COVID-19, грип, ГРВІ, ГРЗ: як відрізнити хвороби за першими симптомами

COVID-19, грип, ГРВІ, ГРЗ: як відрізнити хвороби за першими симптомами

Фото: Credits

В осінньо-зимовий період, коли з'являється багато випадків вірусних інфекцій, зокрема грипу, важливо вміти відрізнити ГРЗ, ГРВІ та COVID-19.

COVID-19, грип, ГРВІ, ГРЗ — захворювання, які часто мають схожу клінічну картину. Не завжди лікар загальної практики може їх розпізнати та ідентифікувати, а для звичайного пацієнта це взагалі зробити неможливо. В осінньо-зимовий період вирує не лише коронавірусна інфекція, а й усіма відомий грип.

Лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко розповідає, як відрізнити симптоми цих захворювань і чи це можливо.

Грип, ГРВІ та ГРЗ – у чому відмінність і як виявляються

ГРВІ – гострі респіраторні вірусні інфекції, які можуть бути спровоковані 200 видами вірусів. Зазначимо, що ГРВІ – не конкретний вид захворювання, а група, яка включає всіма відому застуду, грип і бронхіоліт, викликані тільки вірусними патогенами. Водночас застудою ми називаємо ГРВІ легкої течії, при якій спостерігається незначне підвищення температури та нежить.

Щодо ГРЗ: сюди входить велика група респіраторних захворювань гострої течії, які можуть мати як вірусне походження, так і бактеріальне.

За ГРВІ часто призначаються противірусні препарати або симптоматичне лікування легкої симптоматиці. Антибіотики у цьому разі не застосовують, вони неефективні і можуть спричинити ускладнення. А за ГРЗ найчастіше призначаються саме антибіотики, оскільки захворювання часто ускладнюється бактеріальною інфекцією.

Клінічні прояви ГРВІ пов'язані з розвитком застуди, синуситу, фарингіту і навіть отиту. Крім того, за ГРВІ часто спостерігається грипоподібний стан. Звідси у більшості випадків пацієнти відзначають такі симптоми як:

  • температура до 38,0 — 38,5°C (частіше субфебрильна);
  • біль у горлі, особливо під час ковтання;
  • нежить чи закладеність носа;
  • кашель, але не завжди і найчастіше мокрий;
  • загальна слабість, відсутність апетиту.

Бронхіт, риніт, ларингіт — терміни, що вказують на локалізацію запального процесу, але по суті це все ГРЗ.

Відрізнити ГРЗ від ГРВІ можна за такими клінічними ознаками:

У разі ГРВІ відзначається підвищення температури до 38°С, у разі грипу можливо навіть до 40С. У разі ГРЗ завжди температура – в межах 37,6-38,3°С.

На тлі ГРВІ виникає виражена слабкість у тілі, головний біль, пацієнт скаржиться на "ломоту в кістках", можливий сухий кашель на 2-3-й день. За ГРЗ відзначається нежить, закладеність носа, біль у горлі і кашель з мокротою, що відходить.

Як відрізнити COVID-19 від грипу?

Коли з'являються жар і кашель, багато хто ставить запитання – це старий, всім відомий грип або, можливо, перші симптоми COVID-19, епідемія якого зараз відбувається у всьому світі?

COVID-19 і грип мають багато спільного і тому є проблемою ідентифікації, як для пацієнта, так і для лікаря. Обидва захворювання передаються повітряно-краплинним шляхом, тому їхня профілактика схожа (наприклад, часте миття рук водою з милом або дотримання необхідної відстані від інших людей у громадських місцях).

COVID-19 та грип має деяку клінічну схожість, за рахунок чого в ряді випадків лікарі можуть плутати два ці захворювання. Отже, що вони спільного:

  • лихоманка, мороз, кашель, втома, біль у горлі, нежить, біль у м'язах;
  • інфіковані люди можуть заразити інших щонайменше за 1 день до появи симптомів;
  • обидва захворювання передаються повітряно-краплинним шляхом.

З таких ускладнень можуть відзначатися: пневмонія, дихальна недостатність, загострення супутніх хронічних захворювань, вторинні бактеріальні інфекції.

У групі ризику: люди похилого віку, пацієнти зі зниженим імунітетом і супутніми захворюваннями.

Для обох захворювань є можливість вакцинування.

Але COVID-19 цілком можливо відрізнити і від звичайного грипу, що входить до ГРВІ. Нижче наведемо основні відмінності у симптоматиці обох хвороб.

Відмінності

COVID-19

Грип

Зміни смаку та/або запаху. Найчастіше зникає здатність відчувати запахи і часто смаки.

Смакові розлади відсутні.

Інкубаційний період: зазвичай 5 днів від моменту зараження.

Інкубаційний період: симптоми з'являються протягом 1-4 днів після зараження.

Діти хворіють рідше за дорослих.

Діти – важливий чинник заразливості у суспільстві.

Ускладнення: найчастіше тромбоз, у дітей – мультисистемний запальний синдром, що з інфекцією COVID-19.

Ускладнення: більшість людей одужують протягом кількох або 7-14 днів; із ускладнень найчастіше – синусит, середній отит, вторинні міокардити.

Сухий виснажливий кашель як у дітей, так і дорослих. Напад кашлю може тривати годину та довше, супроводжуючись болем у грудях. На 5-й день з'являється задишка.

На першій стадії захворювання кашель буває сухим, стомлювальним, іноді нападоподібним і важко контрольованим. При типовому грипі переходить у вологий кашель із відхаркуванням мокротиння.

Зазначається підвищення температури, як правило, із 37,3.

За ГРВІ та грипі температура одразу ж підскакує до 38,0.

Записатися на вакцинацію проти COVID-19 вже сьогодні ви можете у свого сімейного лікаря або за телефоном контакт-центру МОЗ 0-800-602-019. Більше про вакцинацію ви можете дізнатись на сайті vaccination.covid19.gov.ua.

Читайте також:

Повʼязані теми:

Наступна публікація