пацієнта.

Читайте також: Харчова алергія: симптоми, діагностика та список небезпечних продуктів

Наступна публікація