Діарея мандрівників: лікування та профілактика

Діарея мандрівників: лікування та профілактика

Фото: Credits

Діарея мандрівників — одна з найпоширеніших проблем зі здоров'ям у туристів у тропіках і в інших країнах, що розвиваються. Крім забрудненої води, джерелом зараження можуть бути свіжі фрукти, овочі, молюски та будь-які продукти харчування, що продаються вуличними торговцями.

Лікарка сімейної медицини Христина Шевченко розповідає, що варто дізнатися про принципи профілактики діареї мандрівників і боротьби з її симптомами.

Що таке діарея мандрівників

Прокляття фараонів або помста Монтесуми — популярні назви гострої шлунково-кишківникової інфекції у мандрівників.

Діарея мандрівників — це комплекс симптомів, які найчастіше пов'язані з шлунково-кишковими інфекціями у туристів.

Діарея мандрівників найчастіше виникає в результаті поганої гігієни рук або вживання зараженої їжі, а також напоїв. Найбільш поширеними джерелами зараження є: вода, забруднена мікробами, морепродукти, овочі, фрукти, їжа, що продається вуличними торговцями, а також морозиво і десерти місцевого виробництва з додаванням непастеризованого молока або вершків.

Часто діарея також є результатом стресу, який супроводжує поїздку. Не слід недооцінювати діарею мандрівників: вона спричиняє не тільки занепокоєння і знижує комфорт відпочинку, але також може становити потенційну небезпеку — приводити до зневоднення організму.

В яких країнах вище ризик підхопити діарею мандрівника

Найбільший ризик зараження виникає у разі поїздок до Центральної Америки, Південної Америки, Південної Азії і більшість африканських країн. Захворюваність серед туристів в таких країнах часто перевищує 40%.

В інших країнах, наприклад, в Китаї, Японії або на півдні Європи, ризик діареї мандрівників нижче і зачіпає приблизно 10-15% туристів.

Найбільш поширеними бактеріями, що викликають діарею у туристів, є: Escherichia coli, Salmonella, Shigella, Campylobacter та Yersinia. Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium parvum, а також віруси Norwalk, адено- і ротавіруси також часто викликають діарею, особливо у дітей.

Симптоми діареї у мандрівників

Розлад шлунково-кишкового тракту у туристів з'являється раптово, як правило, протягом перших кількох днів після прибуття на нове місце. Перебіг діареї може варіюватися від легкої до важкої, що вимагає госпіталізації. Легка діарея характеризується рідким випорожненням приблизно три рази на день, а гостра діарея — понад 10 походами до туалету.

Можуть розвиватися і інші симптоми, такі як: болі в животі, іноді підвищена температура, нудота і блювота.

Рідше спостерігається поступове погіршення симптомів діареї. Іноді спостерігається здуття живота, кров або слиз в калі. Такі ознаки можуть бути пов'язані з паразитарною інфекцією, наприклад, амебіазом.

У більшості випадків діарея мандрівників легка, і симптоми зникають протягом декількох днів. Однак майже половина пацієнтів змушені міняти туристичні або бізнес-плани під час подорожей.

Як позбутися діареї мандрівника

У всіх випадках діареї насамперед слід уникати зневоднення, тобто пити велику кількість води без газу. Особливо рекомендуються сольові склади для пероральної регідратації, що містять глюкозу і електроліти. Такі засоби випускаються у вигляді порошку для розчинення в кип'яченій воді, відпускаються в аптеці без рецепта і призначені для відновлення водно-електролітного балансу, який сильно порушується у разі блювоти, а також діареї.

Якщо діарея триває понад три дні, лікар може призначити приймання антибіотиків, як правило, широкого спектру дії або ж з урахуванням типу бактеріальної інфекції.

Основною причиною тривалої діареї мандрівників є інфікування найпростішими, що вимагає спеціального лікування і проти паразитарної терапії. У таких ситуаціях необхідна лабораторна діагностика, що включає мікроскопічне дослідження дефекації, а іноді і спеціалізовані аналізи крові. У рідкісних випадках спостерігаються хронічні ускладнення діареї мандрівників, такі як реактивний артрит або синдром роздратованого кишечника.

Важливо! У деяких мандрівників пронос може стати наслідком вірусної інфекції, тому антибіотики у цьому разі не призначаються. Рекомендується рясне пиття, дієта і приймання ентеросорбентів.

Як запобігти діареї мандрівника:

не забувайте часто мити руки: особливо перед їжею і приготуванням їжі! Якщо ви користуєтесь громадським туалетом, слід додатково продезінфікувати руки антибактеріальним засобом;

під час поїздок пийте тільки бутильовану воду, спочатку запечатану, ту, яка продається в магазинах;

уникайте солодких газованих напоїв з автоматів з льодом невідомого походження;

не їжте морозиво і будь-які непастеризовані молочні продукти або десерти з молоком або вершками;

не куштуйте їжу у вуличних торговців. Така їжа може бути абсолютно нешкідливою для місцевих жителів, але для туристів стати причиною інфекційної діареї;

ретельно мийте і очищайте фрукти і овочі перед вживанням. Також не рекомендується вживати вкрай екзотичні фрукти, особливо ті, про яких нічого не чули;

перед поїздкою до країн так званого підвищеного ризику, наприклад, тропічних, варто проконсультуватися з лікарем щодо профілактики можливих захворювань. Фахівець також порадить необхідне вакцинацію.

Профілактика антибіотиками не рекомендується через негативний вплив на мікрофлору кишечника і побічні ефекти.

Читайте також: Як захистити себе від раку шкіри

Повʼязані теми:

Наступна публікація