Гепатит В, С і G: ознаки захворювань, діагностика та тактика лікування

Дата публікації
Перегляди
67к
Гепатит В, С і G: ознаки захворювань, діагностика та тактика лікування

Credits

Гепатит – група захворювань печінки різної етіології, спільним знаменником є запалення органу.

Віруси гепатиту В і С, які викликають найбільш важкі і потенційно небезпечні для життя захворювання, відносяться до групи з п'яти основних вірусів, які називаються типами A, B, C, D, E, G і зазвичай заражають в результаті контакту з інфікованими біологічними рідинами організму. Приблизно двоє з кожних трьох хронічно інфікованих не мають ані найменшого уявлення про стан свого здоров'я і серйозні ускладнення.

Гепатит В

Гепатит B є серйозною інфекцією печінки, що викликається вірусом гепатиту, передається від людини людині під час контакту з кров'ю та/або інфікованими біологічними рідинами. Найчастіше гепатит В передається через незахищений статевий контакт, тому зазвичай розглядається як ІПСШ.

Тож передавання може відбуватися через:

 • прямий контакт з кров'ю і виділеннями інфікованої людини;
 • незахищений секс без презерватива;
 • використання матеріалу, забрудненого кров'ю або виділеннями хворого (шприци, голки для пірсингу, татуювання, хірургічні інструменти, які не пройшли належної дезінфекції);
 • спільне використання предметів особистої гігієни на кшталт бритв та манікюрних або педикюрних інструментів.

Основні симптоми

Найбільш поширені симптоми гепатиту:

 • слабкість;
 • хронічна втома;
 • надмірна сонливість;
 • депресія;
 • симптоми грипу: міалгія, артралгія, субфебрильна температура;
 • втрата апетиту;
 • нудота;
 • блювання;
 • метеоризм;
 • втрата ваги;
 • збільшення печінки і селезінки;
 • свербіж шкіри;
 • пожовтіння білків;
 • пожовтіння шкіри.

На жаль, симптоми виникають лише в невеликій групі пацієнтів. Більшість заражених не скаржаться на тривожні ознаки, тож вони є носіями вірусу, навіть не підозрюючи це.

Діагностика гепатиту В

Діагноз гепатиту B заснований на історії хвороби та додаткових аналізах. Серед методів, розроблених для виявлення даної інфекції, є наступні тести:

 • біохімічний аналіз (ASPAT, ALAT, ALP, білірубін, GGTP);
 • серологічні дослідження (анти-HBc, анти-HBe, анти-HBs; антигени: HBsAg, HBeAg);
 • допоміжні (тут можна виділити тест на коагуляцію, ШОЕ, морфологію, загальний білок, рівень альбуміну);
 • якісне та кількісне визначення вірусної ДНК в крові (ПЛР);
 • візуалізація і гистопатология (біопсія, ультразвук, рентген).

Біопсію також можна використовувати для діагностики, оцінки ураження печінки, прогнозування прогресування захворювання та необхідності лікування.

Як проводиться лікування гепатиту В

Гострий гепатит В виліковується спонтанно, в більшості випадків, тому що організм сам виробляє антитіла для знищення вірусу. Проте часом гепатит В може стати хронічним, а вірус - залишитися в організмі на все життя.

Рекомендації з лікування гострого запалення аналогічні рекомендаціям з терапії гепатиту А. Пацієнт повинен відпочивати в ліжку, не перевантажувати печінку і обмежувати фізичну активність. Крім того, важливо дотримувати правильну дієту, пити багато рідини, а головне – уникати алкоголю і куріння!

Вакцина проти гепатиту В є найбільш ефективним способом запобігання захворюванням. Тест, який показує, що вакцина була ефективною, – це анти-HBs, який повинен бути позитивним.

Гепатит С

Вірус гепатиту С – капсульний вірус РНК з сімейства Flaviviridae, рід Hepacivirus.

Зараження гепатитом С може відбуватися під час госпіталізації, хірургічного втручання, переливання крові, а також у, здавалося б, тривіальних ситуаціях - під час косметичних процедур чи манікюру. Коли вірус потрапляє в організм і інфекція вчасно не розпізнається, гепатит може призвести до цирозу печінки і навіть раку.

Основні симптоми гепатиту С

Дуже часто гепатитна інфекція не супроводжується якимись симптомами, які відчував би пацієнт.
В разі розвитку клінічної картини може спостерігатися загальне нездужання, втома, труднощі з концентрацією уваги. У разі жовтяниці спостерігаються симптоми, що нагадують грип – втрата апетиту, короткочасна блювання, діарея. У цей період може з'явитися біль у суглобах і м'язах, а також під ребрами з правого боку.

Діагностика гепатиту С

Інфекцію гепатиту С можна діагностувати шляхом виявлення в крові антитіл (зазвичай з'являються через 4-10 тижнів після зараження) або безпосередньо самого вірусу методом ПЛР (можна виявити через 1-2 тижні після зараження).

Як проводиться лікування гепатиту С?

До недавнього часу більшість пацієнтів отримували терапію інтерфероном, ефективність якого становила лише 40-60%, а побічні ефекти викликали необхідність припинити лікування у великої кількості пацієнтів.

Наразі доступна нова терапія, яка є проривом у лікуванні гепатиту С. Вона називається "3D-РЕЖИМ ЛІКУВАННЯ", де використовуються препарати під назвою ABT-450, що випускаються компанією AbbVie Inc. Було визначено, що подібне лікування характеризується практично 100%-ною ефективністю. Крім того, терапія добре переноситься, і час, необхідний для лікування, становить лише 12 тижнів, що значно коротше, ніж нинішні 48 тижнів терапії інтерфероном. 3D-терапія може бути призначена всім дорослим з гепатитом С незалежно від стадії захворювання.

Пацієнтам заборонено вживати алкогольні напої протягом року.

Гепатит G

Вірус гепатиту G (GB-C, GBV-C, HGV virus) був виявлений в 1995 році. Відомо, що вірус передається статевим шляхом, також було доведено, що захворювання виникає парентерально, тому у дітей можливий розвиток вертикальної інфекції. Інша причина – медичні маніпуляції, наприклад, переливання крові.

Основні симптоми

Клінічні прояви інфекції мають схожі з перебігом гепатиту форми, але часто захворювання може протікати безсимптомно.

Діагностика гепатиту G

Так само, як і в разі гепатиту С, проводиться ІФА-аналіз на визначення антитіл, а також ПЛР-дослідження на виявлення вірусу.

Інкубаційний період захворювання варіюється від 4 до 12 тижнів.

Як проводиться лікування гепатиту G

Стандартна противірусна терапія в разі інфекції заснована на використанні ін'єкційного інтерферону та перорального рибавірину. У 2011 році було схвалено два нових препарату для лікування гепатиту G: "Боцепревир" і "Телапревир". Також призначається дієтичне харчування і повна відмова від вживання алкогольних напоїв та куріння.

Окремо варто сказати кілька слів про гепатит типу D, який виникає тільки за наявності гепатиту B. Таким чином, можна заразитися обома вірусами одночасно. Фактори ризику зараження інфекцією і способи її запобіганням повністю збігаються з гепатитом B.

Нас консультував лікар сімейної медицини Христина Шевченко.

Читайте також: Гепатит А у дитини: як уберегти печінку?