Гістопатологічне дослідження: що це таке і як інтерпретувати результати

Гістопатологічне дослідження: що це таке і як інтерпретувати результати

www.credits

Гістопатологічне обстеження проводиться в основному у разі підозри на пухлинні захворювання або для поглиблення діагностики раку.

Складно уявити сучасну медичну діагностику без гістопатологічного обстеження. Це основний інструмент лікаря не тільки для розпізнавання небезпечних захворювань, але і для вибору найбільш ефективного методу лікування.

Що таке гістопатологічне дослідження?

Гістопатологія – це гілка патоморфології – науки, яка за допомогою мікроскопічних методів проводить вивчення патологічного процесу, що виникає в клітинах і тканинах організму в результаті різних захворювань. Гістопатологічне дослідження сьогодні дозволяє найбільш точно діагностувати неопластичні зміни, розрізняти злоякісні і доброякісні пухлини, дегенеративні, запальні зміни, а також допомагає вибрати метод лікування або оцінити ефективність використовуваної терапії.

Гістопатологічне дослідження – мікроскопічне дослідження раніше зібраного тканинного матеріалу з тіла пацієнта. Матеріал для дослідження можна отримати під час ендоскопічної діагностики або в процесі хірургічного втручання. Так, найбільш яскравим прикладом є проведення кольпоскопії і забору невеликого зразка епітелію у разі підозри на рак піхви або шийки матки.

Після забору матеріалу він спеціальним чином готується і вже в лабораторних умовах піддається мікроскопічному дослідженню. Це дозволяє ретельно вивчити архітектуру зміни і порівняти її з сусідніми, здоровими тканинами. Гістопатологія надзвичайно корисна та необхідна для підтвердження або спростування наявності онкологічного захворювання, коли інші методи дослідження не дають інформативних результатів.

Основні показання до дослідження

Гістопатологічне дослідження найчастіше призначають, коли лікар під час обстеження виявляє підозріло змінену тканину. Найчастіше подібні зміни видно в процесі проведення різних діагностичних маніпуляцій, таких як:

дерматоскопічне обстеження;

пальпація;

ультразвукова діагностика;

комп'ютерна томографія;

мамографія;

магнітно-резонансна томографія;

рентгенологічне дослідження;

колоноскопія;

гастроскопія;

кольпоскопія.

Всі ці тести можуть підтвердити, що зміна виглядає патологічним або як мінімум підозрілим, але тільки гистопатологическое дослідження відповість на питання про його характер і стадії захворювання.

Різновиди діагностики: методи забору матеріалу

Яким чином буде взятий матеріал, залежить від місця можливого ураження та підозр на його тип. Забір тканини або епітелію може відбуватися за допомогою таких методів:

тонкоголкової аспірації. Проводиться за допомогою голки практично мінімального діаметра 0,4-0,6 мм. Найчастіше використовуються для цитологічної оцінки та розпізнавання типу невеликих уражень, розташованих у щитоподібній залозі, молочних залозах, вузликах м'яких тканин, збільшених лімфатичних вузлах, слинних залозах. Часто така процедура проводиться під контролем ультразвуку або мамографа;

товстоголкової аспірації. Гістопатологічне дослідження проводиться з використанням голки 1,2 мм. Найчастіше його використовують для діагностики змін в нирках, печінці, для розпізнавання пухлин молочної залози і передміхурової залози. Перевага такої методики – зібраний таким чином матеріал може бути досліджено на наявність антигенів, які відповідальні за розвиток захворювання, а також перевірити чутливість ураження до ліків;

відкритої біопсії. Це збирання пухлинної маси з використанням хірургічного ножа або іншого інструменту. Відкрита біопсія проводиться під час місцевої або зазвичай загальної анестезії під час оперативного втручання.

Одним з найбільш часто виконуваних гістопатологічних тестів є дослідження родимок як частина профілактики раку шкіри.

Інтерпретація результатів гістопатології

Інтерпретація результатів гістопатологічного дослідження завжди повинна надаватися лікарю, який призначив проведення діагностики. Результат показує гістопатологічну форму пухлинного ураження, його злоякісність, дає оцінку тяжкості захворювання, дозволяє оцінити прогноз пацієнта. Дослідження може також ідентифікувати пошкодження доброякісного типу та визначити передракові зміни.

Для того, щоб розпочати належне лікування, лікарю необхідно підтвердити поставлений діагноз – таким підтвердженням є гістопатологічне дослідження матеріалу, зібраного під час біопсії.

Для пацієнтів з підозрою на патологічний процес очікування результату гістопатологічного дослідження, яке в середньому триває до 2 тижнів, є дуже важким часом. Однак слід пам'ятати, що таке обстеження проводиться в основному для виключення, а не підтвердження хвороби.

Читайте також: Ацетон у сечі: причини, симптоми, лікування

 

Наступна публікація