Ларингіт: від чого залежить ефективність лікування

Дата публікації
Перегляди
270к
Ларингіт: від чого залежить ефективність лікування

www.credits

"Хвороба зв'язок" ларингіт виникає не тільки у людей, яким доводиться за сферою діяльності багато говорити. У разі неправильного лікування захворювання може перейти в стадію хронічного, і тоді проблеми з голосом стануть частими супутниками, навіть якщо з професією це не пов'язано. Як можна впоратися з ларингітом?

Що таке ларингіт?

Ларингіт – це запалення слизової оболонки гортані. Захворювання можна розпізнати за такими симптомами:

охриплість голосу або повне його зникнення;

гавкучий кашель;

нежить;

першіння в горлі або відчуття грудки в горлі.

При цьому підвищення температури під час ларингіту, зазвичай, не буває, крім випадків, коли він викликаний вірусом.

Причини ларингіту

До виникнення захворювання можуть призвести різні причини:

вірусна або бактеріальна інфекція;

алергія;

порушення голосового режиму, яке часто зустрічається у людей певних професій (педагогів, співаків);

забруднене, сухе повітря, недостатнє провітрювання приміщення;

травми слизової оболонки гортані, термічні та хімічні опіки;

переохолодження;

куріння, вживання міцного алкоголю.

Фактори, які посилюють перебіг хвороби

Часто люди починають лікування самостійно, навіть не знаючи діагнозу і всіх тонкощів лікування конкретного захворювання. І те, що буде корисно під час лікування якоїсь іншої хвороби, у разі ларингіту може бути шкідливим і навіть небезпечним. Крім того, є супутні фактори, які можуть посилювати лікування захворювання. Що може нашкодити:

порушення голосового режиму – під час ларингіту дуже важливо дотримуватися голосового спокою. Це значить, що поки триває лікування, по можливості потрібно мовчати. Розмова навіть пошепки підсилює набряк слизової оболонки голосових зв'язок;

загострення на тлі ларингіту хронічних захворювань (тонзиліту, алергії, гастриту) також може ускладнювати перебіг лікування;

самолікування препаратами, до складу яких входять добавки, що подразнюють слизову оболонку гортані, наприклад, застосування спреїв з антисептиками, які містять спиртові добавки,

гірчичники на шию, ноги, литки також збільшують набряк слизової;

розтирання мазями з ефірними маслами можуть викликати алергію і збільшення набряку голосових зв'язок і підзв'язкового простору.

Неправильне лікування ларингіту і неправильне поводження зі своїми голосовими зв'язками може призвести до того, що захворювання може перерости в розряд хронічних, частої втрати голосу, на зв'язках можуть з'являтися новоутворення (вузлики і папіломи), які видаляються оперативно.

Лікування ларингіту

За перших симптомів ларингіту під час ГРВІ важливо організувати собі домашній режим і тепле пиття. Можна вживати льодяники з ісландським мохом, застосовуаати полоскання горла теплим розчином фурациліну, ромашки або шавлії. Потрібно виключити пакетовані соки і обмежити вживання гарячого молока, оскільки це може посилити набряк. Мінеральну воду можна тільки без газу. Як вже було сказано, під час ларингіту важливо дотримуватися голосового спокою, тобто бажано не розмовляти. Важливо також стежити за тим, щоб приміщення провітрювалося, повітря було чистим і зволоженим. Лор-лікар також може призначити препарати, муколітики інгаляції фізрозчином (лужні інгаляції у разі  ларингіту не показані).

Для лікування ларингіту важливо усунути причину виникнення. Якщо причиною є алергія, необхідно виключити алерген. У разі ГРВІ досить дотримуватися зазначених вище рекомендацій і дотримуватися рекомендацій лікаря. Як правило, протягом тижня ларингіт проходить самостійно та не вимагає спеціального лікування, якщо немає органічного ураження зв'язок.

У разі повторюваних ларингітів потрібен обов'язковий профілактичний огляд лікаря раз на півроку, щоб виключити появу новоутворень.

Профілактика ларингіту

Для того, щоб не допустити захворювання, дотримуйтесь рекомендацій:

вчасно займайтеся лікуванням хронічних захворювань: тонзилітів, гастритів, синуситів, карієсу зубів;

ведіть здоровий спосіб життя, загартовуйте організм;

вчасно прищеплюйтесь від грипу;

стежте за тим, щоб приміщення добре провітрювалося, була комфортна температура;

дотримуйтесь правил особистої гігієни: використовуйте одноразові серветки, мийте руки після транспорту і т. д.;

під час епідемій грипу та ГРВІ уникайте людних місць, масових заходів.

Тетяна Корякіна

Дякуємо за консультацію отоларингологу вищої категорії медичної мережі "Добробут" Наталії Лоянич, dobrobut.com.