Енергетичний спад: як додати собі тонусу

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

З настанням холодів багато хто помічає зміну свого стану: активність знижується, час, необхідний для того, аби виспатися, збільшується, частіше нападає хандра. Загалом такий стан можна назвати енергетичним спадом або зниженням тонусу. Як залишатися бадьорим і підтримувати працездатний стан із приходом зими, нам розповів сімейний лікар, дієтолог медичного центру "Академія вашого здоров'я" Катерина Мартовицька.

Що викликає зниження тонусу?

Якщо говорити про здорових людей, то такий стан, який можна охарактеризувати як загальне зниження тонусу, може бути викликаний різними факторами.

Насамперед не можна забувати про біологічні причини. Людина – не тільки соціальна істота, але і біологічний вид. У людей, як і у тварин, існують життєві цикли, пов'язані з порами року. Тварини набирають вагу на зиму, шерсть у них стає густішою, додається жирова тканина, вони стають повільнішими, деякі впадають у сплячку. З людьми теж відбувається щось подібне. З тією лише різницею, що ментальна діяльність людини не дозволяє повністю віддатися біоритмам. Знижувати інтенсивність життя в періоди, коли день стає коротким, а ніч довгою, – це досить нормальна фізіологічна потреба для людей. Їхній організм реагує на природні зміни: змінюється гормональний фон, уповільнюються фізіологічні процеси, люди в цей період схильні до застудних захворювань.

Енергетичний спад також може бути пов'язаний з тим, що людина багато працює і мало відпочиває. Або веде одноманітне життя, тобто послідовність подій у житті досить одноманітна. До того ж абсолютно неважливо, веде людина яскраве життя, наприклад, гастролює і дає концерти, або, навпаки, життя збоку здається сірим, – якщо є ланцюг постійно повторюваних подій, це може сприйматися як нудьга. Людина від неї втомлюється і втрачає життєвий тонус.

Нарешті, якщо людина довго не дозволяє собі те, що давно хоче зробити, купити і т. д., відкладає з якихось причин, у неї також може знижуватися настрій, з'являтися втома, млявість і апатія.

Як додати собі тонусу?

У природи немає поганої погоди. І чим довше намагатися сперечатися, ігноруючи власні біоритми, тим більше буде зростати напруженість, яка тільки посилить стан нудьги і незадоволеності. Важливо прийняти як даність, що зміна сезонів впливає на наш стан, і максимально гармонійно пристосуватися до нового режиму.

Збільште час сну. Багато хто одразу ж вирішить, що це неможливо. Однак йдеться лише про хвилини. Лягайте спати на 15-30 хвилин раніше і дозвольте собі вранці вставати на 10-15 хвилин пізніше, і ви вже відчуєте, як стали краще висипатися. Виділіть собі час для того, щоб відіспатися, наприклад, у вихідні. Це додасть вам сил.

Поміняйте режим харчування. З настанням холодів зростає апетит. Аби не почуватися голодним, харчуйтеся меншими порціями, але частіше. Наприклад, якщо в теплу пору року ви їли 3-4 рази на день, поміняйте режим харчування на 5-6 приймань їжі. Їжа повинна бути теплою, густішою, в'язкою. Наприклад, салат зі свіжих овочів замініть на теплий салат. Включіть до раціону насіння, горіхи. Горіхи краще вживати не як перекус, а як окреме приймання їжі. Можна додати до них сухофрукти і з'їсти в першій половині дня. У горіхах є вітаміни групи В, які сприяють посилення адаптивних функцій нервової системи. Поживна цінність їжі і новий режим харчування розслаблюють нервову систему, організм отримує сигнал, що, незважаючи на зиму, все добре, поживні речовини надходять регулярно і в потрібній кількості. В іншому разі організм буде відчувати стрес, що призведе до накопичення зайвої ваги і зниження імунітету.

Їжа, яка додає тонусу

Стежте за тим, аби ці продукти завжди були присутні в раціоні в достатній кількості:

основу раціону людини, яка почувається добре, складають злаки (тобто цільнозернові каші, не пластівці), зелені листові овочі і некрохмалисті овочі (броколі, цвітна капуста, спаржева квасоля, спаржа, редька, редиска і т. д.);

наступний щабель цієї піраміди – фрукти та кисломолочні продукти. Важливо пам'ятати, що, якщо є обмеження щодо вживання фруктів, потрібно вибирати з них ті, які дозволені, або вживати в приготованому вигляді. Кисломолочні продукти – це слабкорозсільні сири, такі як моцарела, фета, і кисломолочний сир. Тверді сири краще вживати в незначних дозах. З фруктів актуальними в холодну пору стають банани, що містять корисні для нервової системи калій і магній;

третій щабель піраміди в раціоні людини займає риба (3-4 порції на тиждень). Особливо важливо включати до раціону жирну морську рибу (сьомгу, лосось, скумбрію), багату поліненасиченими кислотами (Омега 3). Поліненасичені кислоти, які, крім риби, також містяться в рослинних оліях, наприклад, у лляній, необхідні нашому організму для підтримки жирового обміну, і особливо актуальними вони стають в холодну пору року, коли організм людини вразливий. Також важливо включати до раціону рослинні жири;

м'ясні продукти містяться тільки на вершині піраміди, їх повинно бути менше всього в раціоні.

Почніть день з чогось приємного. Виберіть для сніданку ту їжу (зрозуміло, з корисних продуктів), яку ви любите, і яка приносить вам задоволення. Якщо цей вибір поки дається насилу, поекспериментуйте. Нехай це буде кава, чай або склянка теплої води з краплями лимона, апельсина або з м'ятою. Важливо не починати день з насильства над собою, а дати собі заряд гормонів щастя. Простіше всього це зробити, включивши в свій сніданок улюблену їжу. Можливо, комусь зранку приємні емоції подарує теплий душ (або контрастний, якщо це дійсно те, що ви любите), хвилини повної тиші або, навпаки, улюблена музика.

Додайте ролей у своє життя. Людина відпочиває, коли змінює рід діяльності. Відключається від звичної ролі і робить щось зовсім протилежне. Наприклад, тим, хто постійно працює з людьми, відпочити допомагають тиша, спокій і самотність. Є стереотип, що відпочивати потрібно у вихідні або у відпустку. Але відпочинок важливо влаштовувати собі щодня.

Тетяна Корякіна

Залиште свій коментар

Вибір редакції