Комп'ютерна томографія (КТ): що потрібно знати про процедуру, показання та протипоказання

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Комп'ютерна томографія (КТ): що потрібно знати про процедуру, показання та протипоказання

Credits

Комп'ютерна томографія — широко використовуваний метод діагностики. Його корисність визначається високою доступністю, швидкістю виконання і точністю.

Комп'ютерна томографія — один з основних діагностичних методів, використовуваних у сучасній медицині. Дослідження дозволяє інформативно й чітко візуалізувати стан людського тіла завдяки використанню рентгенівських променів. Комп'ютерна томографія вперше була проведена в діагностичних цілях у США на початку 1970-х років, після чого стала широко використовуватися для виявлення багатьох серйозних захворювань.

Що собою являє КТ

Комп'ютерна томографія, або КТ — це метод візуальної діагностики, в якому використовується дія рентгенівських променів. Тест дозволяє отримати зрізи досліджуваних органів, а також їхнє 3D-зображення, що значно покращує діагностичний процес і прискорює постановку діагнозу.

Для КТ використовується спеціальний апарат — томограф, який має одну або кілька рентгенівських трубок, тому принцип візуалізації ідентичний принципом отримання рентгенівського зображення.

Комп'ютерний томограф складається з трьох основних елементів: стола, пульта оператора і сканера. Під час обстеження сканер обертається навколо тіла пацієнта, роблячи серію рентгенівських знімків. Потім отримане зображення переноситься на комп'ютер, оснащений спеціалізованим програмним забезпеченням, і відображається у 2D або 3D-технології.

Що іще потрібно знати про апарат КТ

Безумовно, апарат КТ набагато інформативніший від звичайного рентгена, але зверніть увагу: доза використовуваної радіації в 100-300 разів більша, на відміну від звичайного рентгенівського дослідження. Наприклад, за рентгену грудної клітки доза становить близько 0,02 мЗв, а за КТ — від 2 до 8 мЗв. Але, відразу обмовимося, хапатися за голову від жаху і відмовлятися від призначеної процедури КТ не варто. Сучасні апарати КТ становлять мінімальний ризик для здоров'я пацієнта, а шанс розвитку раку після такої дози опромінення — менш ніж 2%. Обсяг радіації, що отримується під час КТ-сканування, такий же, як ви отримуєте в природному довкіллі протягом одного року.

Комп'ютерна томографія з контрастом

Контрастна томографія заснована на тих самих методах, які вже були описані, з тією різницею, що в організм вводиться контрастна речовина — спеціальний препарат на основі сполук йоду.

Особливим видом томографії є ангіографія. Контрастна речовина, що вводиться безпосередньо в кровоносні судини, робить видимими артерії і вени, що оточують орган. Цей тип обстеження ідеально візуалізує артерії навколо серцевого м'яза і якнайкраще підходить для діагностики ішемічної хвороби серця.

Контрастну речовину можна вводити внутрішньовенно, перорально й ректально, в залежності від структур, які необхідно оцінити. У разі травного тракту речовина вводиться перорально або ректально, а за оцінювання судинної системи — внутрішньовенно.

Контрастна речовина не становить небезпеки для людського організму і тільки в рідкісних випадках може викликати побічні ефекти.

Після проведення КТ з контрастом протягом наступних 24 годин слід випивати велику кількість води для швидшого виведення речовини з організму.

Кому і коли слід призначати комп'ютерну томографію

Комп'ютерна томографія завжди виконується за призначенням лікаря, який знає, чи буде дане обстеження кориснішим, ніж, наприклад, ультразвукове дослідження або магнітно-резонансна томографія.

В екстреному режимі показаннями до КТ є передусім серйозні травми: голови, грудей, черевної порожнини і тазу. Водночас, залежно від ступеня травми і рекомендацій лікаря, кожну область тіла можна досліджувати індивідуально.

До стандартних показань для КТ можна віднести наступні випадки:

підозра на внутрішньочерепну кровотечу;

перед виконанням спинномозкової пункції;

ознаки розвитку пухлини головного мозку;

вроджені дефекти центральної нервової системи й оцінювання анатомії її структур;

дегенеративно-дистрофічні захворювання хребта;

симптоми захворювань черепа, носових пазух, глотки й гортані;

захворювання органів повітряного дихання: рак легенів, абсцес легені, саркоїдоз, інфаркт легені;

судинні захворювання, наприклад, тромбоемболія легеневої артерії. За підозри на патологію проводиться "ангіо-КТ" — томографія легеневих артерій з контрастуванням;

порушення роботи серця: перикардит, кардіоміопатія, вади серця, пухлини, аневризми аорти тощо;

пухлини черевної порожнини, як злоякісні, так і доброякісні. КТ дозволяє оцінити розвиток пухлини — обмежується вона тільки основним органом або є метастазування;

за хронічного панкреатиту, для оцінки перебігу хвороби і виявлення ускладнень;

діагностика раку молочних залоз — визначення стадійності процесу та можливого метастазування у найближчі лімфатичні вузли;

захворювання нирок: запалення, пухлини, гідронефроз, звуження ниркових артерій, різні дефекти органу;

пухлини репродуктивних органів, рак сечового міхура, доброякісні новоутворення.

Як бачимо, КТ має широке застосування, тому переоцінити корисність дослідження неможливо. Техніка комп'ютерної томографії також дозволяє використовувати її в інтервенційних дослідженнях, наприклад, в КТ-біопсії (пункція і видалення невеликої частини певного органу для гістопатологічного дослідження), що дозволяє з точністю до 99% підтвердити діагноз.

Підготовка до обстеження

Комп'ютерна томографія не вимагає від пацієнтів тривалої підготовки — дослідження проводиться на голодний шлунок.

Виняток становить обстеження із застосуванням контрастної речовини. За два дні до діагностики слід дотримуватися питного режиму — випивати щодня не менш ніж 2 літрів очищеної води без газу.

Лікар, який направляє; надасть детальну інформацію про те, як підготуватися до комп'ютерної томографії, а також розповість про можливі протипоказання.

Перебіг діагностики

Для проведення томографії роздягатися необов'язково, але необхідно зняти всі металеві предмети (сережки, пряжки, годинник), в тому числі позбутися від телефону і гаманця, так як вони значно спотворюють зображення.

Далі пацієнт входить у спеціальну кімнату і лягає на стіл томографа, де повинен нерухомо провести від 2 до 10 хвилин (в залежності від досліджуваної області тіла).

Результат обстеження видається через кілька днів, якщо це діагностика в рамках перебування в стаціонарі — набагато швидше. Висновок слід показати лікарю, і фахівець правильно його витлумачить.

До того ж, слід пам'ятати, що після обстеження із застосуванням контрастної речовини слід провести кілька хвилин під наглядом медичного персоналу, щоб виключити можливі побічні ефекти.

Важливо! Обов'язково слід попередити фахівця про наявність клаустрофобії, а під час виникнення дискомфорту під час діагностики попросити зупинити процес дослідження.

Комп'ютерна томографія і протипоказання

Важливими протипоказаннями до виконання комп'ютерної томографії є:

вагітність;

гіпертиреоз;

порушення функції нирок;

захворювання печінки;

підвищена чутливість до контрастної речовини.

Однак це не абсолютні протипоказання, таким чином, при необхідності лікар може порекомендувати комп'ютерну томографію вищезгаданої групи пацієнтів.

Завдяки комп'ютерній томографії можна підтвердити або виключити підозру на захворювання, оцінити його стадію, спостерігати за його можливим розвитком, а також спланувати ефективну терапію і контролювати її ефективність. Однак обстеження не слід повторювати дуже часто, оскільки так використовуються набагато більш високі дози радіації, ніж за класичного рентгенівського обстеження. КТ не рекомендується вагітним жінкам, дітям молодшого віку і літнім людям.

Читайте також: Мило, крем і дезінфектор: як доглядати за руками під час епідемії

Наступна публікація